Hlavní

Encefalitida

Aspirin na bolesti hlavy

U každé osoby se bolest hlavy stává problémem, pozornost je rozptýlena, je nemožné soustředit se, nálada se zhoršuje. Někdy je tak silný, že je nemožné tolerovat to bez použití léků proti bolesti. Většina lidí bere aspirin na bolesti hlavy..

Aspirin jako lék na bolest hlavy

Pro každého je název tohoto léku znám již od dětství, protože každý v domácím lékárničce má na bolest hlavy kyselinu acetylsalicylovou. Droga existuje velmi dlouhou dobu a je považována za časově testovanou. Tyto prášky se používají k odstranění bolesti hlavy z různých důvodů jejího výskytu:

  • migréna může být v mnoha případech poražena kyselinou acetylsalicylovou;
  • s aspirinem lze odstranit syndrom kocoviny nebo abstinenčního syndromu;
  • zánětlivé procesy v těle vyvolávají bolest hlavy, kterou lék účinně bojuje.

S kocovinou

Jednou z příčin bolesti hlavy je otrava alkoholem, intoxikace těla. Tento stav způsobuje účinek alkoholu na červené krvinky, které vytvářejí mikroklipy a vyvolávají bolesti hlavy. Jednou z vlastností aspirinu je schopnost ředit krev, což s tímto onemocněním pomáhá v boji proti příčinám nepříjemných pocitů.

Všechny oblíbené produkty, které jsou nabízeny jako produkty po kocovině (Alka-prim, Alka-Seltzer), obsahují kyselinu acetylsalicylovou. Můžete je použít, ale lékaři říkají, že k boji proti syndromu kocoviny bude stačit čistý aspirin. Je nutné rozpustit dvě tablety (Upsarin - šumivý přípravek k rozpuštění) ve sklenici vody, vypít ihned po přípravě. Může se užívat kdykoli, ale pití alkoholu je přísně zakázáno.

Se zánětem

Aspirin je známý jako protizánětlivý. Na tyto nemoci se zpravidla předepisuje lék:

Hlavní léčivou látku (kyselinu acetylsalicylovou) najdete v kombinaci s různými dalšími složkami, které jsou navrženy tak, aby zvyšovaly účinek léku. Použití čistého aspirinu není o nic méně odůvodněné, analgetický účinek je velmi silný, prodává se bez lékařského předpisu. Účinek léku je založen na blokování center bolesti v lidském mozku a odstranění otoků.

S migrénou

Migréna může být ovládána aspirinem. Během útoku se v cévách vyvíjí aseptický zánět, tento lék je NSAID. Mezi jeho funkce patří blokování enzymu, který se podílí na tvorbě prostaglandinů - zánětlivých mediátorů. To vám umožní přerušit patologické reakce vedoucí k bolesti hlavy v důsledku zánětlivých procesů v cévách.

Standardní dávka aspirinu je 500 mg, ale to nestačí k potlačení příznaků migrény. Za tímto účelem byla speciálně vyvinuta možnost s 1 000 mg tablety, které jsou dostatečné k tomu, aby se zbavily bolesti hlavy. Kromě dávkování se tento typ léčiva neliší od obvyklé formy uvolňování. Droga se nazývá „Aspirin 1000“, vydávaná bez lékařského předpisu, ale před užitím se poraďte s odborníkem.

Kontraindikace při užívání kyseliny acetylsalicylové

Kdokoli si může koupit aspirin z hlavy v nejbližší lékárně, prodává jej bez lékařského předpisu, ale je třeba mít na paměti, že se jedná o silný lék, jehož použití by mělo být dohodnuto s lékařem. Tyto tablety mají u některých pacientů vedlejší účinky a kontraindikace. Příjem je například zakázán, pokud:

  • těhotenství (od 1. do 3. trimestru);
  • přítomnost krvácení;
  • laktace;
  • osobní nesnášenlivost se složkami drogy;
  • hemoragická diatéza;
  • onemocnění jater;
  • nedostatek vitamínu K;
  • akutní choroby trávicího traktu;
  • urátová nefrourolitiáza;
  • stratifikovaná aortální aneuryzma;
  • dna
  • hyperurikémie;
  • dekompenzované srdeční selhání.

Někdy může dítě předepsat aspirin, ale mělo by se brát velmi pečlivě před 15. rokem věku. Působení léku v malém věku může u dětí vyvolat vývoj Reyeova syndromu, což vede k následnému selhání ledvin. Nejběžnější vedlejší účinky jsou:

  • zvracení
  • nevolnost;
  • jaterní selhání ledvin;
  • anémie;
  • Astma „aspirin“.

Složení aspirinu

Ne každý ví, že aspirin dostal své jméno podle názvu keře - Siprea, který obsahuje velké množství kyseliny salicylové. Černý rybíz, meruňka, vrba, třešeň mají méně této látky. Kyselina acetylsalicylová sama o sobě je syntetický derivát a hraje roli hlavní léčivé látky v léčivu. Kompozice také obsahuje celulózový prášek, potravinový škrob, jejich úlohou při tvorbě je zrychlení průchodu léčiva do střeva..

Návod k použití kyseliny acetylsalicylové

Prodej léku se provádí bez lékařského předpisu, ale měli byste vědět, jak aspirin užívat. Lék je k dispozici v ampulích pro intravenózní podání a v tabletách. Bez specializovaných dovedností je injekční vstřikování přísně zakázáno, používá se k těžkým bolestem hlavy. Tablety lze užívat bez lékařského předpisu, nejdéle však do 2 týdnů. Pokud toto období překročíte, začnou se objevovat vedlejší účinky..

Denní norma aspirinu by neměla překročit 3 gramy, a jednorázově - 1 g. Léky by se měly užívat po jídle, pro děti místo vody, aby se vypilo, je lepší nalít mléko. Pro různé věkové kategorie platí určitá pravidla pro přijetí:

  1. Od 4 let a starší. Analgetikum 0,5-1 g můžete užívat maximálně 3krát denně.
  2. Aspirin pro děti ve věku 2–4 let lze podávat nejvýše 0,8 g najednou, ale ve většině případů stačí 0,2 g pro dosažení požadovaného účinku.
  3. Pro děti do 2 let není lék pro podání žádoucí. Pokud je to nutné, jmenujte 50 mg denně.

Může být dáno dítěti Aspirin

U mnoha matek se stává vážným rozhodnutím, zda dát dítěti tablety Aspirinu. Zdravotní problémy u kojenců zpravidla vznikají po odstavení z prsu, když protilátky přestanou přicházet s mateřským mlékem. To vede k nutnosti používat léky během sezónních epidemií. V každé lékovce je kyselina acetylsalicylová, kterou se snaží dítě okamžitě podat, aby snížila teplotu.

Nedávné lékařské studie naznačují, že je velmi nebezpečné pro děti do 4 let, aby takové tablety podávaly. Většina lidí ví, že aspirin pomáhá při bolestech hlavy, zmírňuje všechny příznaky dýchání, ale vedlejší účinky mohou výrazně ovlivnit zdraví dítěte. Lékaři doporučují použití paracetamolu, který má stejnou účinnost, ale nemá tak silný negativní účinek..

Hlavním nebezpečím užívání aspirinu u dětí s bolestmi hlavy je možný vývoj vzácných komplikací, které mohou vést k úmrtí - Reyeův syndrom. I s dávkami souvisejícími s věkem se toto onemocnění vyvíjí a ovlivňuje játra a mozek dítěte. Je velmi obtížné léčit Reyeův syndrom, podle statistik je úmrtnost 20-80%. Při úspěšné léčbě není vyloučena mentální retardace, výskyt epileptiformních záchvatů a poškození periferních nervů..

