Hlavní

Skleróza

Aspirin 0,5 - návod k použití

Registrační číslo: P N013664 / 01-131207

Název značky: Aspirin ®

Mezinárodní nechráněný název: kyselina acetylsalicylová

Dávková forma: tablety

Složení: jedna tableta obsahuje:

účinná látka: kyselina acetylsalicylová - 500 mg;

pomocné látky: mikrokrystalická celulóza, kukuřičný škrob.

Popis: kulaté, mírně bikonvexní, zkosené tablety na okraji bílé barvy, na jedné straně se značkou ve tvaru ochranné známky („Bayerův kříž“) a „ASPIRIN 0,5“ na zadní straně.

Farmakoterapeutická skupina: nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID).

Kód ATX: N02BA01

Farmakologické vlastnosti

Kyselina acetylsalicylová (ASA) patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID) a má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky, což je způsobeno inhibicí cyklooxygenázových enzymů podílejících se na syntéze protaglandinů.

ASA v dávkovém rozmezí od 0,3 do 1,0 g se používá ke snížení teploty u nemocí, jako je nachlazení a chřipka, a ke zmírnění bolesti kloubů a svalů. ASA inhibuje agregaci destiček blokováním syntézy tromboxanu A2 v destičkách.

Indikace pro použití

• Pro symptomatickou úlevu od bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti v krku, bolesti při menstruaci, bolesti svalů a kloubů, bolesti zad.

• Zvýšená tělesná teplota při nachlazení a jiných infekčních a zánětlivých onemocněních (u dospělých a dětí starších 15 let).

Kontraindikace

• Přecitlivělost na ASA, jiné NSAID nebo na jakoukoli pomocnou látku tohoto léčiva.

• Erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu (v akutní fázi).

• Bronchiální astma vyvolaná užíváním salicylátů a jiných NSAID.

• Kombinované použití s ​​methotrexátem v dávce 15 mg týdně nebo déle.

• trimestry I a III těhotenství a období kojení.

Lék není předepsán dětem mladším 15 let s akutními respiračními infekcemi způsobenými virovými infekcemi v důsledku rizika Reyeova syndromu (encefalopatie a akutní mastná játra s akutním vývojem selhání jater).

S opatrností - při současné léčbě antikoagulanty, dnou, hyperurikémií, žaludečními vředy a / nebo dvanáctníkovými vředy (historie), včetně chronického nebo relapsujícího průběhu peptických vředů, jakož i gastrointestinálního krvácení; bronchiální astma, nosní polypóza, chronická bronchopulmonální onemocnění; se zhoršenou funkcí ledvin a / nebo jater; ve druhém trimestru těhotenství.

Dávkování a podávání

Lék je určen pro dospělé a děti starší 15 let: Pro bolest mírné až střední intenzity a horečnaté podmínky je jednorázová dávka 0,5 - 1 g, maximální jednorázová dávka je 1 g. Intervaly mezi dávkami léčiva by měly být alespoň 4 hodiny. Maximální denní dávka by neměla přesáhnout 3 g (6 tablet).

Způsob aplikace: užívat ústně, po jídle, vypít hodně tekutin.

Trvání léčby (bez konzultace s lékařem) by nemělo přesáhnout 7 dní, pokud je předepsáno jako anestetikum, a více než 3 dny jako antipyretikum..

Vedlejší účinek

Gastrointestinální trakt: bolest břicha, nauzea, zvracení, pálení žáhy, zjevné (zvracení krví, dehtová stolice) nebo skryté příznaky gastrointestinálního krvácení, které mohou vést k anémii s nedostatkem železa, erozivním a ulcerativním lézemím (včetně perforace) ) gastrointestinálního traktu, zvýšená aktivita "jaterních" enzymů.

Centrální nervový systém: závratě a tinnitus (obvykle příznaky předávkování).

Hematopoetický systém: zvýšené riziko krvácení.

Alergické reakce: kopřivka, anafylaktické reakce, bronchospasmus, Quinckeho edém.

Předávkovat

Předávkování střední závažnosti je charakterizováno nevolností, zvracením, tinnitem, ztrátou sluchu, bolestmi hlavy, závratěmi a zmatením. Tyto příznaky vymizí, když je dávka snížena..

Horečka, hyperventilace, ketóza, respirační alkalóza, metabolická acidóza, kóma, kardiogenní šok, respirační selhání, těžká hypoglykémie jsou charakteristické závažnou závažností..

Hospitalizace, výplach, příjem aktivního uhlí, sledování acidobazické rovnováhy, alkalická diuréza k získání hodnot pH moči v rozmezí 7,5–8,0 (vynucená alkalická diuréza se považuje za dosaženou, pokud je koncentrace salicylátu v krvi vyšší než 500 mg / l (3) 6 mmol / l) u dospělých a 300 mg / l (2,2 mmol / l) u dětí, hemodialýza, kompenzace ztráty tekutin, symptomatická terapie.

Interakce s jinými drogami

Kyselina acetylsalicylová zvyšuje toxicitu methotrexátu, účinky omamných analgetik, dalších NSAID, hypoglykemických látek pro orální podání, heparinu, nepřímých antikoagulancií, trombolytik - inhibitorů agregace destiček, sulfonamidů (včetně ko-trimoxazolu), triiodothy; redukuje β-urikosurika (benzbromaron, probenecid), antihypertenziva a diuretika (spironolakton, furosemid).

Glukokortikosteroidy, alkohol a drogy obsahující ethanol zvyšují škodlivý účinek na sliznici gastrointestinálního traktu, zvyšují riziko gastrointestinálního krvácení.

Kyselina acetylsalicylová zvyšuje koncentraci digoxinu, barbiturátů a lithiových přípravků v krevní plazmě.

Antacida obsahující hydroxid hořečnatý a / nebo hydroxid hlinitý zpomalují a zhoršují vstřebávání kyseliny acetylsalicylové.

speciální instrukce

Děti mladší 15 let by neměly být předepsány léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, protože v případě virové infekce se zvyšuje riziko Reye syndromu. Kyselina acetylsalicylová může způsobit bronchospasmus, atak bronchiálního astmatu nebo jiné reakce přecitlivělosti. Rizikovými faktory jsou anamnéza, horečka, nosní polypy, chronická bronchopulmonální onemocnění v anamnéze a alergie (alergická rýma, kožní vyrážky) v anamnéze. Kyselina acetylsalicylová může zvyšovat tendenci ke krvácení díky inhibičnímu účinku na agregaci destiček. To by mělo být zváženo v případě potřeby chirurgického zákroku, včetně menších zásahů, jako je extrakce zubu. Před chirurgickým zákrokem, ke snížení krvácení během chirurgického zákroku a v pooperačním období, byste měli léčivo zrušit do 5-7 dnů a informovat lékaře.

Pokud je nutné přípravek během kojení používat, mělo by být kojení přerušeno..

Kyselina acetylsalicylová snižuje vylučování kyseliny močové z těla, což může u vnímavých pacientů způsobit akutní záchvat dny..

