Hlavní

Léčba

Kyselina acetylsalicylová pro bolesti zubů

Kyselina acetylsalicylová je široce používána pro bolesti zubů v důsledku kazu, zánětlivého procesu v kořenovém systému nebo dásní. Jedná se o cenově dostupný lék, který je přítomen v každé skříňce domácí medicíny..

Aspirin pro bolesti zubů pomůže, když dojde k zánětlivému procesu nebo menším bolestem zubů. Lék má lék proti bolesti, protizánětlivý účinek, který snižuje nepohodlí a ovlivňuje jejich kořenovou příčinu. Kyselina acetylsalicylová pomůže vyrovnat se s akutní bolestí zubů a horečkou před přijetím ke zubaři, stejně jako bolest po ošetření zubů. Kyselina acetylsalicylová není před a po extrakci zubu předepsána. Má antikoagulační účinek, který může narušit hojení ran..

Aspirin můžete užívat v tabletách po 500 nebo 1000 mg ne více než 3krát denně. K léku začalo působit rychleji, můžete použít šumivé tablety, které se rozpustí ve sklenici vody. Lék proniká do oběhového systému rychleji a poskytuje okamžitý analgetický účinek.

Aspirin na bolest hlavy: pomáhá nebo ne kyselina acetylsalicylová?

Z článku zjistíte, zda aspirin pomáhá při bolestech hlavy, vlastnostech užívání léku, indikacích a kontraindikacích k použití, nežádoucích účincích léku.

Co pomáhá aspirinu

Aspirin je nejoblíbenější drogou na světě, která se používá jako lék proti bolesti. Současně má léčivo své analgetické vlastnosti s maximálním účinkem v následujících patologických stavech:

Syndrom bolesti se zastaví poměrně rychle, po 10 minutách po užití tablety, ale lék dosáhne svého analgetického maxima za hodinu.

Po kocovině

Používám aspirin z hlavy v rozpustné formě nejčastěji k zastavení hlavního příznaku kocoviny - abstinenčních příznaků. Kefalgie se vyskytuje na pozadí intoxikace ethanolem, alkohol mění reologické vlastnosti krve, vyvolává blokádu kapilár krevními destičkami.

Snížení lumenu krevních cév vede k narušení přísunu krve do buněk, hypoxii, způsobuje bolest a pastovitost tkání. Rozpustné léčivo působí okamžitě, aniž by dráždilo sliznici trávicího systému. Pití léku by nemělo být dříve než 4 hodiny po svátku, jinak dojde k roubíkovému reflexu (jídlo nemělo čas trávit, alkohol nebyl úplně vstřebáván) a veškeré detoxikační úsilí bude zbytečné.

S migrénou

Aspirin je jedním z hlavních léků, které zastavují migrénový útok jakékoli geneze. Sečteno a podtrženo je účinek na a priori dilatačních cév. Kyselina acetylsalicylová z bolesti hlavy typu migrény pomáhá v důsledku:

  • stimulace mozkového průtoku krve v důsledku zvýšeného vaskulárního tónu;
  • vyrovnávání krevního koagulačního systému;
  • inaktivace receptorů bolesti a dilatačních kapilár bradykardinu.

Dostatek tablet k tomu, aby analgetický účinek léku fungoval do hodiny. Ve vážných případech se injekce kyseliny acetylsalicylové používají pod dohledem lékaře.

S vysokým krevním tlakem

Aspirin omezuje krevní cévy, což může vyvolat hypertenzní krizi, takže by měli být pacienti s hypertenzí o tento lék velmi opatrní. Je lepší zvolit léky jiné farmakologické skupiny, podobné účinku úlevy od bolesti, například NSAID. Kyselina acetylsalicylová představuje riziko vzniku akutního stavu: srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda.

U těhotných a kojících žen

Schopnost kyseliny acetylsalicylové ovlivnit koagulaci krve vyžaduje velkou opatrnost při předepisování léku těhotným ženám. Dávka asi 100 mg / den je považována za relativně bezpečnou. Aspirin na bolest hlavy je předepsán těhotným ženám v případě:

  • křečové žíly, antifosfolipidový syndrom (APS), zvýšená koagulace - v prvním trimestru;
  • prevence preeklampsie, placentárních poruch toku krve - ve druhém;
  • za žádných okolností - ve třetím (riziko krvácení při porodu).

Pokud jde o kojení, není užívání aspirinu kontraindikací pro úlevu od bolesti hlavy. Látka přechází do mateřského mléka, ale nepříznivě neovlivňuje dítě. Maximální dávka léčiva je 1 tableta (0,5 g). Dlouhodobé užívání kyseliny acetylsalicylové je zakázáno, v případě potřeby užívání léku je dítě převedeno na kojení..

U dětí

Aspirin z bolesti hlavy se nepoužívá u dětí mladších 14 let (používají NSAID - například dětský Nurofen). Lék se doporučuje dětem pouze ze zdravotních důvodů: patologie hematopoetického systému, imunitní problémy, zánět různého původu se změnou viskozity krve. Současně je třeba mít na paměti, že lék je kontraindikován při akutních respiračních virových infekcích nebo chřipce, protože může vyvolat Reyeův syndrom, který je nebezpečný pro život dítěte - akutní selhání jater. U kyseliny acetylsalicylové působí také ulcerogenní (ulcerativní a destruktivní) účinek, takže děti musí tento lék brát přísně po jídle s mlékem. Celý průběh léčby by měl být sledován na koagulaci krve.

Existují speciální dávky léku pro děti, které jsou korelovány podle věku:

Počet celých letMaximum / den v gramech
Od narození do dvou let0,05 s jedinou dávkou
Dva až tři roky0,1 jednorázově
Čtyři až šest0, 2 s příjmem až třikrát
Sedm až devět0,3 s příjmem až 6krát
Od 10 let0,5-1 maximálně 6krát

Indikace pro přijetí

Existuje mnoho léků proti bolesti, popularita kyseliny acetylsalicylové na tomto pozadí je málo vysvětlitelná: mnoho vedlejších účinků. Nicméně jmenování Aspirinu k zastavení záchvatů bolesti hlavy je odůvodněné, pokud:

  • abstinenční syndrom;
  • migréna;
  • neuralgie různé geneze;
  • revmatoidní artritida;
  • horečka způsobená zánětem nebo nejasnou etiologií;
  • Bolest zubů
  • PMS a během menstruace;
  • prevence srdečních a cévních onemocnění;
  • radiculitida;
  • ústřel;
  • cervikální osteochondróza.