Video

V textu byla nalezena chyba?
Vyberte to, stiskněte Ctrl + Enter a my to vyřešíme!

Aspirin na bolest hlavy - mechanismus účinku, dávka, kontraindikace

HomeHlavní bolest a migréna Bolest hlavy Aspirin z bolesti hlavy - mechanismus účinku, dávka, kontraindikace

Bolesti hlavy jsou častým příznakem mnoha patologických stavů a ​​chorob. Mohou se vyskytovat u lidí všech věkových skupin. Nejběžnějším lékem na úlevu od bolesti hlavy je aspirin. Jedná se o cenově dostupný nástroj, který lze zakoupit v jakékoli lékárně za nízkou cenu. Aby bylo jeho použití co nejúčinnější, musíte mít představu o účinku léku, jeho způsobech použití, dávkování, kontraindikacích a možných nežádoucích účincích.

Pomáhá Aspirin s bolestmi hlavy??

Kefalgie je nespecifický příznak řady neurologických, vaskulárních, endokrinních a onkologických patologií. Mezi hlavní příčiny bolesti hlavy patří nejčastější:

  • vaskulární poruchy;
  • hypertonické onemocnění;
  • benigní a maligní novotvary;
  • infekční choroby;
  • migréna;
  • neuróza;
  • vegetovaskulární dystonie;
  • osteochondróza krční páteře;
  • glaukom;
  • zánětlivé procesy ve vnitřním uchu;
  • zubní choroby;
  • častý stres;
  • nespavost;
  • dehydratace;
  • slunce a tepelný šok.

Pomáhá aspirin s bolestmi hlavy jako příklad pomocí intoxikace alkoholem. Přípravky ASA se nejčastěji používají k eliminaci bolestí hlavy způsobených hromaděním produktů oxidace ethylalkoholu pod oxidací..

Terapeutický účinek aspirinu se projevuje ve větší míře v přítomnosti bolesti se slabou nebo střední intenzitou, která se vyvíjí v důsledku narušení tónu cévních stěn, zánětlivých procesů a řady dalších faktorů. Kyselina acetylsalicylová může také pomoci se symptomatickou cefalgií, ke které dochází při infekčních a somatických onemocněních..

Dávkování a podávání

Aktivní aktivní složka aspirinu přispívá k destrukci žaludeční sliznice, která může způsobit vředy a žaludeční krvácení. Aby se předešlo rozvoji komplikací, doporučuje se pít tabletu s mlékem a při dlouhodobém užívání drog užívat Omeprazol..

Tabletu aspirinu lze také rozpustit v malém množství vody a po jídle vypít směs. V tomto případě léčivo nezpůsobí významné poškození gastrointestinálního traktu.

Dospělým se doporučuje pít nejvýše 6 tablet denně po 0,5 g. Při léčbě různých onemocnění je nutné pít 1-2 tablety 3x denně. V případě prevence rozvoje srdečních záchvatů a mrtvice se dávka snižuje na 0,25 tablety třikrát denně.

Děti, které nemají problémy s gastrointestinálním traktem nebo krvácení, se aspirin předepisuje podle věkových omezení, aby snížil teplotu:

  1. Pro děti od 2 do 4 let je denní dávka léčiva 100 mg. Pokud tableta obsahuje 0,5 g, je třeba jí dát pouze pětinu, aby nedošlo k předávkování.
  2. U dětí ve věku 4–6 let se dávka počítá v množství 200 mg denně nebo ve dvou pětinách tablety.
  3. Od 7 do 9 let je denní dávka 300 mg.
  4. Dítě ve věku nad 12 let může být podáváno půl tablety 2-3krát denně, nepřesahující denní dávku 750 mg.

Formulář pro uvolnění produktu

V závislosti na nemoci může být aspirin předepisován v různých lékových formách. Mezi nimi stojí za zmínku:

  1. Nepotahované tablety o obsahu 0,5 g v blistrech po 10 kusech. Toto je nejběžnější a nejlevnější forma uvolňování, kterou lze zakoupit v jakékoli lékárně.
  2. Ploché šumivé tablety. Používají se k úlevě od bolesti hlavy při zánětlivých procesech. Tato forma aspirinu je relativně neškodná pro žaludeční sliznici..
  3. Žvýkací forma léku. Hlavní výhodou těchto léků je schopnost rychle se vstřebat do krve. K dispozici jsou také žvýkací tablety pro děti s příjemnou chutí a vůní..
  4. Prášek. Před užitím léku je třeba jej rozpustit v horké tekutině. K tomu můžete použít běžnou vodu, mléko, čaj, kompot.
  5. Injekce. Používají se k rychlému dosažení požadovaného léčebného účinku a zároveň eliminují migrény a snižují vysokou tělesnou teplotu.

Kontraindikace

Přes prevalenci léku má řadu kontraindikací, v jejichž přítomnosti se nedoporučuje používat aspirin. Tyto zahrnují:

  • přítomnost přecitlivělosti na salicyláty a další složky, jakož i možné komplikace v anamnéze spojené s užíváním drogy;
  • bronchiální astma stupně III-IV;
  • ulcerativní gastritida žaludku a dvanáctníku;
  • hemoragická diatéza v kombinaci s vaskulitidou;
  • jaterní nebo renální selhání ve fázi dekompenzace;
  • chronické srdeční selhání III-IV stupeň.

Použití vysokých dávek léčiva se v trimestrech těhotenství I a III nedoporučuje. Kyselina acetylsalicylová až do 12 týdnů těhotenství významně zvyšuje pravděpodobnost fetálních abnormalit, včetně deformit lebky, srdečních vad, nervového a genitourinárního systému a rizika spontánního potratu v raných stádiích.

Kromě toho je získání prostředků v tomto období nebezpečné předčasným uzavřením botallalů.

Vedlejší efekty

V případě nedodržení dávek během užívání nebo nadměrně dlouhého užívání léku může u člověka dojít k nežádoucím účinkům. Tyto zahrnují:

  • závratě, která je doprovázena narušením orientace v prostoru;
  • hluk, pískání nebo zvonění v uších;
  • nevolnost, zvracení, pálení žáhy, říhání;
  • snížená chuť k jídlu;
  • potíže s dýcháním
  • Nadměrné pocení;
  • žaludeční krvácení s lézemi sliznic;
  • zhoršené vědomí, halucinace;
  • křeče.

Většina pacientů si uvědomuje, že v průběhu času aspirin s bolestí hlavy ztrácí svůj terapeutický účinek. Kromě toho je vývoj této závislosti charakteristický pro tento lék..

Nemůžete nezávisle zvýšit dávkování léku, protože to může vést k vážným komplikacím. Musíte se poradit s lékařem, podstoupit prohlídku těla a získat předpis na nákup alternativního léčiva.

Aspirin na bolest hlavy je vynikajícím prostředkem k vyřešení problému. Je třeba si uvědomit, že jakýkoli lék by měl být užíván opatrně. Z tohoto důvodu, když se objeví první příznaky patologických poruch, musíte kontaktovat zdravotnické zařízení. Pouze pod dohledem zkušeného specialisty bude léčba bolesti hlavy bezpečná pro zdraví pacienta.

Aspirin na bolesti hlavy

Bolest v hlavě může způsobit vážné nepohodlí, zdravotní postižení a přirozenou touhu vzít alespoň nějaké prostředky, i když pouze zbavit se těchto pocitů co nejdříve. Ale speciální silné léky nejsou vždy po ruce. Ale aspirin v domácím lékárničce je zpravidla vždy.