Dopad na schopnost řídit auto a pohybující se stroje

Formulář vydání

10 tablet na blistr PVC / hliníkové fólie.

1, 2 nebo 10 blistrů s pokyny pro použití v krabici.

Podmínky skladování

Uchovávejte při teplotě nepřesahující 30 ° C, mimo dosah dětí..

Skladovatelnost

5 let. Nepoužívejte po uplynutí doby uvedené na obalu.

Podmínky lékárny

Adresa výrobce a výrobce

Bayer Consumer Car AG (Švýcarsko), výrobce Bayer Bitterfeld GmbH (Německo), Slegaster Highway 1, 06803 Greppin, Německo

Další informace jsou k dispozici na adrese:

129010, Moskva, Grokholsky per. 13, s. 2.

Aspirinové tablety - návod k použití a složení pro dospělé

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) je populární lék, který pomáhá léčit horečku, příznaky zánětu a bolesti různého původu. Od 70. let ji miliony lidí užívají denně, aby zabránily trombóze a snížily riziko srdečního infarktu a mrtvice. Současně lékaři předepisují aspirin méně často z nachlazení, což se obává vedlejších účinků u pacientů. Níže naleznete pokyny k používání aspirinu, napsané jasným jazykem. Přečtěte si, jak používat tento lék na teplotu, bolesti hlavy, na ředění krve. Naučte se vlastnosti použití kyseliny acetylsalicylové u dospělých a dětí. Populární léky jsou Cardiomagnyl, Thrombo ACC, Aspirin Cardio, Acecardol. Po přečtení článku pochopíte, jak se mezi sebou liší a který z nich je pro vás nejlepší.

VýrobceBayer (Německo), Nycomed (Dánsko), Pharmstandard (Rusko) a další
PBX kódN02BA01
Farmakologická skupinaNSAID - deriváty kyseliny salicylové
Účinná látkaKyselina acetylsalicylová
Formulář vydáníKonvenční a šumivé tablety
ObalV blistru nebo v balení bez tablet s obrysy bez desek po 10 tabletách

Předávkovat

Symptomy: syndrom salicylismu (nevolnost, zvracení, tinnitus, celková malátnost, horečka - špatný prognostický znak u dospělých). Vážnější otrava je stupor, křeče a kóma, nekardiogenní plicní edém, zhoršená acidobazická podmínka, selhání ledvin a šok. Při mírné otravě je nutná hospitalizace po dobu nejméně 24 hodin. Léčba: výplach žaludku, jmenování aktivního uhlí a projímadel. Nepřetržité monitorování acidobazické a elektrolytové rovnováhy: v závislosti na metabolickém stavu, zavedení hydrogenuhličitanu sodného nebo roztoku citrátu nebo laktátu sodného. Zvýšená alkalita rezervy zvyšuje uvolňování kyseliny salicylové v důsledku alkalizace moči.
Obchodní jména.

Aspirin, kardiomy aspirin, kyselina acetylsalicylová, trombo ACC, upsarin upsa.

Složení a forma uvolňování.

Syntetická příprava. Léčivou látkou je kyselina acetylsalicylová. Vydání: 1) tablety po 500 mg - 10, 20 nebo 100 ks. zabaleno; 2) tablety 100 mg - 20 ks. zabaleno; 3) šumivé tablety o hmotnosti 350 mg - 10 ks. zabaleno; 4) tablety, enterosolventní, 100 a 300 mg - 10 ks. v balení (aspirin-cardio); 5) tablety, enterosolventně potažené, 50 a 100 mg - 10 ks. v balení (Thrombo ACC); 6) šumivé tablety 50 mg - 4 ks. zabalený (Uppsarin Upsa).

Lék má antipyretický, analgetický a protizánětlivý účinek a také snižuje adhezi destiček..

Indikace pro použití.

Bolest syndrom; febrilní podmínky pro infekční a zánětlivá onemocnění; revmatická onemocnění; prevence trombózy a embolie; prevence infarktu myokardu.

Uvnitř. Tablety obsahující kyselinu acetylsalicylovou v dávkách nad 325 mg (400 - 500 mg) jsou určeny k použití jako analgetikum a protizánětlivé léčivo; v dávkách 50-75-100-300-325 mg u dospělých, hlavně jako protidestičkový lék.

Uvnitř se syndromem febrilu a bolesti dospělí - 0,5 - 1 g / den (až 3 g), rozděleni do 3 dávek. Délka léčby by neměla přesáhnout 2 týdny.

Šumivé tablety se rozpustí ve 100-200 ml vody a perorálně se po jídle podávají jednotlivá dávka 0,25-1 g, užívaná 3-4krát denně.

Ke zlepšení reologických vlastností krve - 0,15-0,25 g / den po dobu několika měsíců.

Při infarktu myokardu a při opakované profylaxi u pacientů po infarktu myokardu 40 - 325 mg jednou denně (obvykle 160 mg).

Možná nevolnost, nedostatek chuti k jídlu, bolest v žaludku. Může se objevit tinnitus a ztráta sluchu, kůže a další alergické reakce. Při delším používání jsou možné reakce, jako jsou dyspeptické příznaky a žaludeční krvácení, může být ovlivněna sliznice žaludku a dvanáctníku..

Peptický vřed žaludku a 12 vředů dvanáctníku v akutní fázi a anamnéze; zvýšená tendence k krvácení; zhoršená funkce ledvin a jater; současná léčba antikoagulanty; bronchiální astma. Nepředepisujte dětem mladším 15 let na pozadí akutní respirační virové infekce, chřipky nebo neštovic kuřat (může se objevit syndrom Reye).

Těhotenství a kojení.

Aspirin je během těhotenství kontraindikován. Během kojení, kdy se aspirin užívá ve středních dávkách, není obvykle nutné přerušit kojení. Při pravidelném užívání vysokých dávek léku by měla být vyřešena otázka zastavení kojení..

Interakce s alkoholem.

Během doby užívání léku by se mělo zdržet pití alkoholu.

Během dlouhodobé terapie se doporučuje pravidelně provádět krevní testy a vyšetřovat výkaly na okultní krev. Děti a dospívající s onemocněním doprovázeným horečkou by měl být předepsán aspirin, pouze pokud jsou jiné léky neúčinné. U pacientů s alergickými onemocněními, přecitlivělostí na léky proti bolesti a antiarytmiky jakéhokoli typu se mohou vyvinout bronchiální astmatické záchvaty.

Skladujte na suchém místě. Skladovatelnost - 4 roky..

Podívejte se na pokyny k léku Aspirin S, dostanete potřebné informace o použití Aspirinu S, nežádoucí účinky, způsoby použití a dávkování, jakož i další vlastnosti. Prosím, informujte nás o účinnosti drogy, pokud jste ji použili k léčbě s cílem pomoci ostatním uživatelům.

Indikace pro použití drogy:

Syndrom bolesti slabé a střední intenzity různých, včetně zánětlivých, geneze (původ), zejména bolesti hlavy, bolesti zubů, algomenorea (bolestivá menstruace). Horečka (prudký nárůst tělesné teploty), včetně akutních respiračních (respiračních) infekcí. Tromboflebitida (blokáda krevních cév krevní sraženinou). Trombóza (tvorba krevní sraženiny v cévě) sítnice. Cévní mozková příhoda. Ischemická choroba srdeční.