Kontraindikace

Vlastnost aspirinu způsobovat krvácení je základem kontraindikací pro užívání léku jiné povahy:

  • erozivní a ulcerativní procesy v zažívacím systému;
  • krvácení do žaludku a střev;
  • "Astma aspirinu";
  • kombinace s methotrexátem nebo antikoagulanty;
  • zhoršená funkce jater a ledvin;
  • krvácení různého původu, včetně diatézy;
  • patologie koagulačního systému;
  • hemofilie;
  • deficit fosfátu glukózy;
  • těhotenství, kojení;
  • dětství;
  • individuální nesnášenlivost;
  • dna;
  • nedostatek vitamínu K;
  • anémie různých etiologií;
  • onemocnění srdce a cév;
  • hypertenze;
  • tyreotoxikóza.

Vedlejší efekty

Aspirin, předepsaný pro úlevu od bolesti hlavy, má mnoho vedlejších účinků:

  • Z trávicího ústrojí: epigastrická bolest, neustálá nevolnost, vzácné zvracení, vnitřní krvácení, anémie, erozivní ulcerativní procesy v zažívací trubici (až po perforaci), vysoká koncentrace jaterních transamináz.
  • Ze strany centrálního nervového systému: vertigo, ataxie, tinnitus, orthostatika.
  • Z krevního systému: krvácení, trombocytopenie.
  • Z genitourinárního systému: tvorba pískových a ledvinových kamenů, poškození glomerulů orgánů.
  • Na straně kůže a sliznic: alergické vyrážky, kopřivka, anafylaxe, až Quinckeho edém, udušení.

Kromě toho jsou při užívání aspirinu a dalších léků možné nežádoucí účinky. Kyselina acetylsalicylová, doporučená pro zmírnění bolesti jiné povahy, může zvýšit toxicitu:

Vykazuje ulcerativní erozivní účinek, při kombinaci s:

Stimuluje kumulaci v krevním řečišti:

  • srdeční glykosidy;
  • barbituráty;
  • lithiové přípravky.

Lék pomáhá lépe vstřebávat železo ve střevě.

Preventivní opatření

Správným užíváním Aspirinu se můžete zbavit cefalgie bez negativních následků:

  • Chcete-li zastavit příznaky, musíte určit příčinu cefalgie;
  • zvolit optimální farmakologickou formu pro podání: šumivé tablety, žvýkačky, prášek, běžné tablety nebo tobolky, injekce (pod dohledem lékaře);
  • Nepřekračujte maximální denní dávku: u dětí - 3 g, u dospělých - 9 g, po 65 letech - 2 g;
  • typ problému určuje způsob podání: migréna - žvýkací tableta, kocovina - šumivé formy, pro prevenci srdečního infarktu (mrtvice) u starších osob - sublingvální tabletová příprava.

Proč Aspirin nepomáhá

Odpověď je jednoduchá: účinnost aspirinu jako léku na bolest hlavy závisí na včasnosti zahájené léčby, imunitě vůči léku, genetické nebo fyziologické vlastnosti pacienta.

Může hlava z Aspirinu

Samozřejmě. Jakýkoli lék, který se užije, může způsobit takovou reakci z těla, zejména pokud nebyla dodržena preventivní opatření a pilulka samotná byla náhodně odebrána z bolesti hlavy..

Lékaři si všimli dalšího aspektu aspirinu - schopnosti způsobovat ricochet cephalgia. To je, když je užívání léku nadměrné, nepřiměřené symptomům. V reakci na tuto koncentraci anestetika reaguje tělo paradoxně - závažnější bolest hlavy.

Syndrom rebound rebound nebo abstinenční efekt lze také pozorovat, když po nepřetržitém příjmu aspirinu (například Cardiomagnyl je užíván k prevenci kardiovaskulárních chorob) osoba náhle náhle odmítne lék. Bolest hlavy je v tomto případě protestem těla, připomínkou potřeby postupného stahování drogy.

Pomáhá aspirin s bolestmi hlavy a jak je správně užívat

Osoba může zažít různé nepříjemné pocity, které způsobují vážné nepohodlí. Mnoho lidí bere aspirin na bolesti hlavy. Zda to pomůže nebo ne, záleží na typu problému. Složení léčiva zahrnuje kyselinu acetylsalicylovou, která má protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky na organismus..

Jak brát

Aby se zbavil bolesti hlavy, musí být Aspirin užíván správně. To platí pro dávkování a příznaky. Jinak se mohou vyskytnout nepříjemné následky. U dětí je lék předepsán pouze odborníkem po vyšetření.

Bolest v hlavě se objevuje z různých důvodů: z kocoviny, migrény, vysokého krevního tlaku. Kyselina acetylsalicylová úspěšně zmírňuje příznaky poruch.

Kromě šumivého aspirinu na bolest hlavy se uvolňují žvýkací tablety. Existuje další forma léku - prášek. Musí se rozpustit v malém množství vody a opít..

Existuje také injekční roztok, ale jeho použití je obtížnější. Účinná látka okamžitě vstoupí do krevního řečiště a to vám umožní rychle zastavit bolest.

Dávkování

Přijetí kyseliny acetylsalicylové je přípustné jak v dětství, tak v dospělosti. Děti mladší tří let nedostávají současně více než 30 mg léku. Maximální denní dávka je 90 mg.

Od čtyř let denně je povoleno podávat 180 mg léků najednou - 60 mg. Od devíti let se dávka zvyšuje. Maximální množství léčiva je 900 mg najednou - 300 mg.

Pro bolesti hlavy u dospělých je dávkování odlišné. Denně je povoleno až 3 g léku. Lék by neměl být opilý na lačný žaludek, protože dráždí sliznici a může vyvolat vznik vředů..

Po 65 letech je maximální denní množství aspirinu 2 g. Je důležité zvážit užívání léků, které zvyšují viskozitu krve.

Funkce

Vezměte aspirin z bolesti hlavy v souladu s typem problému. U migrény je nepohodlí doprovázeno pocitem plnosti - je to způsobeno zvýšením vaskulárního tónu a srážení krve. Tableta vám umožňuje snížit její hustotu a zlepšit krevní oběh.

Doprovodné příznaky migrény:

  • fotofobie;
  • slabost;
  • přetížení uší;
  • nevolnost.

Aspirin nebo Citramon pomáhá při bolestech hlavy - tyto tablety jsou levné a jsou dostupné v jakékoli lékárně. Při záchvatu migrény začne Aspirin působit za 15 minut. Rozšiřuje krevní cévy a uvolňuje tlak.

Starší lidé berou Aspirin jako profylaktický přípravek pro srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. Někteří vědci se domnívají, že tento lék má příznivý účinek na mozek a snižuje pravděpodobnost Alzheimerovy choroby.

Vezměte aspirin na bolesti hlavy a syndrom kocoviny. Lze to také považovat za profylaktické. Za tímto účelem pijte lék 2-3 hodiny před svátkem.