Jsou tyto prášky bezpečné, jak se dříve myslelo, pomáhá aspirin s těžkou bolestí hlavy, kdy a jak to vzít - musíte tyto informace znát, abyste nevyvolávali ještě větší zdravotní problémy.

O drogě

Lék se týká nenarkotických analgetik, nesteroidních protizánětlivých léčiv. Účinnou látkou je zde kyselina acetylsalicylová, která má antipyretické a protizánětlivé účinky..

Droga zmírňuje bolesti hlavy díky schopnosti snižovat intrakraniální tlak (intrakraniální tlak), ředění krve.

Aspirin je dostupný ve formě tablet s dávkami:

  • 100 nebo 500 mg;
  • 350 mg každý;
  • 50, 100 a 300 mg (šumivé ve vodě rozpustné tablety).

Druhá možnost je díky skořápce odolnější vůči působení žíravé žaludeční šťávy než běžné tablety. Tím se snižuje pravděpodobnost negativních účinků na jemnou žaludeční sliznici.

Šumivé tablety se po rozpuštění ve vodě rychleji vstřebávají do krve, což zajišťuje rychlý nástup terapeutického účinku.

Indikace

Vezměte lék smysl v následujících případech:

  • záchvaty migrény;
  • horečka s infekčním virovým onemocněním;
  • bolesti (včetně bolesti hlavy) různé intenzity;
  • s mírnou bolestí ve svalech a kloubech;
  • k prevenci trombózy, oběhových poruch mozku, infarktu myokardu (včetně sekundárního), embolie.

Za účelem řešení srdečních problémů (angina pectoris, prevence mrtvice) a vyloučení tromboembólie je předepsána specializovaná možnost - Aspirin Cardio.

Ale s jakýmkoli předpisem je důležité dodržovat dávky předepsané lékařem. Samostatné podávání aspirinu často vede k závažným vedlejším účinkům a zhoršování.

Jak používat

Jak vzít aspirin z bolesti hlavy nebo horečky - záleží na zdravotním stavu a věku osoby.

Dříve se věřilo, že je možné podávat lék dětem starším než 5 let v dávce 0,25 - 0,75 mg najednou a ne více než 1,5 g denně. Nyní však lékaři nedoporučují podávat tento lék až do věku 14-16 let kvůli velkému počtu vedlejších účinků, a pak pouze ve výjimečných případech, 250 mg (jednorázová dávka) ne více než 750 mg / den. Pro kojence je lepší nahradit produkt speciálními dětskými přípravky vytvořenými na bázi ibuprofenu nebo paracetamolu..

Dospělí mohou užívat 1 g léku najednou (maximum), ale ne více než 3 g / den.

Užívejte aspirin před jídlem, omyjte jej vodou, mlékem nebo alkalickou minerální vodou. Hodinu před užitím léku byste měli odmítnout kořenitá jídla a citrusové plody, protože „pomohou“ aspirinu k další korozi žaludeční sliznice. Šumivé tablety rozpuštěné ve sklenici vody.

Je zakázáno užívat lék bez souhlasu lékaře déle než 3 dny!

Během těhotenství

Aspirin na bolest hlavy během těhotenství je zakázán v prvním trimestru, kdy jsou orgány a systémy plodu ve stadiu tvorby. Intervence jakékoli chemie v této době je velmi nežádoucí. Nemůžete tento lék užívat ve 3. trimestru, protože v důsledku vlastnosti aspirinu na ředění krve se zvyšuje riziko krvácení během porodu..

Během tohoto období se lékaři obávají následujících důsledků:

  • perenashivanie plodu;
  • pravděpodobnost potratu;
  • vývoj komplikací plodu (včetně srdečních a plicních);
  • oddělení placenty;
  • porušení reprodukční funkce dítěte;
  • možné patologie varlat a chlapců;
  • krvácející.

Výjimkou je 2. trimestr, ale pak pouze lékař rozhodne, zda je možné, aby těhotná žena brala Aspirin z bolesti hlavy a kolik.

Dávky léku během tohoto období by se měly výrazně snížit na množství, které nepronikne placentou a nepoškodí dítě.

Ale pro větší bezpečnost je lepší nahradit aspirin jiným lékem proti bolesti, který není nebezpečný během těhotenství..

Při krmení

Aspirin pomáhá při bolestech hlavy nebo ne, ale je nebezpečné ji užívat během krmení. ASA proniká do mléka a negativně ovlivňuje zranitelné tělo dítěte:

  • zvýšené krvácení;
  • vnitřní krvácení s výskytem hematomů na kůži;
  • diatéza;
  • účinek na rychlost koagulace krve;
  • sluchové postižení;
  • renální selhání (chronické);
  • bronchiální astma;
  • anémie (nedostatek železa);
  • bronchospasmus a polypy v nose jako alergická reakce;
  • negativní účinky na gastrointestinální trakt až do krvácení do žaludku;
  • poškození jater a mozku (Reyeův syndrom);
  • smrt dítěte.

Výše uvedené informace jsou dostatečné k pochopení toho, jak nebezpečné je pít lék během kojení.

S kocovinou

Bolest hlavy ráno po požití alkoholu v předvečer je důsledkem působení ethylalkoholu na krevní cévy (zužují se) a krev (stává se viskózní). To vede ke vzniku sraženin a krevních sraženin, což je zvláště nebezpečné.

Aspirin může během kocoviny přinést znatelné výhody bolesti hlavy, a to:

  1. Nižší tlak.
  2. Bude to mít močopudný účinek. Tím se sníží otok a částečně se vyčistí tělo rozkladných produktů etanolu..
  3. Rozšiřuje krevní cévy zúžené alkoholem;
  4. Snižuje viskozitu krve.
  5. Rozděluje sraženiny a krevní sraženiny, zmírňuje bolest.

Tip: Účinek aspirinu na bolesti hlavy po pití alkoholu se objeví přibližně za hodinu. Abychom nečekali tak dlouho, je lepší použít šumivou tabletu.

Pokud se objeví vedlejší účinky, okamžitě přestaňte užívat lék:

  • kašel s krvavým výtokem;
  • krev ve stolici nebo její černá barva;
  • pálení žáhy, nevolnost, bolest žaludku;
  • ospalost;
  • naopak, zvýšená bolest v hlavě;
  • tinnitus;
  • zvýšení teploty.

Aby se předešlo těmto projevům, je lepší použít speciální prostředky pro kocovinu (Bison atd.).

Je nutné brát aspirin na bolesti hlavy kvůli opilým alkoholickým nápojům nejdříve 12 hodin po pití alkoholu. V kombinaci s ethanolem a léčivem existuje vysoké riziko krvácení do žaludku, vzniku vředů, srdečních záchvatů, alergií a dokonce i smrti. Ze stejného důvodu je zakázáno pít lék s alkoholem..

Pokud se užívá droga, před svátkem musíte vzít pilulku nejpozději do 12 hodin. To mimochodem může ráno trochu omezit syndrom kocoviny..

Kontraindikace, vedlejší účinky

Užívání této drogy je zakázáno, pokud mezi nemocemi u člověka existují:

  • hemofilie;
  • zvýšená náchylnost k krvácení;
  • alergie na kyselinu acetylsalicylovou a na všechny nesteroidní protizánětlivé účinky;
  • bronchiální astma;
  • diabetes;
  • dna;
  • zhoršená funkce ledvin;
  • onemocnění gastrointestinálního traktu (žaludek, dvanáctník 12);
  • zvýšená kyselost žaludku;
  • alkoholismus.