Účinek léku na lidské tělo:

Kombinovaný produkt. Kyselina acetylsalicylová má analgetikum (analgetikum), antipyretikum, ve velkých dávkách - protizánětlivý účinek. Má antiagregační aktivitu (zabraňuje tvorbě krevní sraženiny). Vitamín C obsažený v produktu uspokojuje potřebu kyseliny askorbové v těle. Hlavním mechanismem působení kyseliny acetylsalicylové je nevratná inaktivace (potlačení aktivity) enzymu cyklooxygenázy (enzymu podílejícího se na syntéze prostaglandinů v těle), v důsledku čehož je narušena syntéza prostaglandinů. (Prostaglandiny jsou biologicky aktivní látky produkované v těle. Jejich role v těle je velmi rozmanitá, zejména jsou odpovědné za výskyt bolesti a otoku v místě zánětu). Přidání vitamínu C zvyšuje odolnost těla, snižuje permeabilitu cév.

Aspirin s dávkováním a způsoby použití:

Droga je předepisována orálně. Pro léčbu bolesti, horečky je jedna dávka aspirinu-C pro dospělé 1-2 tablety; denní dávka až 8 tablet. U dětí starších než 4 roky jedna dávka tablety -0,5-1; denně - 1-4 tablety. V případě potřeby je možné užít jednu dávku 3-4krát denně v intervalu 4–8 hodin. Rozpustnou formou aspirinu C je Aspirin Upsa. Tableta se rozpustí ve sklenici vody. Dospělí jsou předepisováni 0,25 - 1 g 3-4krát denně jako léky proti bolesti a antipyretické. Maximální denní dávka je 4 g (až 12 tablet). Jako protizánětlivé činidlo, 0,5 - 2 g 3-4krát denně. Maximální denní dávka je 6 g (až 18 tablet). U kojenců je obvyklá dávka od 25 do 50 mg / kg denně, pro 4-5 dávek s intervalem nejméně 4 hodin Maximální denní dávka je 100 mg / kg denně. Ve věku 10 až 15 let (s hmotností dítěte od 30 do 50 kg) je jednorázová dávka 375–625 mg (1–2 tablety); denní dávka - 1500-2500 mg (4,5-7,5 tablety). Ve věku 4 až 10 let (s hmotností dítěte od 16 do 30 kg) je jednorázová dávka 200-375 mg (0,5-1 tableta); denní dávka -800-1500 mg (2-4,5 tablety). U dětí a dospívajících (do 14 let) s onemocněním doprovázeným hypertermií (zvýšení tělesné teploty) se aspirin-C přednostně předepisuje, pouze pokud jsou jiné látky neúčinné. Pro prevenci a léčbu cerebrovaskulárních poruch je dávka produktu 0,125-0,3 g za den. Při nestabilní angině pectoris a při sekundární prevenci infarktu myokardu je průměrná denní dávka kyseliny acetylsalicylové 0,3-0,325 mg. Doporučuje se denní dávku přípravku rozdělit na 3 dávky. U pacientů se současnou poruchou funkce jater nebo ledvin je nutné snížit dávku nebo prodloužit interval mezi dávkami. Při užívání tablety by měla být rozpuštěna ve vodě a pití.

Aspirin je kontraindikován u:

Neměl by se používat pro patologický sklon ke krvácení. Je nežádoucí používat přípravek během současné léčby antikoagulanty (například deriváty kumarinu, heparin), s nedostatkem glukóza-6-fosfát dehydrogenázy; s astmatem, přecitlivělost na salicyláty a jiná protizánětlivá a antireumatická činidla nebo jiné alergeny; při chronických nebo recidivujících onemocněních žaludku a dvanáctníku, se zhoršenou funkcí ledvin; během těhotenství, zejména v pozdním trimestru. Během laktace, kdy je aspirin-C užíván v normálních dávkách, není obvykle nutné přerušit laktaci. Při pravidelném příjmu velkých dávek přípravku by měla být vyřešena otázka ukončení kojení. Bez lékařského dohledu by měl být přípravek užíván pouze v normálních dávkách a pouze několik dní. V případě předávkování s mírnou intoxikací (otrava) je možná nevolnost, zvracení, bolest v epigastriu (oblast břicha umístěná přímo pod sblížením břišních oblouků a hrudní kosti) (zejména u dětí a starších pacientů), tinnitus, závratě, bolesti hlavy, snížené vidění a sluchu. Při výrazném předávkování, nekoherentní myšlení, zmatenost, ospalost, kolaps (prudký pokles krevního tlaku), třes (třes končetin), dušnost, dusivost, dehydratace, hypertermie (vysoká tělesná teplota), kóma (bezvědomí), alkalická reakce moči, metabolický acidóza (acidifikace při metabolických poruchách), respirační (plynná) alkalóza (alkalizace), zhoršený metabolismus uhlohydrátů. Letální dávka kyseliny acetylsalicylové (schopná smrti) je pro dospělé vyšší než 10 g, pro děti - více než 3 g.

Aspirin s možnými vedlejšími účinky:

U pacientů s alergickými onemocněními, včetně bronchiálního astmatu, alergické rýmy a senné rýmy (rýma), kopřivka, svědění, otok sliznice a nosních polypů, také v kombinaci s chronickými respiračními infekcemi, u pacientů se zvýšenou citlivostí na analgetika a U antireumatických přípravků jakéhokoli typu je možný vývoj astmatu „aspirin“ (akutní záchvaty astmatu způsobené příjmem kyseliny acetylsalicylové). Ve vzácných případech, hyperergické reakce (například kůže, záchvaty dušnosti); ve velmi vzácných případech gastrointestinální potíže, gastrointestinální krvácení, trombocytopenie.

Možnosti formy uvolňování léku:

Rozpustné tablety obsahující kyselinu acetylsalicylovou 0,4 g a kyselinu askorbovou (vit. C) 0,24 g, v balení po 10 kusech. Šumivé tablety obsahující kyselinu acetylsalicylovou 0,33 g a kyselinu askorbovou (vit. C) 0 * 2 g, v balení po 10 kusech..

Analogy a synonyma:

Ask-S, Aspirin Upsa, Aspro-S, Plidol-S, Solucetil, Fortalgin S. Seznam B. Na suchém místě.
Buďte opatrní, před použitím léku Aspirin C, musíte se poradit s lékařem, protože Aspirin C má různé vedlejší účinky a kontraindikace.