Reakce těla na použití tablet se může lišit. V případě nežádoucích účinků užívejte lék.

Vlastnosti kompozice

Každý lék má specifickou účinnou látku. Záleží na něm na výběru léku. Nelze jednoznačně říci, že je lepší pít z bolesti hlavy - Aspirin nebo Citramon. Vše záleží na tom, co způsobilo nepohodlí. Mezi pomocnými drogami je také rozlišen Analgin..

Tyto léky patří do jedné skupiny - narkotická analgetika. Jejich rozdíl je však v účinku na tělo. Abychom pochopili, co je nejlépe převzato z hlavy - aspirin nebo analgin, musíte pochopit mechanismus jejich působení. První lék obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která zastavuje zánětlivý proces a anestetizuje. Můžete pít aspirin s migrénami, vysokým krevním tlakem. Analgin snižuje práh excitability a citlivosti, ale neovlivňuje příčinu malátnosti.

Citramon obsahuje kofein a paracetamol. Tyto dvě složky mají stimulační účinek na tělo. Po užití tablety se tlak zvýší.

Ne každý ví, zda Aspirin pomáhá při bolestech hlavy - vše záleží na typu nepohodlí. Pokud je způsobeno problémy s cévami, bude mít lék pozitivní účinek. Po užití pilulky by hlava měla přestat bolet po dobu 15-20 minut.

Formulář pro uvolnění léčiva

V každé lékárně najdete aspirin v různých formách. Nejoblíbenější a nejlevnější varianta - v blistrech po 10 kusech s dávkou 500 mg nejsou tablety potahovány.

Aby se předešlo problémům se žaludkem, je lepší užívat aspirin ve formě plochých šumivých tablet. Žvýkací forma léčiva je vhodná pro děti. Lék se rychle vstřebává do krve a dobře chutná..

Aspirin na bolesti hlavy lze pít v práškové formě. To může být rozpuštěno v bylinném čaji, mléce, kompotu. Kapalina by měla být teplá. Rovná voda také funguje, ale neskrývá hořkou chuť..

Tento lék pomůže při bolestech hlavy, pokud se používá jako roztok. Tato možnost je užitečná v závažných případech, kdy je nutná okamžitá úleva. Injekce se aplikuje intramuskulárně.

Kontraindikace

Jakýkoli lék může být nebezpečný. Aspirin by neměl být opilý, pokud osoba již má problém s gastrointestinální sliznicí - vřed. Nemůžete jej použít s gastritidou, protože účinná látka dráždí skořápku.

Aspirin na bolest hlavy během kocoviny není vždy určen k použití. To nemůže být opilý s:

  • astma
  • selhání ledvin a jater;
  • poruchy v genitourinárním systému;
  • špatná krevní srážlivost.

Během těhotenství nemůžete pít aspirin, zejména ve druhém trimestru. Tento lék negativně ovlivňuje tvorbu plodu. S opatrností ho můžete pít v prvních třech měsících těhotenství a v posledních třech. Pokud má žena bolesti hlavy, ale není po ruce žádný aspirin - můžete pít silnou kávu a jíst hořkou čokoládu.

Těhotenství a kojení by nemělo pít žádné léky - mohou nepříznivě ovlivnit zdraví budoucího dítěte, takže je lepší je používat pouze v případě ohrožení života.

Aspirin Cardio má stejné kontraindikace jako běžný lék. Ve vzácných případech se mohou objevit nežádoucí účinky ve formě závažné alergické reakce.

Aspirin Cardio je možné brát šetrně pro lidi s vysokou citlivostí na složky léku. Pokud měl člověk v anamnéze gastrointestinální problémy, ale jsou v remisi, může si zkusit pít drogu.

Přípustná je kombinace Aspirinu Cardio s methotrexátem, antikoagulanty, NSAID, digoxinem a dalšími. Je povoleno používat tento lék s antidepresivy ze skupiny SSRI..

Každý případ by měl být projednán se svým lékařem nebo příslušným lékárníkem. Pouze odborník určitě řekne, zda lze použít Aspirin Cardio a další podobné léky..

Na kvalitě léku záleží. Na trhu najdete mnoho padělků, které jsou vyrobeny ze špatných surovin. Takové pilulky nebudou fungovat nebo pouze poškodí. Proto je lepší kupovat léky ve známých síťových lékárnách, které monitorují originalitu zboží..

Ve velkém množství se nesmí pít žádný lék, protože se mohou objevit příznaky předávkování. Člověk má závratě, slabost, nevolnost, mdloby.

Z gastrointestinálního traktu jsou pozorovány charakteristické příznaky:

Člověk ztratí zájem o jídlo, nemá chuť k jídlu. Dýchání se stává přerušovaným nebo příliš častým. Vědomí je zmatené, rozptýlené, objevují se halucinace. Jsou pozorovány zimnice, horečka, křeče.

Vedlejší účinky se mohou objevit jako jeden nebo dva příznaky a skupina problémů. Závažné alergické reakce až do Quinckeho edému jsou zaznamenány jen zřídka - v tomto případě bude člověk potřebovat neodkladnou lékařskou pomoc.

Příznaky alergií - svědění, zarudnutí, vyrážky. V případě jakýchkoli nežádoucích účinků by se aspirin neměl užívat. Nepřekračujte dávku, protože to bude mít negativní důsledky..

Existuje mnoho léků na bolesti hlavy, z nichž každý má jedinečný mechanismus účinku. Aspirin pomáhá s vysokým krevním tlakem, migrénami, záněty a kocovinovým syndromem. Má nízké náklady a snadno se najde v sortimentu jakékoli lékárny.

Aspirinový zub

Existuje jen jeden správný způsob, jak vyřešit problém zubů, který se objevil - konzultovat zubního lékaře. Pokud začnete léčbu včas, můžete na bolest zubů navždy zapomenout a bude to mít mnohem méně negativních důsledků. Není však vždy možné vyléčit špatný zub ve stejný den a bolest se může stát nesnesitelnou. V takových případech musíte brát léky proti bolesti.

Nejběžnějšími léky na bolest zubů jsou aspirin a drotaverin (No-shpa). Jedná se o docela účinné léky, takže jsou v každém lékárničce. Moderní selektivně působící analgetika však nepochybně těží z boje proti bolesti zubů..

Proč zuby mohou bolet

Tento obrázek ukazuje fáze zubního kazu: kaz - hluboký kaz - pulpitida - paradentóza.