Rovněž je zakázáno užívat lék současně s antikoagulační léčbou, ve věku 14-16 let, během těhotenství (1 a 3 trimestry) a kojení..

Vedlejší efekty

V případě následujících stavů by měl být aspirin okamžitě vysazen:

  • bolesti žaludku;
  • snížení počtu krevních destiček (detekované krevním testem);
  • alergické reakce (vyrážky atd.).

Po dlouhé (průběžné) léčbě drogou se mohou objevit následující:

  • přerušení produkce inzulínu;
  • selhání ledvin;
  • onemocnění ledvin a MVP (močové cesty);
  • krvácení v gastrointestinálním traktu (projevuje se jako anémie, bolest břicha, slabost a stolice podobná dehtu);
  • trombocytóza;
  • vysoký krevní tlak;
  • krevní choroby;
  • riziko vzniku cukrovky;
  • porušení flóry ústní dutiny;
  • vyčerpání myokardu.

Každý z těchto projevů je nebezpečný a vyžaduje okamžité nahrazení léku jemnějším řešením.

Interakce s jinými léčivými přípravky

ASA musí být nahrazena jiným lékem, pokud osoba podstupuje léčbu:

  • drogy založené na alkoholu;
  • antikoagulanty pro ředění krve (Warfarin, Heparin);
  • diuretika (diuretika);
  • beta-blokátory (metoprolol atd.);
  • léky na diabetes, artritidu, dnu;
  • inhibitory (chinapril, moexipril);
  • antidepresiva (fluoxetin, paroxetin);
  • další NSAID (Naproxin, Ibuprofen).

Pokud lékař považuje jmenování aspirinu za povinné, bude spolu s uvedenými léky vyžadována úprava dávky.

Analogy

Kromě samotného aspirinu si z bolesti hlavy a tepla můžete koupit podobné léky. Některé z analogů se budou výrazně lišit v porovnání s obvyklými levnými možnostmi pro danou drogu, ale recenze je využila, většinou pouze pozitivní.

Výběr léčiv s kyselinou acetylsalicylovou ve složení a působení podobné aspirinu je nyní poměrně široký. Upsarin Upsa (šumivý), aspirinový komplex (prášek), kyselina acetylsalicylová MS (tablety 500 mg) rychle pomůže.

Kromě nich mohou Acenterin, Asprovit, Anopyrin, Aspirin York pomoci s bolestmi hlavy - prostředky s ASA ve složení.

Citramon nebo Analgin?

To jsou další dva léky, neméně populární než aspirin. A pokud jsou všichni v lékárničce, vyvstává přiměřená otázka: co je lepší z bolesti hlavy - aspirin nebo citramon a proč? Nebo je lepší vzít silné analgetikum?

Ve skutečnosti je analgin, i když opravdu dobrý nástroj, který rychle pomáhá hlavě přestat bolet, nyní na seznamu zakázaných drog na dlouhou dobu. Ukázalo se, že to vede k rozvoji agranulocytózy, která je plná smrti. Kyselina acetylsalicylová není pro všechny své nežádoucí účinky stále tak nebezpečná, takže o tom, zda zmírnit bolest aspirinem nebo analginem, by mělo být rozhodnuto společně s lékařem. Nalezení čistého analginu v lékárnách je nyní stále obtížnější.

Citramon je univerzální tableta „head“, která vzhledem ke svému složení není na západě stále na prodej. Kyselina acetylsalicylová, kofein a paracetamol jsou látky, které jsou součástí léku a společně dlouhodobě zastavují i ​​silnou bolest hlavy. Jedna dávka citramonu nepoškodí, ale jeho nepřetržité používání bude mít nepříznivý vliv na játra.

Aspirin je účinný, ale ne tak neškodný lék. A pokud to bylo dříve, bylo to vzato z nejmenšího důvodu a bez lékařského svolení - to neznamená, že by droga neubližovala. Seznam kontraindikací a nežádoucích účinků tohoto přípravku je poměrně velký, proto je při jeho užívání nutné postupovat opatrně..

Aspirin na bolesti hlavy

Lidé užívají aspirin na bolesti hlavy více než 100 let, obvykle z vlastní iniciativy, aniž by šli k lékaři. Aspirin byl a zůstává levným, pohodlným a účinným lékem na bolesti hlavy u dospělých. Kyselina acetylsalicylová není ideálním lékem, protože někdy způsobuje vedlejší účinky - poškození žaludeční sliznice, která způsobuje bolest břicha a nebezpečné vnitřní krvácení. Možné jsou také alergické reakce..

Aspirin na bolest hlavy: podrobný článek

Navzdory výše uvedeným nežádoucím účinkům, pokud pacient nemá žádné kontraindikace, převažují výhody tablet aspirinu pro bolesti hlavy u dospělých nad možným rizikem. Současně nemohou být děti mladší 15-16 let léčeny aspirinem kvůli Reyeova syndromu - vzácnému, ale smrtícímu poškození jater a mozku. Rayův syndrom je vzácný, ale zabije každou sekundu svých obětí. Chcete-li toto riziko eliminovat, nedávejte dětem aspirin, ale paracetamol si uchovávejte v lékovce.

Dospělí nejčastěji užívají aspirin každý den, aby zabránili infarktu a mozkové příhodě. V tomto případě se používají dávky nepřesahující 100 až 150 mg za den. Bolesti hlavy se léčí silnějšími tabletami obsahujícími 300-325 mg aspirinu. Užívají se 1-3krát každé 3 hodiny, dokud se bolest hlavy nezastaví. Ve vysokých dávkách pomáhá aspirin nejen bolestem různého původu, ale také snižuje tělesnou teplotu, snižuje zánět. Neužívejte aspirin v dávce vyšší než 3 000–4 000 mg denně. Prozkoumejte kontraindikace a možné nežádoucí účinky tohoto léku. Podívejte se také na video slavné doktorky Eleny Malysheva o metodách léčby bolesti hlavy bez „chemických“ drog.

  • jak brát aspirin pro děti a dospělé;
  • kontraindikace a vedlejší účinky;
  • kompatibilita s analginem a paracetamolem;
  • aspirin s vysokým krevním tlakem a dnou;
  • jak chránit žaludek užitím tohoto léku;
  • aspirin - lék na rakovinu.

V roce 2010 byla vydána autoritativní analýza 13 studií, kterých se zúčastnilo 4 322 pacientů. Snažili se pomocí tablet aspirinu zbavit 5261 záchvatů bolesti hlavy (migrény). Polovina účastníků studie užívala placebo, nikoli skutečný aspirin, aniž by to věděla. Ukázalo se, že aspirin pomáhá s bolestmi hlavy asi dvakrát účinnější než "prázdné" pilulky.

AspirinPlacebo
Těžká nebo středně silná bolest hlavy ustupuje do 2 hodin52%32%
Bolest hlavy se úplně zastavila do 2 hodin25%jedenáct%
Pilulky na bolest hlavy pomáhaly 24 hodin nebo déle39%24%

Navzdory skutečnosti, že nové léky vstupují na trh každý rok, zůstává aspirin oblíbeným lékem na bolesti hlavy a horečku. Pro zvýšení účinku může být užíván s paracetamolem. Existují kombinované pilulky, které zahrnují kyselinu acetylsalicylovou (aspirin), acetaminofen (paracetamol) a kofein. Tyto tablety se prodávají pod názvem Citramon a nejsou drahé. Citramon z bolesti hlavy s největší pravděpodobností pomůže lépe než běžný aspirin. Vezměte minimální nezbytnou dávku, která může zmírnit vaše příznaky..