Droga "Aspirin" - z čeho je tento lék odebrán? Odpověď na tuto otázku najdete v tomto článku. Kromě toho vám řekneme, jak se pomocí tohoto léku můžete rychle a snadno zbavit akné a černých skvrn na obličeji..

speciální instrukce

V návodu k použití aspirinu je uveden odstavec zvláštních pokynů, který obsahuje pravidla pro užívání drogy:

  • Chcete-li rychle dosáhnout účinku, lék žvýkejte nebo drťte.
  • Vždy užívejte léky po jídle, abyste nepoškodili žaludek.
  • Lék může způsobit bronchospasmus, atak bronchiálního astmatu, reakce citlivosti (rizikové faktory - horečka, polypy v nose, chronická onemocnění gastrointestinálního traktu, průdušky a plíce).
  • Nástroj zvyšuje tendenci ke krvácení, což by mělo být zváženo před operací, extrakcí zubu - měli byste přestat užívat lék 5-7 dní před operací a upozornit lékaře.
  • Lék snižuje vylučování kyseliny močové z těla, může vyvolat útok akutní dny.

farmaceutický účinek

Aktivní složka léčiva je díky této kompozici ovlivňována všemi procesy, které se vyskytují v ohnisku zánětu. Snižuje aktivitu hyaluronidázy a snižuje propustnost kapilár..

Je třeba také poznamenat, že lék „Aspirin“ na teplotu jsou lékaři velmi často předepisováni. To je způsobeno skutečností, že kyselina acetylsalicylová má antipyretický účinek, což je vysvětleno jejím účinkem na hypotalamická centra odpovědná za tepelnou regulaci.

Pokud jde o analgetické vlastnosti, jsou způsobeny vlivem léku na centra citlivosti na bolest. Schopnost tohoto léčiva snižovat intrakraniální tlak je vysvětlena jeho krvácivým účinkem.

Kontraindikace

Pokyny aspirinu říkají následující kontraindikace, ve kterých je užívání drogy zakázáno:

  • exacerbace eroze nebo vředů gastrointestinálního traktu;
  • hemoragická diatéza;
  • první a třetí trimestry těhotenství, kojení;
  • bronchiální astma;
  • přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou, NSAID nebo na jiné složky složení léčiva;
  • věk do 15 let;
  • nemoc jater
  • dekompenzované srdeční selhání;
  • gastrointestinální krvácení.

Léky "Aspirin" - co je předepsáno?

  • akutní záchvaty migrény;
  • horečka, která je doprovázena zánětlivými nebo infekčními chorobami;
  • revmatické abnormality;
  • bolestový syndrom různého původu ve slabé nebo naopak silné formě;
  • přechodné ischemické poruchy mozkové cirkulace (jako profylaxe a léčba);
  • prevence infarktu myokardu (s nestabilní angínou);
  • prevence trombózy a embolie;
  • sekundární myokard.

Koncept antikoagulancií

Antikoagulancia jsou léčiva, která inhibují aktivitu faktorů srážení plazmy. Používají se v případech, kdy nelze vyloučit antiagregační látky, pro léčbu tromboembolických komplikací a také pro prevenci, kdy je riziko těchto komplikací velmi vysoké..

Pro antikoagulační terapii existují absolutní indikace:

  • Plicní tromboembolismus (PE).
  • Hluboká žilní trombóza dolních končetin.
  • Infarkt myokardu, akutní období.
  • Cévní mozková příhoda.
  • Fibrilace síní u pacientů s ischemickou chorobou srdeční.
  • Tah v pozadí fibrilace síní.
  • Protetické srdeční chlopně.
  • Trombus Atrium.
  • Stenóza stentu.
  • Prevence trombózy při hemodialýze.
  • Prevence plicní embolie u pacientů po náhradě kloubů.

Existují takové skupiny těchto léků:

  • Přímé antikoagulanty. Inaktivují trombin přímo v krvi. To je heparin a jeho různé modifikace, stejně jako hirudin.
  • Nepřímé antikoagulanty. Blokují tvorbu plazmatických koagulačních faktorů v játrech. Patří sem kumariny (antagonisté vitaminu K), z nichž nejznámější je warfarin. Méně používané fenylin, neodicumarin, sinkumar.
  • Nové perorální antikoagulancia (PLA).

Způsoby, jak drogy použít

K čemu se tedy tablety Aspirinu používají? Nyní znáte odpověď na tuto otázku. Je třeba také poznamenat, že jedna dávka prezentovaného léku (1 tableta) může být použita třikrát denně. Interval mezi takovými recepcemi by měl být asi 4-8 hodin. Osoby s poškozenou funkcí jater a ledvin musí snížit dávkování nebo zvýšit interval mezi dávkami.

Lék "Aspirin" by měl být užíván v závislosti na účelu:

  • V případě bolesti, horečky a revmatických nemocí by jednorázová dávka pro dospělé neměla přesáhnout 1 gram a denní dávka 3. Pro děti starší 5 let je dávka 0,25 až 0,75, ale ne více než 1,5 g denně.
  • Při nestabilní angině pectoris a při sekundární profylaxi myokardu by denní dávka měla činit asi 300-325 mg..
  • S migrénou - 1 gram, ale ne více než 3 denně.
  • S narušenou mozkovou cirkulací - ne více než 300 mg za den.

Je vhodné tyto tablety užívat před jídlem, polykáním jako celek a pitím obyčejné vody nebo před tím, než se v něm rozpustí. Používání aspirinu déle než 3 po sobě jdoucí dny bez jmenování lékařem je přísně zakázáno.

Otázka odpověď

Jaké testy ukazují, že krev je tlustá?

  • Zaprvé je to indikátor hematokritu (poměr kapalné části krve a její buněčné hmoty). Neměl by být větší než 0,55.
  • Počet červených krvinek nad 6X / l.
  • Viskozita krve nad 4.
  • Zvýšení plazmatické bílkoviny, protrombinu a fibrinogenu.

Tyto ukazatele by však měly vést pouze zdraví lidé. Pacientům s vysokým rizikem vzniku cévních komplikací jsou předepsány léky ke snížení koagulace i při normálním hematokritu a viskozitě. Hustá krev a tendence tvořit krevní sraženiny jsou stále poněkud odlišné pojmy..

Potřebují všichni lidé po 50 letech léky na ředění krve?

V současné době je zpochybňováno tvrzení, že každý po 50 letech musí brát léky na ředění krve. Nedávné studie ukazují, že pokud neexistuje koronární srdeční choroba, nedošlo k anamnéze mozkových mrtvic nebo srdečních záchvatů, člověk nemohl tolerovat srdeční chirurgii, pak byste tyto léky neměli brát bezmyšlenkovitě. Přesto mají mnoho vedlejších účinků..

Existují však situace, kdy je riziko vzniku cévních komplikací velmi vysoké. Pouze praktický lékař nebo kardiolog může posoudit pravděpodobnost jejich vývoje, zvážit možné přínosy a poškození. Z tohoto důvodu žádné vlastní označení!

Jaké léky jsou bezpečnější pro lidi s žaludečními problémy?

Pokud jsou ředidla krve životně důležitá, ale vyskytují se žaludeční potíže (gastritida, vředy), je nejbezpečnější brát dipyridamol (zvonkohry) a v menší míře klopidogrel. Přesto se však v době těžkého zhoršení doporučuje, aby byly dokonce dočasně zastaveny.