Když jsou nervové zakončení v buničinové komoře podrážděny, objeví se bolest zubů. U různých zubních onemocnění má však bolest nerovnoměrné mechanismy:

  1. Bolest, ke které dochází při zubním kazu, je krátkodobá. Má relativně nízkou intenzitu a ve většině případů nevyžaduje použití analgetik..
  2. Bolest zubů vyvolaná zanícenou buničinou a otokem pojivové tkáně je trvalá. Taková bolest sama o sobě nezmizí a může být oslabena protizánětlivými léky: ibuprofen, aspirin, ketorolac. Po odpovídajícím ošetření konečně bolest zubů ustane.
  3. Parodontitida zubu způsobuje bolest podobnou té, která se vyskytuje u pulpitidy, ale menší intenzity. Léky proti bolesti budou takovou bolest zcela eliminovat. Návštěva u lékaře by však neměla být odložena na dlouhou dobu, protože bez zubního ošetření existuje riziko nežádoucích účinků a chronické onemocnění.

Působení aspirinu

Aspirin - lék na symptomatickou úlevu od bolesti zubů, bolesti hlavy, bolesti svalů.

Složení aspirinu zahrnuje kyselinu acetylsalicylovou - nesteroidní protizánětlivé léčivo. Nejčastěji se jedná o aspirin, který je často předepisován k úlevě od bolesti zubů..

Chemická struktura prostaglandinů (GHG) je jiná. Existují 3 typy PG:

  • Typ 1 GHG - prospěšný (přírodní). Typ 1 nespouští zánětlivou reakci, ale obnovuje žaludeční sliznici;
  • PG typu 2 - aktivuje zánětlivé procesy, zvyšuje otoky a dráždí nervové zakončení. Typ 2 je hlavním cílem léků proti bolesti;
  • Typ 3 PG zvyšuje teplotu, ale intenzita bolesti se nemění.

Léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, včetně aspirinu, nejsou selektivní, tj. Selektivní. Zastavují všechny typy činidel, které vyvolávají zánět. Takové léky odstraňují příznaky bolesti, nižší tělesnou teplotu, ale také způsobují vedlejší účinky. Může to být nárůst krvácení, křeče průdušek a další.

Selektivní protizánětlivé moderní léky nemají závažné kontraindikace, protože neovlivňují syntézu prospěšných GHG a mají zvýšený analgetický účinek..

Kvůli nízké schopnosti zastavit bolest je aspirin často k ničení pro úlevu od bolesti zubů. Výjimkou je použití aspirinu v kombinaci s jinými látkami. Může být použit v případě patologických procesů přítomností tepla nebo potřeby protidestičkového účinku léku.

Riziko krvácení

Drotaverinová akce

Drotaverinum - lék s antispasmodickým, myotropním, vazodilatačním, hypotenzivním účinkem.

Drotaverinum, nebo No-shpa, není analgetikum nebo protizánětlivé. Toto je lék na stísněné příznaky. Uvolňuje křeče a menstruační křeče. Drotaverin může dokonce ulevit od bolesti hlavy, žaludku a střevních křečí, ale neodstraní bolesti zubů.

Lokální anestetický efekt

Použití aspirinu nebo No-shpa systematicky nezbavuje bolesti zubů. Je možné tyto prostředky použít k získání lokálního analgetického účinku? Jak efektivní to je?

  • Drotaverinum nemá silný lokální analgetický účinek, ale při jeho užívání dochází k slabé anestézii. S jeho použitím se také objevují příznaky, jako je znecitlivění jazyka a sliznice v ústech. No-spa jako lokální anestetikum je vhodné, protože nemá zjevné nežádoucí účinky;

No-spa - lokální anestetikum, zklidňuje bolest, nemá žádné vedlejší účinky.

  • někdy je aspirin umístěn uvnitř zubu, ale to se nedoporučuje. Aspirin není lokální anestetikum, ale může velmi dráždit ústní sliznici. Anestezie nemusí být a spálení sliznice je docela.

Recenze léčby zubů s aspirinem

Nedávno celý večer a celou noc strašně mučili zuby. Zejména bolest v noci zesílila - byl jsem připraven vyšplhat na zeď. Bohužel v bytě v mé domácí lékárničce nebylo nic jiného než noshpa a aspirin od léků proti bolesti a tyto léky mi moc nepomohly. Ráno ihned u zubaře provedla anestézii a jen asi 10 minut po injekci začala bolest ustupovat. Ukázalo se, že v zubu byla prasklina, u které se sklovina začala zhroutit a postupně odhalila nervy..
Samozřejmě jsem už vyléčil zub, ale po této bezesné noci jsou v mé paměti stále čerstvé.

Aspirin nepomůže, s výjimkou případů, kdy mu nedojde k újmě, protože se otevře jeho krvácení, při nejmenším řezu je obtížné zastavit krev. Na zub nasaďte tabletu analginu a bolest propadne. A je lepší jít u zubaře, vyléčit zub a netrpět.

ASPIRIN® - život bez bolesti

Jedna z nejznámějších drog na světě, ASPIRIN®, se objevila v roce 1897 v laboratoři německého lékárníka Felixe Hoffmana, který pracoval v Bayeru. Otecův zdravotní stav ho přivedl k vytvoření vědce - trpěl těžkou revmatickou bolestí a nemohl se hýbat a prostředky, které v té době existovaly, nepomohly nebo způsobily příliš výrazné vedlejší reakce. Bylo to hledání účinného a bezpečného (viz „Týdenní lékárna“ č. 42 (613) ze dne 29. 10. 2007 a č. 41 (612) ze dne 22. 10. 2007), které vedly F. Hoffmana k syntéze ASPIRIN®. Od té chvíle začal jeho triumfální průvod na planetě a ASPIRIN ® zůstává dnes jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších analgetik na světě..

Bolest je velmi důležitý obranný mechanismus. Aby bylo tělo chráněno před poškozujícím faktorem, projevuje se jeho motorická složka - odraz vyhýbání se: odtáhnutí paže, hledání nucené polohy, snížení motorické aktivity. Existují lidé s vrozenou neschopností cítit bolest a v důsledku nedostatečné ochranné funkce trpí vážnými zraněními a zlomeninami, jakož i různými nemocemi, protože nepociťují příznaky bolesti a včas nevyhledávají lékařskou pomoc..

Bolest je vážným příznakem potíží v těle, ale jakmile je vyčerpaná signální funkce bolesti, stává se zlým. Při dlouhodobé expozici bolest vytváří neustálé nepohodlí, je doprovázena zhoršením nálady, výskytem strachu, úzkosti, vede ke snížení imunity a psychosomatických poruch.

Nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID, narkotická analgetika, antipyretika) jsou léčiva různých chemických struktur, která mají protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky a nemají narkotický potenciál. Analgetický účinek narkotických analgetik, včetně kyseliny acetylsalicylové (ASA), se zpravidla vyvíjí během 0,5–2 hodin po podání a projevuje se hlavně mírnou bolestí, zejména somatickou bolestí (vyskytuje se, když škodlivé dráždivé účinky působí na volné nervy). konce kůže, podkožní vrstvy, svaly a klouby), v menší míře viscerální (vyvíjí se s podrážděním receptorů bolesti lokalizovaných ve vnitřních orgánech) a neuropatických (s podrážděním periferie) eskih nerv poskytuje citlivost na bolest v míše a mozku). Prostředky této skupiny jsou prakticky neúčinné na bolest způsobenou těžkým traumatem, břišní chirurgií atd..

Analgetický účinek NSAID je primárně důsledkem jejich protizánětlivého účinku, který je spojen se snížením tvorby zánětlivých mediátorů, které také vykazují vlastnosti alergenních látek (kininy, prostaglandiny, cytokiny, neuropeptidy atd.), A na druhé straně se snížením tkáňového edému. v ohnisku zánětu a oslabení mechanické komprese nociceptorů v něm. Klíčovým bodem protizánětlivého účinku NSAID je jejich inhibice enzymu cyklooxygenázy (COX). ASA nevratně inhibuje COX-1 a COX-2.

Je známo, že analgetický účinek NSAID se vyvíjí po 10 až 30 minutách a protizánětlivý účinek - po 2 až 12 hodinách, což ukazuje na centrální složku analgetického účinku, která není spojena s eliminací zánětlivé reakce. Řada studií ukázala, že ASA má schopnost inhibovat přenos impulsů periferní bolesti do centrálního nervového systému (Chen A.C.N., Chapman C.R., 1979; Yaksh T. et al., 1992)..

Doktor jakékoli specializace čelí problému bolesti a boji proti němu. Lékárníci a lékárníci také často čelí tomuto problému, kterému se pacienti zabývají otázkou úlevy od bolesti. Obzvláště často žádají o mimoburzovní analgetikum k úlevě od akutní nebo chronické bolesti nízké nebo střední intenzity, která je nevedla k návštěvě lékaře. Zastavení závažnějších forem bez předchozí konzultace s lékařem představuje pro pacienta vážné nebezpečí, protože může maskovat život ohrožující patologické stavy. V této publikaci budeme uvažovat o úlevě od bolesti pomocí již účinného a bezpečného léku ASPIRIN®, který se úspěšně používá již více než 100 let..

Při kontaktu s lékárnou nebo lékařem s otázkou anestezie si pacienti stěžují na část těla, kde je bolest lokalizována - bolest hlavy, zubů, kloubů, svalů a nervů.

Bolest hlavy je jedním z nejčastějších příznaků, se kterými se lékaři setkávají. Je známo alespoň 45 nemocí, u kterých může být jediným nebo hlavním projevem bolest hlavy. Může být jiné povahy a lokalizována v různých oblastech hlavy, v závislosti na příčinách, které ji způsobily. Bolest hlavy může být příznakem ohrožujících patologických stavů, jako je hypertenze, mozkový nádor, intrakraniální hypertenze, meningitida, encefalitida atd., Což představuje nebezpečí samoléčení. Existuje však několik klasických příčin bolesti hlavy, při kterých je používání ASPIRINU velmi efektivní..

Migréna je recidivující bolest hlavy pulzující povahy, jejíž vývoj je spojován s křečemi a expanzí mozkových tepen. Obvykle je bolest jednostranná, ale od útoku k útoku se strana může změnit. U dětí je bolest hlavy často dvoustranná a lokalizovaná v přední oblasti. Ve většině případů se migréna poprvé vyskytuje ve věku 10-30 let. Počátek útoku může být nastíněn auru - zvláštními stereotypními pocity, které vznikají bezprostředně před útokem bolesti: blikání před očima, záblesky světla, zkreslení vnímání světa, znecitlivění končetin, nepohodlí v žaludku atd. Útok však může začít náhle. Migréna velmi vážně snižuje kvalitu života pacientů a jejich schopnost pracovat, což je nutí neustále žít ve strachu z nového útoku.

Migréna je považována za ženské onemocnění, zvláště se vyskytuje u žen ve věku 18–45 let. Přesto muži často trpí tímto onemocněním. Zpravidla se jedná o úspěšné lidi, odpovědné a vzdělané, zároveň citově zranitelné. Migréna se vtipně nazývá nemocí velkých lidí - Julius Caesar, Frederick Chopin, Friedrich Nietzsche, Charles Darwin, Sigmund Freud, Thomas Jefferson, Edgar Allan Poe a mnoho dalších osobností, které utrpěly tímto onemocněním..

V současné době se velké množství léků používá k zastavení záchvatů migrény, z nichž významné místo je dáno agonistům 5HT-serotoninových receptorů - triptanům. Tyto léky ulevují od migrény dobře, ale mají 2 hlavní nevýhody: vysoké náklady a omezené použití u pacientů s kardiovaskulárními chorobami. Proto existuje neustálé hledání alternativních léčiv pro léčbu migrény. Jedním z těchto léků je klasický analgetikum ASPIRIN®. V roce 2007 tedy vítězem ceny za vynikající výsledky ve výzkumu této drogy byl profesor Hans-Christoph Diener, odborník v oblasti bolesti hlavy a ředitel neurologické kliniky na univerzitě v Essenu v Německu. Toto ocenění získal (na XIII. Mezinárodním kongresu o bolesti hlavy ve Stockholmu) právě za výzkum používání ASPIRIN® pro migrény, jejichž výsledky prokázaly jeho účinnost.

Mechanismus analgetického účinku ASPIRIN® pro migrénu nebyl dosud plně studován. Má se za to, že má kombinovaný účinek (periferní - blokáda COX a centrální - inhibice přenosu bolestivých impulsů v míše). V současné době se také uvažuje o teorii blokování faktoru uvolňujícího endotel (oxid dusnatý - NO), který způsobuje vazokonstrikci (účinek opačný k použití dusičnanů při srdečních onemocněních). Proto ASPIRIN® - účinný, bezpečný a levný lék na migrény - může sloužit jako droga, od které byste měli začít útok zastavit, a přechod na triptany by měl být v případě, že by nebylo možné dosáhnout výrazného analgetického účinku..

Mnoho lidí trpí také psychogenními bolestmi hlavy. Tento stav zahrnuje bolesti hlavy duševního a fyzického stresu s úzkostí a depresí. Nejčastěji je způsoben zvýšeným stresem, chronickým stresem, únavou, akutním emočním stresem, nadměrnou konzumací alkoholu, kouřením - faktory, které se již v životě moderního člověka staly běžnými. Mechanismus vývoje takové bolesti je spojen s napětím v krční, žvýkací, temporální svaly, obličejové svaly, které mohou být spojeny s emočním stresem - nedobrovolnou reakcí obličejových svalů a svalů na hlavě v reakci na silné emoce, dokonce i pozitivní! Syndrom bolesti se často vyskytuje a v důsledku nesprávného nuceného postavení těla během sedavé práce, nepohodlného držení těla během spánku; Může to být také způsobeno dlouhými šilháním, zaťatými zuby, žvýkáním gumy. Pacienti si stěžují na bolest nebo bolest hlavy, obvykle difúzní nebo lokalizovanou v týlní, temporální nebo frontální oblasti a téměř vždy bilaterální.