Tablety obsahující aspirin, paracetamol, ibuprofen nebo diklofenak by se neměly užívat více než 10 dní každý měsíc. Zkuste je používat ne více než dvakrát týdně. Pokud zneužijete výše uvedené nástroje, pak přestanou oslabovat bolest hlavy, ale naopak ji zesílí. Zjistěte, které situace ve vašem životě způsobují záchvaty bolesti a pokuste se jim zabránit. Může to být přepracování, přeskakování jídel, nedostatek spánku, kouření. Lidé s častými bolestmi hlavy musí navštívit lékaře.

Které bolesti hlavy aspirin pomáhají a které ne?

Jaké typy bolesti hlavy

Nejsilněji vykazuje aspirin analgetické vlastnosti za následujících podmínek:

  • kocovina nebo abstinenční syndrom;
  • migréna;
  • bolest zánětlivého původu (původ).

Když začne jednat. Analgetický účinek se projevuje již 10-20 minut po podání. Maximální koncentrace kyseliny acetylsalicylové v krvi je však dosažena po 30–60 minutách.

Po kocovině

Po nadměrném pití se objevují známky intoxikace, jako je silná bolest hlavy. S abstinenčními příznaky se červené krvinky shromažďují v mikrobunkách, které vyvolávají nepříjemnou bolest a otok..

Chcete-li bojovat proti kocovině, můžete užívat pravidelný aspirin, nejlépe do šumivých tablet. Takový lék je snadno rozpustný ve vodě, nemá výrazný negativní účinek na gastrointestinální sliznici a rychle se vstřebává..

Užívejte pilulku nejdříve 4 hodiny po pití. 2 šumivé tablety se rozpustí ve 200 ml teplé vařené vody. Pijte pomalu, v malých doušcích, aby nevyvolával emetický útok.

S migrénou

Vědci z Oxfordu provedli studie, ve kterých zjistili, že léky na bázi kyseliny acetylsalicylové úspěšně zastavují migrénu s aurou a bez ní.

Migréna - nesnesitelné jednostranné bolesti hlavy, které mohou být doprovázeny závratěmi, záblesky světla před očima a zhoršenou funkcí řeči. „Acetyl“ eliminuje tyto příznaky díky svému složitému účinku:

  • zvyšuje krevní oběh v mozkových cévách;
  • ovlivňuje koagulaci krve: inhibuje koagulaci, stimuluje zkapalnění, odstraňuje mikrokapsle;
  • anestetizuje kvůli inaktivaci receptorů bolesti a účinku na bradykinin (peptid, který rozšiřuje krevní cévy a snižuje krevní tlak).

Chcete-li zastavit migrénu, vezměte 1 tabletu. Analgetický účinek se objeví během 1–2 hodin. V závažné formě používejte injekce s kyselinou acetylsalicylovou, ale pouze po schválení ošetřujícím lékařem.

Při zvýšeném tlaku

Pozor! Lékaři nedoporučují užívat aspirin za vysokého tlaku. Důvodem je skutečnost, že skok v krevním tlaku (BP) může vyvolat hypertenzní krizi.

Pokud nádoba nepřežije, dojde k masivnímu krvácení. Je to zvláště nebezpečné pro mozkovou mrtvici a infarkt..

Obecné informace o droze

ASA je součástí farmakologické skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv (LP). Jako hlavní složka byl použit ASA (100, 500 a 250 mg). Seznam dalších složek zahrnuje: bramborový škrob a kyselinu citronovou. Lék je ve formě tablet.

Hlavní složka léku pomáhá snižovat horečku, která je příznakem nachlazení, zabraňuje rozvoji zánětlivého procesu.

Vědci zjistili, že ASA podporuje ředění krve. Tento lék se proto široce používá k prevenci trombózy, cévní mozkové příhody a infarktu myokardu. Analgetický účinek je způsoben dvěma účinky současně: centrálním a periferním.

Průměrné náklady na léky v ruských lékárnách jsou 10-15 rublů, v závislosti na regionu pobytu a cenové politice lékáren.

Návod k použití

Indikace

Užívání aspirinu je odůvodněné v případech:

  • různé typy cefalgie: migréna, abstinenční syndrom;
  • neuralgie;
  • systémové nemoci (revmatoidní artritida);
  • horečka způsobená zánětlivým procesem;
  • bolesti zubů, včetně po extrakci (odstranění) zubu;
  • menstruační křeče;
  • prevence patologií kardiovaskulárního systému;
  • lumbalgie (bolest dolní části zad);
  • bolest spojená s cervikální osteochondrózou.

Kontraindikace

U některých nemocí je užívání aspirinu přísně kontraindikováno:

  • eroze a vředy zažívacího traktu;
  • gastrointestinální krvácení;
  • astma aspirinu;
  • současné použití methotrexátu (v dávce 15 mg po dobu 7 dnů nebo déle);
  • dekompenzované poruchy ledvin a jater;
  • hemoragická diatéza;
  • koagulační patologie;
  • nedostatečná produkce glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • období těhotenství (1 a 3 trimestry) a kojení;
  • věk méně než 15 let;
  • idiosynkrysy kyseliny acetylsalicylové.

Pro podmínky je nutná opatrnost a lékařská konzultace:

  • současná léčba antikoagulanty;
  • dna;
  • sklon k gastrointestinálnímu krvácení;
  • hypoprothrombinémie;
  • nedostatek vitamínu K;
  • anémie;
  • porušení srdce;
  • arteriální hypertenze;
  • tyreotoxikóza.

Vedlejší efekty

Léky mohou mít nepříznivé účinky:

  • Gastrointestinální trakt: gastralgie, nevolnost s zvracením, gastrointestinální krvácení, anémie s nedostatkem železa, eroze a vředy v zažívacím traktu (včetně perforace), vzácně - zvýšená koncentrace jaterních transamináz.
  • CNS: tinnitus, závratě (vedlejší účinky charakteristické pro předávkování).
  • Hematologické poruchy: trombocytopenie, hemoragický syndrom.
  • Genitourinární systém: hyperoxalurie, tvorba kamene z oxalátu vápenatého, poškození glomerulárního renálního aparátu.
  • Alergie: kopřivka, anafylaktický šok, Quinckeho edém, dusivost.

Lékové interakce

Při současné léčbě aspirinu a dalších léků jsou možné různé reakce..

  1. Zvyšuje toxicitu: Methotrexát, opioidní analgetika nebo jiná nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID), hypoglykemika, heparin, nepřímé antikoagulancia, trombolytika a inhibitory agregace destiček, sulfonamidy, trijodtyronin, reserpin.
  2. Potlačuje účinek: benzbromaronu, sulfinpyrazonu, snížení krevního tlaku, diuretik (spironolakton, furosemid).
  3. Při kombinovaném použití glukokortikosteroidů léky obsahující ethanol zvyšují ulcerogenní účinek (vznik defektů gastrointestinální sliznice, relaps žaludečního vředu nebo dvanáctníku vředů) a ohrožují otevření krvácení.
  4. Podporuje zvýšenou koncentraci krve: digoxin, barbituráty a léky obsahující lithium.
  5. Pomáhá vstřebávání léků obsahujících železo v zažívacím traktu.

Pro referenci. Antacida (včetně hydroxidu hořečnatého a hlinitého) snižují reabsorpci aspirinu.

Dávkování, čas a frekvence podávání

  1. Přípustná denní dávka léku nepřesahuje 3 g, jednorázová - 1 g.
  2. Aspirin se užívá přísně po jídle. Jinak tento lék poškodí sliznici gastrointestinálního traktu.
  3. Opětovné použití je povoleno nejdříve 4-8 hodin.