Inhibitory protonové pumpy (omeprazol, rabeprazol, pantoprazol a další PPI) jsou velmi často předepisovány pacientům současně s antiagregačními látkami, aby se snížilo riziko žaludečního krvácení. V roce 2009 byla zveřejněna data, že kombinované použití klopidogrelu a PPI zvyšuje riziko opakujícího se infarktu myokardu. V menší míře to platí pro pantoprazol (Nolpaza). Pokud tedy lékař předepíše nolpázu spolu s klopidogrelem, nenahrazujte ji levnějším omeprazolem.

Jaké testy je třeba provést pro kontrolu příjmu aspirinu?

Pacienti často kladou tuto otázku. ASA tedy neovlivní výkon obecného krevního testu. A není pravda, že to snižuje počet destiček. Doba koagulace se může mírně prodloužit (více než 5 minut), ale to je cílem léčby. Existují speciální testy funkční aktivity krevních destiček, jsou však předepsány pro zvláštní indikace. Proto nemá smysl darovat krev na „kontrolu působení aspirinu“. Aby se předešlo komplikacím, FGDS bude velkým přínosem (ročně nebo se objevením žaludečních příznaků) pro regulaci žaludeční sliznice.

Obávám se antikoagulancií. Je možné se bez nich obejít?

Pokud lékař předepsal antikoagulancia, pak má pacient vysoké riziko vzniku trombózy. Ano, obvykle jsou tyto léky předepisovány na celý život. Ano, při jeho užívání existuje příliš mnoho vedlejších účinků a nepříjemností. Nezapomeňte však, že více než dvakrát snižují výskyt ohromných komplikací. Pokud existuje taková šance, proč ji nepoužít.?

Lékař předepsal několik léků, které snižují koagulaci. Je to nezbytné?

Dvojitá a dokonce trojitá antitrombotická terapie se někdy předepisuje, když je třeba užít několik léků najednou (aspirin + klopidogrel, aspirin + warfarin, aspirin + heparin, aspirin + clopidogrel + warfarin). Toto je mezinárodní standard léčby. Lékaři jsou povinni předepsat takové kombinace v přísně definovaných situacích a zrušit je pouze v případě komplikací. Dvojitá nebo trojitá terapie se obvykle předepisuje pouze na určité časové období (například 12 měsíců po operaci bypassu stentu nebo koronární tepny).

Návod k použití kyseliny acetylsalicylové

Struktura

Kyselina acetylsalicylová (lat.Acidum acetylsalicylicum).
Vzorec: C9H8O4
Grafický vzorec:

Farmakologická skupina

Narkotická analgetika / protidestičková činidla, nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID), deriváty kyseliny salicylové.

farmaceutický účinek

  • Protizánětlivý účinek léku je způsoben jeho účinkem na procesy probíhající v ohnisku zánětu.
  • Antipyretický účinek je založen na účinku kyseliny acetylsalicylové na termoregulační centrum hypotalamu.
  • Analgetické vlastnosti jsou spojeny s účinným účinkem na střed citlivosti na bolest v centrálním nervovém systému.
  • Kyselina acetylsalicylová inhibuje aktivitu enzymu cyklooxygenázy, která reguluje syntézu prostaglandinu v těle a je odpovědná za tvorbu otoků a hyperalgezii..
  • Snižuje agregaci, adhezi destiček a trombózu díky inhibici syntézy tromboxanu A2 v krevních destičkách. Protidestičkový účinek je zachován 7 dní po jedné dávce (výraznější u mužů než u žen).
  • Snižuje úmrtnost a riziko rozvoje infarktu myokardu s nestabilní anginou pectoris. Účinný v primární prevenci onemocnění kardiovaskulárního systému, zejména infarktu myokardu u mužů starších 40 let, a v sekundární prevenci infarktu myokardu.
  • V denní dávce 6 g nebo více inhibuje syntézu protrombinu v játrech a zvyšuje protrombinový čas. Zvyšuje fibrinolytickou aktivitu v plazmě a snižuje koncentraci koagulačních faktorů závislých na vitaminu K (II, VII, IX, X).
  • Zvyšuje hemoragické komplikace během chirurgických zákroků, zvyšuje riziko krvácení během léčby antikoagulanty.
  • Stimuluje vylučování kyseliny močové (narušuje její reabsorpci v renálních tubulích), ale ve velkých dávkách.
  • Blokáda COX1 v žaludeční sliznici vede k inhibici gastroprotektivních prostaglandinů, což může vést k ulceraci sliznice a následnému krvácení. Méně dráždivé pro gastrointestinální sliznici jsou lékové formy obsahující pufrovací látky, enterosolventní potahy a také speciální šumivé tablety.

Farmakokinetika

Při perorálním podání se rychle vstřebává hlavně z proximální části tenkého střeva a v menší míře ze žaludku. Přítomnost potravy v žaludku významně mění vstřebávání kyseliny acetylsalicylové.

Metabolizuje se v játrech hydrolýzou za vzniku kyseliny salicylové, následuje konjugace s glycinem nebo glukuronidem. Koncentrace salicylátů v krevní plazmě je proměnná.

Asi 80% kyseliny salicylové se váže na plazmatické proteiny. Salicyláty snadno pronikají do mnoha tkání a tělních tekutin, včetně v mozkomíšním moku, peritoneální a synoviální tekutině. V malém množství se salicyláty nacházejí v mozkové tkáni, ve stopách - v žluči, potu, stolici. Rychle proniká placentární bariérou, v malých množstvích vylučovaných do mateřského mléka..

U novorozenců mohou salicyláty vytlačovat bilirubin z asociace s albuminem a přispívat k rozvoji bilirubinové encefalopatie.

Pronikání do kloubní dutiny je urychleno v přítomnosti hyperémie a otoků a zpomaluje proliferativní fázi zánětu.

Když dojde k acidóze, většina salicylátu se přemění na neionizovanou kyselinu, která dobře proniká do tkání, včetně do mozku.

Vylučuje se hlavně aktivní sekrecí v tubulech ledvin nezměněných (60%) a ve formě metabolitů. Vylučování nezměněného salicylátu závisí na pH moči (s alkalizací moči se zvyšuje ionizace salicylátů, jejich reabsorpce se zhoršuje a vylučování se výrazně zvyšuje). T1 / 2 kyseliny acetylsalicylové je přibližně 15 minut. T1 / 2 salicylátu při nízkých dávkách je 2–3 hodiny, přičemž zvýšení dávky se může zvýšit až na 15–30 hodin. U novorozenců je vylučování salicylátu mnohem pomalejší než u dospělých..

Dávkování a podávání

Kyselina acetylsalicylová se užívá perorálně, nejlépe po jídle s dostatečným množstvím vody, dávky jsou individuální a závisí na onemocnění.

Použití dospělých doporučuje kyselinu acetylsalicylovou 3–3krát denně, 1–2 tablety (500–1 000 mg) s maximální denní dávkou 6 tablet (3 g). Maximální doba použití kyseliny acetylsalicylové je 14 dní.