Léčba psychogenní bolesti hlavy má určité problémy. Jako název a mechanismus výskytu je pro úspěšnou terapii nutné odstranit nesprávné psychologické stereotypy chování pacienta. Situace je však komplikována skutečností, že mnoho lidí trpících tímto typem bolesti hlavy má klinické příznaky deprese a bez adekvátní antidepresivní terapie, která jim pomůže, je téměř nemožné.

V žádném případě byste neměli snášet bolesti hlavy, protože to zhoršuje nepříjemné psychologické zážitky a může vést ke zvýšení nebo upevnění jeho stereotypního vzhledu v reakci na jakýkoli psychologický stres. A zde bude ASPIRIN ® velmi užitečný - umožňuje vám účinně odstranit bolest. Pro zvýšení účinku se doporučuje provádět nezávislou masáž časové oblasti, svalů krku a otřít pokožku hlavy prsty. A bude možné zjistit psychologické problémy po bolesti.

Bolest hlavy může také nastat při nachlazení a použití ASPIRINu® k zastavení tohoto příznaku je již dlouho klasickou léčbou, zejména proto, že má antipyretický a protizánětlivý účinek..

Bolest zubů je jasný signál, že musíte navštívit zubaře. Samozřejmě, pokud to nelze provést okamžitě, musí být odstraněno, avšak neustálé používání analgetika bez dostatečné zubní péče může vést ke ztrátě zubu nebo rozvoji vážných komplikací. ASPIRIN ® může snížit závažnost nebo odstranit bolesti zubů, takže může být doporučen jako analgetikum, a v tomto případě, zejména proto, že je často po ruce nebo v domácím lékárničce. Stejně jako v případě dočasného účinku a v jeho nepřítomnosti bude vhodné neprodleně konzultovat zubního lékaře.

Akutní, chronická nebo často se opakující bolest kloubů, kostí a svalů je běžným projevem u dospělých a často starším lidem vadí. V patogenezi takové bolesti hrají důležitou roli mechanické faktory (přetížení kloubu, zejména nemocného nebo poškozeného, ​​natažení aparátu šlachy), zánět synoviální membrány, mikrocirkulační poruchy; metabolické poruchy v kostech; vývoj zánětlivých a degenerativních změn kloubů. V důsledku těchto procesů se v tkáních kloubů hromadí alghetika (tkáňové proteázy, kininy, prostaglandiny, histamin, serotonin), které dráždí receptory bolesti (nociceptory) umístěné v celém těle, s výjimkou mozku, a vyvolávají pocit bolesti. V synoviální membráně, chrupavce a menisku nejsou žádné receptory bolesti, ale bolest kloubů u lidí různého věku je nejčastěji spojena se změnami v periartikulárních tkáních bohatých na nociceptory..

Klinické projevy revmatických onemocnění jsou odlišné, ale je zde charakteristika - tzv. Kloubní syndrom: těžká dlouhotrvající bolest, lokální zánět, projevující se otokem, zvýšená teplota kůže přes postižené klouby, konfigurace kloubů a deformace (změna tvaru v důsledku otoku periartikulárních tkání a patologický růst tkání), omezení pohybu kloubu a v důsledku toho i porušení jeho funkce. Zánět je nejuniverzálnějším patologickým procesem, který je základem klinických projevů revmatických chorob.

Všechna léčiva skupiny NSAID, včetně ASPIRIN®, jsou velmi účinná při odstraňování bolesti a zánětu v této patologii, je však třeba zdůraznit nebezpečí samoléčení a nutnost konzultace s lékařem o dlouhodobé a intenzivní bolesti kloubů, zejména pokud jsou doprovázeny. deformace nebo těžký edém. Při poranění nebo vymknutí však ASPIRIN® účinně odstraní zánět a bolest..

Mezi nejčastější příčiny bolesti svalů patří: chřipka a jiné akutní respirační virové infekce, ischias, modřina nebo svalové napětí - ASPIRIN® rychle a účinně odstraní bolest ve všech těchto stavech..

Samostatně je nutné se zabývat patologickou bolestí - stavem, kdy se bolest stává nezávislou formou nemoci. Pro lepší pochopení problému stručně zdůrazňujeme současné názory na patogenezi bolesti..

Vnímání bolesti jako reflexního aktu je zastaralé. Základem moderních názorů je teorie neuromatrixů - nový koncepční model nervového systému (Melzack R., 1999). Podle této teorie jsou v mozku generovány všechny kvalitativní charakteristiky bolesti a periferní podněty představují pouze nespecifické „spouštěče“. To znamená, že signály poškození jsou přenášeny do centrálního nervového systému, kde na základě minulých zkušeností s bolestmi, sociálním stereotypem a funkčním stavem těla se vytváří pocit bolesti, který člověk vnímá.

Při dlouhodobé stimulaci bolesti se normální citlivé neurony stanou hypercitabilními a objevují se v nich abnormální aktivity. Taková aktivita vede k tvorbě nervových zakončení algogenních látek: serotoninu, prostacyklinů, leukotrienů, cytokinů, bradykininů. Všechny tyto biologicky aktivní látky významně podporují a podporují stimulaci periferní bolesti. Takový patologický proces se nazývá neurogenní zánět. Bolest může nastat i při mírném podráždění tkáně ve všech viscerálních orgánech, což je typické pro pacienty s chronickými degenerativními chorobami pohybového aparátu, syndromem dráždivého tračníku atd..

Zvýšený tok impulsů v centrálním nervovém systému vede k centrální senzibilizaci, která patologický proces posouvá na novou úroveň vývoje, vzniku virtuální bolesti bez přítomnosti dráždidla, což je pro pacienty velmi bolestivé a výrazně ovlivňuje jejich kvalitu života.

ASPIRIN ® působí na první dvě vazby chronické bolesti - oslabuje periferní nocicepci a periferní senzibilizaci nervového systému s ní spojenou. Lék je proto indikován k léčbě patologické bolesti a také snižuje pravděpodobnost takového stavu v důsledku předčasné a nedostatečné úlevy chronické bolesti.