Pozor! Pravidelné přijetí ohrožuje vývoj komplikací. Jsou spojeny s neselektivitou (neselektivním účinkem) léčiva..

Kontraindikace

Při užívání léku je nutné dodržovat kontraindikace uvedené v návodu. Kyselina acetylsalicylová na bolest hlavy se neužívá, pokud:

  • Pacientka je těhotná nebo kojí.
  • Pacient je alergický na kyselinu acetylsalicylovou, astma aspirinu.
  • U pacienta je diagnostikována alespoň jedna z chorob: hemoragická diatéza, gastritida, enterokolitida, gastrointestinální vřed, aortální aneuryzma, portální hypertenze.
  • U lidí selhání ledvin, srdce a jater.
  • Pacientova krevní srážlivost je narušena, odhalila se hemofilie.

Na některých místech se léky nabízejí malým dětem, aby se teplota snížila za studena. Nedělejte to za žádných okolností! Alespoň do 12 let je užívání tohoto léku kontraindikováno. Aspirin u malého dítěte může vyvolat Reyeovu nemoc - akutní otoky jater a mozku, které mohou vést k úmrtí.

Pro děti

V pediatrické praxi se pro děti mladší 14 let aspirin nepoužívá kvůli vysokým rizikům komplikací.

Pro snížení teploty je lepší použít jiné NSAID: Nurofen, paracetamol atd..

V jakých případech je povoleno

Děti s určitými krevními patologiemi a imunozánětlivými poruchami potřebují kyselinu acetylsalicylovou. Podávání dětských přípravků obsahujících tuto látku je však možné pouze podle údajů ošetřujícího lékaře.

Je důležité chránit děti před nachlazením a virovými chorobami, aby nedošlo k provokaci Reyeova syndromu, který by byl život ohrožující, nejčastěji se vyskytuje ve věku 4–12 let..

Pokud je potřeba aspirin, vybere odborník dávku podle celkového počtu let.

Tabulka dávek pro děti ASK

Věkové rokyGFrekvence přijímání, jednou denně
Až 20,051
2-30,11
4-60,2ne více než 3
7–90,33–6
10 a starší0,5–13–6

Preventivní opatření

Největší komplikací je Reyeův syndrom, který se může vyvinout během léčby virovou infekcí aspirinem. Nemoc hrozí vážným poškozením jater, mozkovým edémem. Smrtelný výsledek možný.

Dalším vedlejším účinkem, který je pro tělo dítěte nebezpečný, je ulcerogenní. Proto je důležité jíst „acetyl“ přísně po jídle a pití mléka.

Poznámka pro rodiče. Pravidelná klinická studie krve dítěte by měla být prováděna na počtu krevních destiček..

zjištění

Aspirin, stejně jako Ibuprofen, Paracetamol a Citramon jsou povinné součásti každé lékárničky z důvodu nízké ceny a široké dostupnosti léků. Ulcerogenní, nefrotoxické a koagulopatické účinky vysokých dávek ASA omezují použití léčiva. Při dlouhodobém používání se nedoporučuje používat jednu dávku aspirinu více než 5 gramů / den nebo překračovat dávku 100 / mg / kg / den. Chronické bolesti hlavy s progresivní dynamikou, kterou NSAID nemohou zastavit - příležitost konzultovat specialistu a důkladnou diagnózu.

Kojící matky

Lékaři tvrdí, že kyselina acetylsalicylová není dobrým důvodem k ukončení kojení (HB).

Ve skutečnosti malá koncentrace této účinné látky přechází do mléka kojící matky. Nežádoucí účinky po náhodném požití stop ASA u dítěte však nebyly detekovány.

Povolené dávkování pro HB: ne více než 0,5 g (1 tableta).

Při dlouhodobé léčbě zvýšenou dávkou aspirinu se kojení zastaví a dítě se převede na umělé krmení.

Může být dáno dítěti Aspirin

Tablety kyseliny acetylsalicylové se nedoporučují u dětí mladších 15 let s virovou infekcí a ke snížení teploty. Látka nepříznivě ovlivňuje fungování jater a mozku a může způsobit vážné neurologické onemocnění, Reyeův syndrom..

V případě bakteriální infekce, například tonzilitidy, je povolen aspirin v dávce nepřesahující 20-30 mg na 1 kg hmotnosti. Ve věku dvou až tří let se léky předepisují 100 mg / den, od 4 do 6 let - 200 mg / den.

Od 7 do 9 let se látka užívá 300 mg / den, starší 12 let se konzumuje půl tablety dvakrát denně.

Pouze kvalifikovaný lékař dokáže rozeznat virovou nebo bakteriální infekci, a proto je zakázáno dávat léky dětem samostatně.

Rozsah

V lékárně je lék zakoupen bez lékařského předpisu.

Uvolněte formuláře

K dispozici v následujících typech:

  • nepotažené tablety;
  • tablety ve speciální skořápce;
  • šumivá forma.

Šumivá forma je nejvhodnější pro bolesti hlavy. Působí rychleji a nemá výrazný škodlivý účinek na sliznici žaludku a dvanáctníku.

Další dobrou možností jsou tablety ve speciální skořápce, které chrání gastrointestinální sliznici před agresivními účinky ASA.

Značky a výrobci

  1. Šumivé - Bayer Schering Pharma AG (Německo).
  2. ASK-cardio - MEDISORB JSC (Rusko).
  3. Jejda - UPSA SAS (Francie).
  4. Aspirin 1000 - Bayer spotřebitelská péče, AG (Švýcarsko).

Vedlejší efekty

Nedodržení dávkování nebo samoléčení může mít nejen pozitivní účinek na pohodu pacienta, ale může také vést ke vzniku vedlejších účinků, které jsou pro zdraví docela nebezpečné. Uvádíme nejčastější:

  1. Mdloby, slabost, závratě.
  2. Gastrointestinální poruchy: průjem, nevolnost, zvracení.
  3. Odmítnutí jídla, nezájem o jídlo.
  4. Vzhled dušnosti nebo naopak pomalé nebo přerušované dýchání.
  5. Rozptylování, zmatek, vizuální a sluchové halucinace.
  6. Horečka, zimnice.
  7. Nedobrovolné svalové kontrakce.
  8. Srážení krve, krvácení z nosu.
  9. Zčervenání kůže, vyrážky, svědění.

Aspirin se vyrovnává s úlevou od bolesti hlavy. Jakýkoli lék by však měl být užíván opatrně. Proto, když se objeví první příznaky patologických příznaků, musíte okamžitě kontaktovat zdravotnické zařízení. Pouze pod dohledem odborníka se můžete rychle zbavit bolesti a nepoškozovat své zdraví.

Analogy

Pokud je kyselina acetylsalicylová kontraindikována, lze použít jiná léčiva s podobným mechanismem účinku..

Porovnání aspirinu s analogy:

  1. Analgin. Obě léky mají velký seznam vedlejších účinků. Aspirin uvolňuje cefalgii, vykazuje protizánětlivé vlastnosti a řídne krev. Zatímco analgin snižuje intenzitu bolesti. Mimochodem, je zakázáno k prodeji v mnoha evropských zemích a USA..
  2. Paracetamol. Obě léky patří do skupiny NSAID. Mají podobný mechanismus účinku. Paracetamol inhibuje fungování receptorů bolesti v centrálním nervovém systému. Aspirin zabraňuje tvorbě signálů bolesti. Kyselina acetylsalicylová má více vedlejších účinků, včetně tvorby vředů. Proto je pro úlevu migrény a bolesti hlavy u dětí lepší použít paracetamol.
  3. Citramon Má také ulcerogenní účinek na gastrointestinální sliznici. Citramon je účinný v boji proti cefalgii způsobené infekčními onemocněními (chřipka, pneumonie), migrénou, hypotenzí, únavou.
  4. No-shpa se zřídka používá k úlevě od cefalgie. No-spa se týká antispasmodik, proto je jeho činnost zaměřena na odstranění spasmodické kontrakce hladkých svalů.