Aby se zlepšily reologické vlastnosti krve a inhibitor adheze destiček, je na několik měsíců předepsána ½ tableta kyseliny acetylsalicylové denně. Při infarktu myokardu a pro prevenci sekundárního infarktu myokardu doporučuje instrukce pro kyselinu acetylsalicylovou doporučenou dávku 250 mg denně. Dynamické cerebrovaskulární příhody a mozkový tromboembolismus naznačují, že byste měli užívat ½ tablety kyseliny acetylsalicylové s postupnou úpravou dávky na 2 tablety denně.

Kyselina acetylsalicylová se předepisuje dětem v následujících jednorázových dávkách: starší než 2 roky - 100 mg, 3 roky života - 150 mg, čtyřleté - 200 mg, starší než 5 let - 250 mg. Doporučuje se, aby děti užívaly kyselinu acetylsalicylovou 3-4krát denně.

Indikace

Kyselina acetylsalicylová je předepisována pro:

  • akutní revmatická horečka, perikarditida (zánět serózní membrány srdce), revmatoidní artritida (poškození pojivové tkáně a malých cév), revmatická chorea (projevující se nedobrovolnými svalovými kontrakcemi), Dresslerův syndrom (kombinace perikarditidy s pleurálním zánětem nebo pneumonií);
  • bolestový syndrom mírné až střední intenzity: migréna, bolest hlavy, bolesti zubů, bolest při menstruaci, osteoartritida, neuralgie, bolest kloubů, svalů;
  • nemoci páteře doprovázené bolestí: ischias, lumbago, osteochondróza;
  • febrilní syndrom;
  • potřebu tolerance na protizánětlivá léčiva u pacientů s „aspirinovou triádou“ (kombinace bronchiálního astmatu, nosních polypů a nesnášenlivosti s kyselinou acetylsalicylovou) nebo „aspirinového“ astmatu;
  • prevence infarktu myokardu při ischemické chorobě srdeční nebo v prevenci relapsu;
  • přítomnost rizikových faktorů pro bezbolestnou ischemii myokardu, ischemickou chorobu srdeční, nestabilní anginu pectoris;
  • prevence tromboembolie (ucpávání cévy trombusem), chlopní chlopně srdeční, prolaps (dysfunkce) mitrální chlopně, fibrilace síní (ztráta schopnosti síně pracovat synchronně se svalovými vlákny);
  • akutní tromboflebitida (zánět žilové stěny a tvorba trombu blokujícího lumen v ní), plicní infarkt (trombusová obstrukce cévy zásobující plíce), opakující se plicní embolie.

Kontraindikace

Hypersenzitivita (včetně astmatu „aspirinu“, „aspirinové“ triády), hemoragická diatéza (von Willebrandova choroba, hemofilie, telangiektázie), srdeční selhání, aortální aneurysma (exfoliační), akutní a recidivující gastrointestinální onemocnění, ulcerativní, nebo selhání ledvin, gastrointestinální krvácení, hypoprothrombinémie (před léčbou), trombocytopenie, nedostatek vitamínu K, nedostatek glukózy-6-fosfát dehydrogenázy, trombotická trombocytopenická purpurová Kojení, těhotenství (trimestr I a III), věk 15 let, pokud se používá jako antipyretikum. Omezte příjem kyseliny acetylsalicylové pro hyperurikémii, nefrolitiázu, dnu, peptický vřed, závažné poškození ledvin a jater, bronchiální astma, CHOPN, nosní polypózu, nekontrolovanou hypertenzi.

Vedlejší účinek

Z trávicí soustavy: nevolnost, zvracení, anorexie, bolest v epigastriu, průjem; zřídka - výskyt erozivních a ulcerativních lézí, krvácení ze zažívacího traktu, zhoršená funkce jater.

Ze strany centrálního nervového systému: při delším používání jsou možné závratě, bolesti hlavy, reverzibilní poškození zraku, tinnitus, aseptická meningitida.

Z hemopoetického systému: zřídka - trombocytopenie, anémie.

Ze systému srážení krve: zřídka - hemoragický syndrom, prodloužená doba krvácení.

Z močového systému: zřídka - zhoršená funkce ledvin; při dlouhodobém užívání - akutní selhání ledvin, nefrotický syndrom.

Alergické reakce: zřídka - kožní vyrážka, Quinckeho edém, bronchospasmus, aspirinová triáda (kombinace bronchiálního astmatu, opakující se polypóza nosu a paranazálních dutin a nesnášenlivost na kyselinu acetylsalicylovou a pyrazolonové léky).

Jiné: v některých případech - Reyeův syndrom; při delším používání - zvýšené příznaky chronického srdečního selhání.

Předávkovat

Příznaky S mírnou formou intoxikace lékem je možná nauzea, zvracení, bolest břicha, závratě, tinnitus, bolesti hlavy. V těžkých případech - zmatek, třes, udušení, metabolická acidóza, kóma, kolaps. Jsou možné smrtelné dávky: pro dospělé - nad 10 g, pro děti - nad 3 g.

Léčba. Korekce acidobazické rovnováhy, rovnováhy voda-elektrolyt, infuze roztoků hydrogenuhličitanu sodného, ​​laktátu sodného.

Léková interakce

  • Při současném použití antacid obsahujících hydroxid hořečnatý a / nebo hlinitý zpomalte a snižte absorpci kyseliny acetylsalicylové.
  • Při současném použití blokátorů vápníkových kanálů, látek, které omezují příjem vápníku nebo zvyšují vylučování vápníku z těla, se zvyšuje riziko krvácení.
  • Při současném použití s ​​kyselinou acetylsalicylovou se zvyšuje účinek heparinu a nepřímých antikoagulancií, hypoglykemických látek sulfonylmočoviny, inzulínu, methotrexátu, fenytoinu a kyseliny valproové..
  • Při současném použití s ​​kortikosteroidy se zvyšuje riziko ulcerogenního účinku a výskytu gastrointestinálního krvácení.
  • Při současném použití je účinnost diuretik (spironolakton, furosemid) snížena.
  • Při současném použití jiných NSAID se zvyšuje riziko vedlejších účinků. Kyselina acetylsalicylová může snížit plazmatické koncentrace indometacinu, piroxikamu.
  • Při současném použití se zlatými přípravky může kyselina acetylsalicylová vyvolat poškození jater.
  • Při současném použití klesá účinnost urikosurických látek (včetně probenecidu, sulfinpyrazonu, benzbromaronu).
  • Při současném použití kyseliny acetylsalicylové a alendronátu sodného je možné vyvinout těžkou ezofagitidu.
  • Při současném použití griseofulvinu je možné narušit absorpci kyseliny acetylsalicylové.
  • Případ spontánního krvácení duhovky je popsán při užívání extraktu ginkgo biloba na pozadí dlouhodobého užívání kyseliny acetylsalicylové v dávce 325 mg / den. Předpokládá se, že to může být způsobeno aditivním inhibičním účinkem na agregaci destiček..
  • Při současném použití dipyridamolu je možné zvýšit Cmax salicylátu v krevní plazmě a AUC.
  • Při současném použití s ​​kyselinou acetylsalicylovou stoupají plazmatické koncentrace digoxinu, barbiturátů a lithných solí.
  • Při současném použití salicylátů ve vysokých dávkách s inhibitory karboanhydrázy je možné intoxikace salicylátem
  • Kyselina acetylsalicylová v dávkách menších než 300 mg / den má zanedbatelný účinek na účinnost kaptoprilu a enalaprilu. Při použití kyseliny acetylsalicylové ve vysokých dávkách je možné snížení účinnosti kaptoprilu a enalaprilu.
  • Při současném použití kofeinu se zvyšuje rychlost absorpce, koncentrace v plazmě a biologická dostupnost kyseliny acetylsalicylové.
  • Při současném použití metoprololu může dojít ke zvýšení Cmax salicylátu v krevní plazmě.
  • Při používání pentazocinu s dlouhodobým užíváním kyseliny acetylsalicylové ve vysokých dávkách existuje riziko závažných nežádoucích účinků ledvin.
  • Při současném použití fenylbutazonu snižuje urikosurii způsobenou kyselinou acetylsalicylovou.
  • Při současném použití ethanolu může zvýšit účinek kyseliny acetylsalicylové na zažívací trakt.