Dotkli jsme se pouze několika běžných případů použití volně prodejného analgetika ASPIRIN® a ujistili jsme se, že tento dobře známý lék je účinný a bezpečný při zastavení bolesti různého původu. Poškození zdraví pacienta může být způsobeno úlevou od bolesti bez odpovídající lékařské pomoci, jakož i nedostatkem nezbytného úlevu od bolesti. Jako prostřední terén lze zvolit ASPIRIN®..

- ASPIRIN® je účinný při bolestech nízké nebo střední intenzity, zejména zánětlivé geneze;

- použití ASA a jiných analgetik vylučuje pouze příznaky, ale nikoli příčinu choroby, takže výskyt bolesti je signálem potřeby včasné návštěvy u lékaře;

- ASPIRIN ® se nedoporučuje používat při onemocněních zažívacího traktu, dny, hemofilie nebo jiných poruch srážlivosti krve, při užívání antikoagulancií a přecitlivělosti na ASA.

Závěrem další části lékařské „biografie“ ASPIRINu ® je třeba zdůraznit, že navzdory své více než stoleté historii v medicíně, s přihlédnutím k prohlubování a rozšiřování našich znalostí mechanismů působení, jakož i patogeneze nástupu a rozvoje bolesti jako možného nezávislého nozologického použití ASPIRIN® a dalších derivátů ASA jako analgetika je stále relevantní dnes, což objektivně naznačuje dobrou vědeckou a praktickou perspektivu. Ó

A.P. Victorov,
Doktor lékařských věd, profesor, vedoucí oddělení klinické farmakologie s Laboratoř funkční diagnostiky Národního vědeckého centra „Kardiologický ústav pojmenovaný po N.D. Strazhesko »AMS Ukrajiny

Aspirin na bolesti hlavy

Bolest v hlavě může způsobit vážné nepohodlí, zdravotní postižení a přirozenou touhu vzít alespoň nějaké prostředky, i když pouze zbavit se těchto pocitů co nejdříve. Ale speciální silné léky nejsou vždy po ruce. Ale aspirin v domácím lékárničce je zpravidla vždy.

Jsou tyto prášky bezpečné, jak se dříve myslelo, pomáhá aspirin s těžkou bolestí hlavy, kdy a jak to vzít - musíte tyto informace znát, abyste nevyvolávali ještě větší zdravotní problémy.

O drogě

Lék se týká nenarkotických analgetik, nesteroidních protizánětlivých léčiv. Účinnou látkou je zde kyselina acetylsalicylová, která má antipyretické a protizánětlivé účinky..

Droga zmírňuje bolesti hlavy díky schopnosti snižovat intrakraniální tlak (intrakraniální tlak), ředění krve.

Aspirin je dostupný ve formě tablet s dávkami:

  • 100 nebo 500 mg;
  • 350 mg každý;
  • 50, 100 a 300 mg (šumivé ve vodě rozpustné tablety).

Druhá možnost je díky skořápce odolnější vůči působení žíravé žaludeční šťávy než běžné tablety. Tím se snižuje pravděpodobnost negativních účinků na jemnou žaludeční sliznici.

Šumivé tablety se po rozpuštění ve vodě rychleji vstřebávají do krve, což zajišťuje rychlý nástup terapeutického účinku.

Indikace

Vezměte lék smysl v následujících případech:

  • záchvaty migrény;
  • horečka s infekčním virovým onemocněním;
  • bolesti (včetně bolesti hlavy) různé intenzity;
  • s mírnou bolestí ve svalech a kloubech;
  • k prevenci trombózy, oběhových poruch mozku, infarktu myokardu (včetně sekundárního), embolie.

Za účelem řešení srdečních problémů (angina pectoris, prevence mrtvice) a vyloučení tromboembólie je předepsána specializovaná možnost - Aspirin Cardio.

Ale s jakýmkoli předpisem je důležité dodržovat dávky předepsané lékařem. Samostatné podávání aspirinu často vede k závažným vedlejším účinkům a zhoršování.

Jak používat

Jak vzít aspirin z bolesti hlavy nebo horečky - záleží na zdravotním stavu a věku osoby.

Dříve se věřilo, že je možné podávat lék dětem starším než 5 let v dávce 0,25 - 0,75 mg najednou a ne více než 1,5 g denně. Nyní však lékaři nedoporučují podávat tento lék až do věku 14-16 let kvůli velkému počtu vedlejších účinků, a pak pouze ve výjimečných případech, 250 mg (jednorázová dávka) ne více než 750 mg / den. Pro kojence je lepší nahradit produkt speciálními dětskými přípravky vytvořenými na bázi ibuprofenu nebo paracetamolu..

Dospělí mohou užívat 1 g léku najednou (maximum), ale ne více než 3 g / den.

Užívejte aspirin před jídlem, omyjte jej vodou, mlékem nebo alkalickou minerální vodou. Hodinu před užitím léku byste měli odmítnout kořenitá jídla a citrusové plody, protože „pomohou“ aspirinu k další korozi žaludeční sliznice. Šumivé tablety rozpuštěné ve sklenici vody.

Je zakázáno užívat lék bez souhlasu lékaře déle než 3 dny!

Během těhotenství

Aspirin na bolest hlavy během těhotenství je zakázán v prvním trimestru, kdy jsou orgány a systémy plodu ve stadiu tvorby. Intervence jakékoli chemie v této době je velmi nežádoucí. Nemůžete tento lék užívat ve 3. trimestru, protože v důsledku vlastnosti aspirinu na ředění krve se zvyšuje riziko krvácení během porodu..

Během tohoto období se lékaři obávají následujících důsledků:

  • perenashivanie plodu;
  • pravděpodobnost potratu;
  • vývoj komplikací plodu (včetně srdečních a plicních);
  • oddělení placenty;
  • porušení reprodukční funkce dítěte;
  • možné patologie varlat a chlapců;
  • krvácející.

Výjimkou je 2. trimestr, ale pak pouze lékař rozhodne, zda je možné, aby těhotná žena brala Aspirin z bolesti hlavy a kolik.

Dávky léku během tohoto období by se měly výrazně snížit na množství, které nepronikne placentou a nepoškodí dítě.

Ale pro větší bezpečnost je lepší nahradit aspirin jiným lékem proti bolesti, který není nebezpečný během těhotenství..

Při krmení

Aspirin pomáhá při bolestech hlavy nebo ne, ale je nebezpečné ji užívat během krmení. ASA proniká do mléka a negativně ovlivňuje zranitelné tělo dítěte:

  • zvýšené krvácení;
  • vnitřní krvácení s výskytem hematomů na kůži;
  • diatéza;
  • účinek na rychlost koagulace krve;
  • sluchové postižení;
  • renální selhání (chronické);
  • bronchiální astma;
  • anémie (nedostatek železa);
  • bronchospasmus a polypy v nose jako alergická reakce;
  • negativní účinky na gastrointestinální trakt až do krvácení do žaludku;
  • poškození jater a mozku (Reyeův syndrom);
  • smrt dítěte.