Tablety pro bolesti hlavy obsahující aspirin:

  • CardiASK;
  • Alka-Seltzer;
  • Alka Prim;
  • Zorex ráno;
  • Cardiomagnyl;
  • Trombotické ACC;
  • Taspir;
  • citramon.

Tablety bez aspirinu:

Mechanismus analgetického účinku kyseliny acetylsalicylové


Účinná látka "aspirin" - kyselina acetylsalicylová neselektivně inaktivuje enzym cyklooxygenázu (COX), která se podílí na tvorbě zánětlivých mediátorů.
Výchozím faktorem je narušení integrity tělních buněk pod vlivem vnitřních nebo vnějších podmínek. Po poškození fosfolipidové vrstvy membrány v přítomnosti lipolytických enzymů se uvolní kyselina arachidonová, která spustí proces zánětu. Díky interakci s COX je kyselina přeměněna na prostaglandiny a tromboxan.

Účinky produktů rozpadu kyseliny arachidové:

  • vazodilatace (expanze arteriol);
  • zúžení žil a potíže s odtokem tekutiny z místa zánětu;
  • zvýšená propustnost cévní stěny;
  • zvýšená chemotaxe (migrace na ohnisko zánětu) bílých krvinek;
  • snížení prahu citlivosti receptorů bolesti na dráždivé látky.

Použití „aspirinu“ jako protizánětlivého činidla je založeno na blokování počáteční fáze procesu účinkem na COX. Mechanismus analgetického účinku léku je založen na:

  • potlačení fází zánětlivého procesu (hyperémie, exsudace, kapilární propustnost a otoky);
  • inhibice hypothalamických center termoregulace a obecné citlivosti;
  • zvýšení prahu reakce nociceptorů (bolest) na dráždivé látky;
  • inhibice syntézy bradykininu (mediátor zánětu);
  • antiagregační účinek: zlepšení reologických parametrů krve pomáhá eliminovat otoky.

Analgetický účinek kyseliny acetylsalicylové je závislý na dávce - pro úlevu od bolesti je třeba 3-5 g léčiva.

Čím vyšší je koncentrace léčiva, tím větší je riziko gastroenterologických vedlejších účinků.

Dávkování a podávání

Aspirin by měl být užíván perorálně po jídle, pití tablet se spoustou čisté vody (nejméně 200 ml).

Při léčbě bolesti a horečky se doporučuje užívat jednu dávku léčiva v dávce 500 mg až 1000 mg. Maximální denní dávka je 3000 mg nebo 6 tablet po 500 mg. Chcete-li tento lék znovu vzít, je nutné dodržet interval 4 hodiny.

Trvání léčby by nemělo být delší než 7 dní v případě užívání aspirinu jako anestetika a 3 dní jako antipyretika..

U dětí do 15 let je užívání přípravku Aspirin přísně kontraindikováno. Děti nad 15 let mohou užívat lék stejným způsobem jako dospělí pacienti.

Pro těhotenství a kojení

Během trimestrů I a III těhotenství a během kojení je zakázáno užívat Aspirin. V trimestru II by mělo být léčivo užíváno opatrně při předběžném výpočtu individuální dávky.

Citramon P - proč je tak efektivní? - Citramon a tlak

Posledním lékem, který je součástí citramonu, je paracetamol. Má také analgetické vlastnosti a zvyšuje účinek prvních dvou léků. Negativní vlastností paracetamolu je to, že má hepatotoxický účinek, to znamená, že ničí jaterní buňky, proto by se citramon neměl užívat nepřetržitě.
Může být citramon užíván s vysokým krevním tlakem

Pokud je krevní tlak jen mírně zvýšen, citramon na něj nebude mít významný účinek, protože kofein obsažený v jeho složení se částečně rozšiřuje a částečně zužuje krevní cévy. Schopnost kofeinu omezovat krevní cévy v mozku se používá při léčbě migrény - onemocnění, při kterém se mozkové cévy náhle prudce rozšiřují, což způsobuje útok těžkých bolestí hlavy.

Je nebezpečné brát citramon při velmi vysokém krevním tlaku (BP). V tomto případě může jeho působení způsobit řadu komplikací. Například zvyšte křeč krevních cév mozku, což může vést k poškození mozkové cirkulace a dokonce ik ischemické mozkové příhodě - smrti mozkových buněk v důsledku narušení jejich výživy.

Zúžení krevních cév mozku při vysokém krevním tlaku může také způsobit hemoragickou mrtvici, když se pod tlakem krve praskne krevní krev a krev vstoupí do mozkové tkáně a zničí ji.

Zároveň záleží na tom, jak často tento pacient bere citramon, protože kromě kofeinu zahrnuje také aspirin, pod vlivem kterého se snižuje srážení krve. Pokud dojde ke snížení koagulace krve, prodlouží se krvácení z poškozené cévy a závažnější mrtvice.

Cévní patologie mozku

Vegetativně-vaskulární dystonie a jiná podobná onemocnění jsou charakterizována zúžením nebo expanzí krevních cév, což způsobuje pulzující bolest na celém povrchu hlavy. Účelem "kyseliny acetylsalicylové" je zředění krve, zlepšení krevního oběhu a zmírnění bolestivých symptomů.

Optimální dávka je užívat tři tablety po 500 mg denně po dobu jednoho týdne.

Interakce s jinými drogami

Dávka léku je nutná při užívání s následujícími léky:

  • antikoagulancia - heparin, warfarin;
  • diuretika;
  • beta-blokátory;
  • inhibitory;
  • antidepresiva - paroxetin, fluoxetin;
  • nesteroidní protizánětlivá léčiva - Ibuprofen, Naproxen.

Kombinace těchto skupin s aspirinovými léky se nedoporučuje ani s úpravou obou léků.

Účinky na tělo

V našem těle jsou hormony - prostaglandiny, které se aktivně podílejí na zánětlivých procesech zvyšujících tělesnou teplotu.

Je to aspirin, který inhibuje produkci těchto hormonů a zastavuje reakci těla na patogen. To zmírňuje příznaky bolesti hlavy a horečky, snižuje teplotu a normalizuje oběhový systém.

Hlavním rysem aspirinu je ředění krve. Nedovoluje, aby se krevní destičky držely pohromadě, což zabraňuje dlouhodobé tvorbě trombózy (při užití 1 tablety - až 7 dní účinku)

Aspirin je často předepisován pro starší lidi, kteří měli cévní mozkovou příhodu nebo trpí kardiovaskulárním onemocněním..

Při správném podávání léčiva je užitečná kyselina salicylová:

  • ke snížení teploty u zánětlivých onemocnění;
  • jako anestetikum vlivem na receptory nervového systému;
  • pomáhá při bolestech hlavy;
  • při dlouhodobém používání (od 3 let) je riziko rakoviny a rakoviny významně sníženo;
  • indikováno pro choroby Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby (lidově senilní demence);
  • Dobře to funguje s ibuprofenem, který pomáhá minimalizovat mozkovou mrtvici a zlepšuje krevní oběh v mozku;
  • zmírňuje chronické příznaky bronchiálního astmatu;
  • užitečné pro mužskou potenci, zejména v dospělosti.