Těhotenství a kojení

Použití salicylátů v prvním trimestru těhotenství ve velkých dávkách je spojeno se zvýšenou frekvencí fetálních vývojových defektů (srdeční vady, palatální štěpení). Salicyláty mohou být předepsány ve druhém trimestru těhotenství, avšak pouze s přihlédnutím k posouzení přínosů a rizik. V III. Trimestru těhotenství je užívání salicylátů kontraindikováno. Salicyláty a jejich metabolity pronikají do mateřského mléka v malém množství. Náhodný příjem salicylátů během kojení obvykle není doprovázen nežádoucími účinky u dítěte a nevyžaduje ukončení kojení. Pokud však užíváte salicyláty dlouhou dobu nebo ve velkých dávkách, mělo by být kojení ukončeno..

speciální instrukce

Používá se s opatrností u pacientů s onemocněním jater a ledvin, s bronchiálním astmatem, erozivními a ulcerativními lézemi a krvácením z gastrointestinálního traktu při anamnéze, se zvýšeným krvácením nebo při současné léčbě dekompenzovaného chronického srdečního selhání.

Kyselina acetylsalicylová i v malých dávkách snižuje vylučování kyseliny močové z těla, což může u vnímavých pacientů způsobit akutní záchvat dny. Při dlouhodobé léčbě a / nebo použití kyseliny acetylsalicylové ve vysokých dávkách je nutný lékařský dohled a pravidelné sledování hladin hemoglobinu..

Použití kyseliny acetylsalicylové jako protizánětlivého činidla v denní dávce 5-8 g je omezeno vzhledem k vysoké pravděpodobnosti vedlejších účinků gastrointestinálního traktu.

Před operací, aby se snížilo krvácení během operace a v pooperačním období, byste měli přestat užívat salicyláty po dobu 5 až 7 dní.

Během dlouhodobé léčby by měl být proveden obecný krevní test a okultní krevní test..

Použití kyseliny acetylsalicylové v pediatrii je kontraindikováno, protože v případě virové infekce u dětí pod vlivem kyseliny acetylsalicylové se zvyšuje riziko vzniku Reyeova syndromu. Mezi příznaky Reyeova syndromu patří dlouhodobé zvracení, akutní encefalopatie a zvětšení jater..

Trvání léčby (bez konzultace s lékařem) by nemělo přesáhnout 7 dní, pokud je předepsáno jako analgetikum, a více než 3 dny jako antipyretikum.

Během léčby by měl pacient upustit od pití alkoholu..

Podmínky skladování

Podle pokynů nelze kyselinu acetylsalicylovou skladovat na místě, kde může teplota vzduchu stoupnout nad 25 ° C. Na suchém místě a při pokojové teplotě bude lék vhodný po dobu 4 let.

Aspirin

Ceny v online lékárnách:

Aspirin je nesteroidní protizánětlivé léčivo, které má analgetické, antipyretické a antiagregační účinky.

Uvolněte formu a složení

Aspirin je k dispozici ve formě kulatých bílých tablet, lehce bikonvexních a zkosených k okraji. Jedna tableta obsahuje 100 nebo 500 mg účinné látky - kyseliny acetylsalicylové. Pomocné látky léčiva - kukuřičný škrob a mikrokrystalická celulóza.

Tablety jsou baleny v blistrech po 10 kusech. Kartonový svazek obsahuje 1, 2 nebo 10 blistrů.

Indikace pro použití

Lék je předepsán pro symptomatickou úlevu od bolesti zubů, bolesti hlavy, bolesti při menstruaci, bolesti zad, bolesti v krku, bolesti kloubů a svalů.

Aspirin se také používá při zvýšené tělesné teplotě během nachlazení a jiných nemocí infekční zánětlivé povahy (u dětí starších 15 let a dospělých).

Kontraindikace

Absolutní kontraindikace užívání aspirinu jsou:

  • Hemoragická diatéza;
  • Exacerbace erozivních a ulcerativních lézí gastrointestinálního traktu;
  • Bronchiální astma způsobená užíváním salicylátů nebo jiných nesteroidních protizánětlivých léků;
  • Přecitlivělost na složky léčiva;
  • Společné použití s ​​methotrexátem v dávce více než 15 mg týdně;
  • Těhotenství (trimestry I a III) a kojení.

Vzhledem k riziku vzniku akutní jaterní encefalopatie (Reyeův syndrom) není aspirin indikován u dětí mladších 15 let s akutními infekcemi dýchacích cest způsobenými virovými infekcemi..

S opatrností se lék používá pro následující nemoci a stavy:

  • Hyperurikémie;
  • Dna;
  • Bronchiální astma;
  • Chronická bronchopulmonální onemocnění;
  • Polypóza nosu;
  • Gastrointestinální krvácení a peptický vřed dvanáctníku a žaludku;
  • Porucha funkce jater a / nebo ledvin;
  • II trimestr těhotenství.

Dávkování a podávání

V případě febrilních stavů a ​​syndromu bolesti střední a nízké intenzity je jedna dávka aspirinu podle pokynů 0,5-1 g. Požadovaný interval mezi dávkami léčiva je alespoň čtyři hodiny. Maximální denní dávka aspirinu je 3 g nebo šest tablet.

Lék je užíván orálně po jídle (uvnitř) a omýván velkým množstvím tekutin..

Trvání použití aspirinu bez konzultace s lékařem by nemělo přesáhnout tři dny, pokud je předepsáno jako antipyretikum a sedm dní jako anestetikum..