Výše uvedené informace jsou dostatečné k pochopení toho, jak nebezpečné je pít lék během kojení.

S kocovinou

Bolest hlavy ráno po požití alkoholu v předvečer je důsledkem působení ethylalkoholu na krevní cévy (zužují se) a krev (stává se viskózní). To vede ke vzniku sraženin a krevních sraženin, což je zvláště nebezpečné.

Aspirin může během kocoviny přinést znatelné výhody bolesti hlavy, a to:

  1. Nižší tlak.
  2. Bude to mít močopudný účinek. Tím se sníží otok a částečně se vyčistí tělo rozkladných produktů etanolu..
  3. Rozšiřuje krevní cévy zúžené alkoholem;
  4. Snižuje viskozitu krve.
  5. Rozděluje sraženiny a krevní sraženiny, zmírňuje bolest.

Tip: Účinek aspirinu na bolesti hlavy po pití alkoholu se objeví přibližně za hodinu. Abychom nečekali tak dlouho, je lepší použít šumivou tabletu.

Pokud se objeví vedlejší účinky, okamžitě přestaňte užívat lék:

  • kašel s krvavým výtokem;
  • krev ve stolici nebo její černá barva;
  • pálení žáhy, nevolnost, bolest žaludku;
  • ospalost;
  • naopak, zvýšená bolest v hlavě;
  • tinnitus;
  • zvýšení teploty.

Aby se předešlo těmto projevům, je lepší použít speciální prostředky pro kocovinu (Bison atd.).

Je nutné brát aspirin na bolesti hlavy kvůli opilým alkoholickým nápojům nejdříve 12 hodin po pití alkoholu. V kombinaci s ethanolem a léčivem existuje vysoké riziko krvácení do žaludku, vzniku vředů, srdečních záchvatů, alergií a dokonce i smrti. Ze stejného důvodu je zakázáno pít lék s alkoholem..

Pokud se užívá droga, před svátkem musíte vzít pilulku nejpozději do 12 hodin. To mimochodem může ráno trochu omezit syndrom kocoviny..

Kontraindikace, vedlejší účinky

Užívání této drogy je zakázáno, pokud mezi nemocemi u člověka existují:

  • hemofilie;
  • zvýšená náchylnost k krvácení;
  • alergie na kyselinu acetylsalicylovou a na všechny nesteroidní protizánětlivé účinky;
  • bronchiální astma;
  • diabetes;
  • dna;
  • zhoršená funkce ledvin;
  • onemocnění gastrointestinálního traktu (žaludek, dvanáctník 12);
  • zvýšená kyselost žaludku;
  • alkoholismus.

Rovněž je zakázáno užívat lék současně s antikoagulační léčbou, ve věku 14-16 let, během těhotenství (1 a 3 trimestry) a kojení..

Vedlejší efekty

V případě následujících stavů by měl být aspirin okamžitě vysazen:

  • bolesti žaludku;
  • snížení počtu krevních destiček (detekované krevním testem);
  • alergické reakce (vyrážky atd.).

Po dlouhé (průběžné) léčbě drogou se mohou objevit následující:

  • přerušení produkce inzulínu;
  • selhání ledvin;
  • onemocnění ledvin a MVP (močové cesty);
  • krvácení v gastrointestinálním traktu (projevuje se jako anémie, bolest břicha, slabost a stolice podobná dehtu);
  • trombocytóza;
  • vysoký krevní tlak;
  • krevní choroby;
  • riziko vzniku cukrovky;
  • porušení flóry ústní dutiny;
  • vyčerpání myokardu.

Každý z těchto projevů je nebezpečný a vyžaduje okamžité nahrazení léku jemnějším řešením.

Interakce s jinými léčivými přípravky

ASA musí být nahrazena jiným lékem, pokud osoba podstupuje léčbu:

  • drogy založené na alkoholu;
  • antikoagulanty pro ředění krve (Warfarin, Heparin);
  • diuretika (diuretika);
  • beta-blokátory (metoprolol atd.);
  • léky na diabetes, artritidu, dnu;
  • inhibitory (chinapril, moexipril);
  • antidepresiva (fluoxetin, paroxetin);
  • další NSAID (Naproxin, Ibuprofen).

Pokud lékař považuje jmenování aspirinu za povinné, bude spolu s uvedenými léky vyžadována úprava dávky.

Analogy

Kromě samotného aspirinu si z bolesti hlavy a tepla můžete koupit podobné léky. Některé z analogů se budou výrazně lišit v porovnání s obvyklými levnými možnostmi pro danou drogu, ale recenze je využila, většinou pouze pozitivní.

Výběr léčiv s kyselinou acetylsalicylovou ve složení a působení podobné aspirinu je nyní poměrně široký. Upsarin Upsa (šumivý), aspirinový komplex (prášek), kyselina acetylsalicylová MS (tablety 500 mg) rychle pomůže.

Kromě nich mohou Acenterin, Asprovit, Anopyrin, Aspirin York pomoci s bolestmi hlavy - prostředky s ASA ve složení.

Citramon nebo Analgin?

To jsou další dva léky, neméně populární než aspirin. A pokud jsou všichni v lékárničce, vyvstává přiměřená otázka: co je lepší z bolesti hlavy - aspirin nebo citramon a proč? Nebo je lepší vzít silné analgetikum?

Ve skutečnosti je analgin, i když opravdu dobrý nástroj, který rychle pomáhá hlavě přestat bolet, nyní na seznamu zakázaných drog na dlouhou dobu. Ukázalo se, že to vede k rozvoji agranulocytózy, která je plná smrti. Kyselina acetylsalicylová není pro všechny své nežádoucí účinky stále tak nebezpečná, takže o tom, zda zmírnit bolest aspirinem nebo analginem, by mělo být rozhodnuto společně s lékařem. Nalezení čistého analginu v lékárnách je nyní stále obtížnější.

Citramon je univerzální tableta „head“, která vzhledem ke svému složení není na západě stále na prodej. Kyselina acetylsalicylová, kofein a paracetamol jsou látky, které jsou součástí léku a společně dlouhodobě zastavují i ​​silnou bolest hlavy. Jedna dávka citramonu nepoškodí, ale jeho nepřetržité používání bude mít nepříznivý vliv na játra.

Aspirin je účinný, ale ne tak neškodný lék. A pokud to bylo dříve, bylo to vzato z nejmenšího důvodu a bez lékařského svolení - to neznamená, že by droga neubližovala. Seznam kontraindikací a nežádoucích účinků tohoto přípravku je poměrně velký, proto je při jeho užívání nutné postupovat opatrně..