To, zda kyselina acetylsalicylová pomůže při bolestech hlavy, závisí do velké míry na její příčině. Existuje seznam takových indikací, ve kterých kyselina salicylová dlouhodobě pomáhá a zmírňuje bolest..

Příjem žen během těhotenství a kojení

V období porodu dítěte a při kojení se užívání léku nedoporučuje. Tablety kyseliny acetylsalicylové negativně ovlivňují tvorbu vnitřních orgánů plodu, protože se mohou dostat do placenty těhotné.

Je přísně zakázáno užívat aspirin na bolest hlavy v prvním trimestru. Ve výjimečných případech předepisuje lék odborník pod přísnou kontrolou.

Analgin nebo Citramon

Nejčastěji používanými drogami místo aspirinu jsou Citramon a Analgin. Který lék je upřednostňován? Obě drogy se v západních zemích nepoužívají kvůli jejich negativním účinkům na tělo. Analgin může vést k agranulocytóze (patologické snížení koncentrace bílých krvinek v krvi), které je plné smrti.

Citramon, přes rychlou úlevu od příznaků bolesti, může při systematickém používání způsobit závažnou intoxikaci jater. Analgin a Citramon jsou určeny pouze pro jedno použití..

Aspirin má také riziko vzniku vedlejších účinků a řady komplikací. Musíte brát lék s přísným dodržováním dávky. Pokud potřebujete dlouhodobé použití k léčbě trombocytózy, potřebujete úpravu dávky a pravidelné laboratorní testy ke sledování zdravotního stavu a stavu oběhového systému..

Kdo by neměl být léčen Aspirinem?

Léčivé přípravky a přípravky obsahující kyselinu acetylsalicylovou jsou kontraindikovány:

  • Lidé s nesnášenlivostí na salicyláty
  • Malé děti do 2–3 let
  • Při selhání ledvin, jater nebo srdce, angina pectoris
  • S astmatem způsobeným dlouhodobým užíváním drog se salicyláty
  • S akutními peptickými vředy
  • Krvácející tendence
  • Zvětšená štítná žláza
  • Hypovitaminóza K
  • Během těhotenství a kojení
  • Při kombinaci s koagulanty.

Přestože se aspirin nedoporučuje dětem, v případě potřeby může být předepsán. Je však důležité si uvědomit, že je velmi nebezpečný pro malé pacienty, zejména při akutních respiračních virových infekcích, chřipce, ovčích neštácích a jiných infekčních onemocněních, protože může vyvolat vzácný, ale život ohrožující Reyeův syndrom..

Stav se rychle vyvíjí, ovlivňuje játra a mozek. Syndrom přispívá k úmrtí každého druhého nemocného dítěte.

U kojenců může aspirin způsobit krvácení, intrakraniální krvácení. Hlavním příznakem je dlouhodobé oslabující zvracení..

Aby nedošlo k ohrožení malých pacientů, je lepší používat dětský paracetamol. Není o nic méně efektivní a vedlejší účinky jsou minimální..

Předávkovat

Dochází k systematickému podávání vysokých dávek léku. Způsobuje kliniku intoxikace: snížení ostrosti sluchu, závratě, nevolnost a zvracení, mdloby. Pokud se celkový stav zhorší, vezměte lék okamžitě.

Léčba předávkování je symptomatická. Provádí se výplach žaludku, obnoví se acidobazická rovnováha. Při složitých otravách je hemodialýza předepsána k odstranění aktivních složek z krve.

Použití během těhotenství, kojení

Aspirin je léčivo založené na kyselině acetylsalicylové. Určuje analgetické, protizánětlivé, antipyretické a protidoštičkové vlastnosti (zabraňuje tvorbě krevních sraženin) vlastnosti léčiva, které funguje poměrně efektivně. A zjevně se proto často používá. Ale je možné pít aspirin během těhotenství a je to bezpečné pro těhotné ženy, budeme uvažovat.

Účinek na těhotnou ženu a plod

Pokyny pro léčivo naznačují, že je zakázáno používat jej během těhotenství.

Použití aspirinu během těhotenství je kontraindikováno. Období prvního a třetího trimestru je obzvláště nebezpečné. V polovině těhotenství je krátkodobé užívání látky možné z přísných lékařských důvodů. Paracetamol se obvykle předepisuje těhotným ženám se silnými bolestmi hlavy..

Výhody aspirinu pro migrény

Migrénu lze nazvat neurologickou bolestí. Taková diagnóza se provádí po vyloučení jiných nemocí. Migréna je nejčastěji chronická bolest, záchvaty se objevují pravidelně a postihují polovinu hlavy. Příčiny, které způsobují migrénu, zahrnují:

  • ztuhlost v plecích, svaly krku a čelisti. Takové zúžení je obvykle spojeno s dlouhodobým stresem nebo úzkostí;
  • přepracování, nedostatek spánku;
  • nedostatečná strava;
  • časté užívání alkoholických nápojů;
  • psychosomatika (obavy, fóbie, pochybnosti atd.).

Jednou účinnou léčbou je zmírnění bolesti s aspirinem nebo kombinace léků (například s ibuprofenem)..

Podobné neurologické onemocnění se projevuje záchvaty podobnou cefalgii, doprovázené pulzací v jedné části hlavy. "Kyselina acetylsalicylová" je schopna zastavit bolest, lokalizovat se v nervových centrech a omezit křeče.

3 g nebo 6 kusů, dvě tablety ve třech dávkách s intervalem nejméně čtyř hodin. Pokud se migréna zintenzivní, nebude užívání léku vhodné. V těchto případech se doporučuje spánek..

Trvání a intenzita bolesti

Nejistá bolest může trvat 30 minut až 7 dní. Příležitostné bolesti hlavy se obvykle objevují méně než 15 dní v měsíci. Při vysoké frekvenci je stav popisován jako chronická migréna.

Tento typ se vyskytuje u žen, zejména v období reprodukčního věku, protože je často spojován s hormonálními změnami. Nejběžnějším příznakem migrény je silná pulzující bolest hlavy. S růstem se objevuje nevolnost, citlivost na světlo a hluk. Bez léčby může bolest trvat 4 až 72 hodin a objevovat se v průměru 1 až 6krát za měsíc.

Mohou jim předcházet jiné příznaky. Například tzv. „Aura“, kdy člověk zažívá pulzující světla ve svém zorném poli.

Aspirin účinně zmírňuje záchvaty migrény, pokud se vyhnete faktorům osobnosti, které je způsobují. Přirozeně by měl být jakýkoli lék proti bolesti předepsán odborníkem, který vám rychle identifikuje kontraindikace.

Pokud je to možné

Lékaři doporučují odebrat aspirin z hlavy na migrénu. Toto onemocnění je doprovázeno silnou spastickou bolestí. Užívání léků zastavuje útok, pomáhá rozšiřovat spasmodické kapiláry, zlepšuje krevní oběh mozku.

Malátnost a bolesti hlavy u těhotných žen nejsou vzácným případem. Ale těhotné ženy mohou pít bolesti hlavy aspirinu pouze ve druhém trimestru. Je to způsobeno působením účinných látek, které tvoří tablety..

V prvních měsících mohou ovlivnit formování a vývoj dítěte a ve třetím - ovlivňovat stav matky, mohou vést k předčasnému porodu.

Aspirin zbavuje kocovinu bolesti hlavy. Pokud byla podána velká dávka alkoholu den předtím, pak následuje abstinenční syndrom, doprovázený zvýšením tlaku a bolesti hlavy.

Aspirin ředí krev a uvolňuje křeče krevních cév. K pití léku na bolest hlavy s kocovinou potřebujete 500 mg na každých 35 kg hmotnosti, vypijte hodně vody.