Vedlejší efekty

Během léčby lékem jsou možné následující vedlejší účinky:

  • Z nervového systému: tinnitus a závratě (obvykle se vyskytují při předávkování);
  • Z trávicí soustavy: pálení žáhy, nevolnost, zvracení, bolest břicha, zvýšená aktivita jaterních enzymů, skryté nebo zjevné příznaky krvácení v gastrointestinálním traktu, což může vést k erozivním a ulcerativním lézemím a anémii z nedostatku železa;
  • Z hematopoetického systému: zvýšené riziko krvácení;
  • Alergické reakce: bronchospasmus, kopřivka, anafylaktický šok a Quinckeho edém.

speciální instrukce

Pokyny pro Aspirin říkají, že pokud je nutný chirurgický zákrok, i malý, například extrakce zubu, měli byste přestat užívat lék po dobu nejméně 5-7 dnů. Důvodem je skutečnost, že kyselina acetylsalicylová zvyšuje tendenci ke krvácení..

Pravděpodobnost vedlejšího účinku, jako je bronchospasmus, se zvyšuje u pacientů s bronchiálním astmatem, chronickými bronchopulmonálními chorobami a anamnézou alergií.

Protože kyselina acetylsalicylová snižuje vylučování kyseliny močové, může použití aspirinu způsobit akutní dnu u pacientů s predispozicí k tomuto onemocnění..

Analogy

Následující léky jsou analogy aspirinu: Thrombo ACC, Aspirin Cardio, Nektrim Fast, Cardiopyrin, Aspirin 1000, CardiASK, Aspinat, Aspinat Cardio, Aspinat 300, Atsbirin, Zorex Morning, Acetalsalicylic acid, ASK-Kardisperin, ASK-Kardispirin, Cardard, Cardicardicardica, Cardicardicardica, Cardicardica UPSA, Taspir, Trombogard 100, Trombopol.

Podmínky skladování

Tablety se uchovávají mimo dosah dětí při teplotách do 30 ° C. Datum expirace aspirinu - 5 let.

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Co pomáhá Aspirinu, vlastnosti, kontraindikace, jak brát

V moderní medicíně se používá několik užitečných drog před stoletím, které jsou zahrnuty do tzv. „Zlatého fondu“ drog. Jedním z takových léků je aspirin. Výhody a poškození Aspirinu znamenají jeho použití v souladu s určitými indikacemi.

Historie aspirinu

V roce 1999 bylo oslaveno 100. výročí vzniku kyseliny acetylsalicylové (ASA). Kyselina acetylsalicylová, jejíž výhody a poškození byly dostatečně studovány, je považována za jedno z nejpopulárnějších drog. Farmaceutický průmysl nabízí více než 100 léčiv, včetně ASA jako hlavní látky.

Poprvé je zdroj Aspirinu zmiňován před 4000 lety. Lidé používali odvar listů a vrbové kůry k léčbě nachlazení, horečky a dalších patologických stavů. Krystalická látka zvaná salicyl byla získána v roce 1829. Kyselina salicylová byla vytvořena v roce 1839.

První továrna na výrobu salicylátů byla založena v roce 1874. V německé společnosti Bayer v roce 1888 bylo zřízeno farmaceutické oddělení, které produkuje kyselinu salicylovou..

Látka byla pozoruhodná svými nízkými náklady a přítomností toxických vlastností, což omezilo její použití v lékařské praxi. Právě tato skutečnost vedla ke vzniku užitečné drogy.

V roce 1897 byl popsán způsob, kterým bylo možné získat prakticky čistou kyselinu acetylsalicylovou. ASA měla vysokou farmakologickou aktivitu a neměla významný dráždivý účinek na žaludeční sliznici. Nový lék se jmenoval aspirin a začal se vyrábět v roce 1898 jako antipyretikum, analgetikum a analgetikum..

Chemické složení aspirinu

Příznivé vlastnosti Aspirinu jsou způsobeny jeho chemickým složením. Zahrnuje také další léky s rozdílnou chemickou strukturou (Indomethacin).

Aspirin nebo ASA je ester, který je tvořen kyselinou salicylovou a kyselinou octovou. Kyselina salicylová reaguje jako fenol při tvorbě ASA.

Látka je bílý krystalický prášek nebo krystaly bez barvy a zápachu. Je povolen mírný zápach a mírně kyselá chuť. ASA je špatně rozpustný ve vodě, ethanolu a chloroformu. Aspirin je vysoce rozpustný v alkoholu, etheru a zásadách..

Mechanismus účinku aspirinu

Aspirin má na tělo následující příznivé účinky:

  1. Protizánětlivé. Nástroj potlačuje fázi zánětu, kdy dochází k uvolňování krve stěnou krevních cév a otokům. Lék snižuje tvorbu mediátorů zánětu, například prostaglandinů.
  2. Antipyretikum. Odborníci se domnívají, že tato akce je také spojena s blokováním syntézy prostaglandinů. Reakcí na vazodilataci v kůži dochází ke snížení teploty.
  3. Léky proti bolesti. Tento mechanismus je reprezentován periferní a centrální komponentou. Zvyšující se hladiny prostaglandinů zvyšují citlivost nervových zakončení. Se snížením koncentrace prostaglandinů je zaznamenáno snížení bolesti.
  4. Antiaggregant. Aspirin se používá pro patologie kardiovaskulárního systému, například srdeční choroby. Přínos je vyjádřen v prevenci trombózy v důsledku vlastností látky.
  5. Antitrombotické. Užitečné vlastnosti jsou způsobeny krátkým oběhem látky v krvi a inhibicí syntézy hlavního faktoru systému srážení krve (prekurzor trombinu)..

Co je užitečné Aspirin

Užitečné vlastnosti se používají v různých patologických stavech. Aspirin prospěje zejména srdci. Tento léčivý přípravek se používá k profylaktickým účelům v souladu s mezinárodními doporučeními..

S kardiovaskulárními chorobami

Výhody užívání tablet pro onemocnění srdce byly prokázány. Během výzkumu byly také zaznamenány prospěšné vlastnosti aspirinu pro krevní cévy..

Kyselina acetylsalicylová je často předepisována pro aterotrombózu. Na pozadí této patologie se vytvoří ateromatická plaketa, která je pokryta krevní sraženinou. Při tvorbě velkých krevních sraženin mohou být důsledky velmi závažné. Poškození spočívá v nebezpečí smrti.

Aspirin je považován za první lék s protidoštičkovým účinkem, který umožňuje léčbu a prevenci aterothrombózy a také komplikace spojené s touto chorobou. To se týká jeho užitečných vlastností..

ASA je užitečná při prevenci infarktu myokardu a ischemické mrtvice. V rámci profylaktického podávání se doporučuje aspirin v malých dávkách, což je výhodné.

S opatrností se lék používá pro cukrovku, hypertenzi, gastritidu a žaludeční vředy, těhotenství, kojení..

V onkologii

Předpokládá se, že tento nástroj je prospěšný u některých druhů maligních nádorů. Výsledkem studií bylo prokázáno, že ASA v dávce 75 - 100 mg denně snižuje riziko rakoviny. Mechanismus prospěšných protinádorových vlastností nebyl studován..

Dlouhodobá pozorování ukázala 20% snížení pravděpodobnosti rozvoje rakoviny tlustého střeva a konečníku, žaludku. Zjevné výhody aspirinu pro muže. Podle statistik trpí maligním nádorem konečníku pravděpodobně muži. Pokud mluvíme o výhodách aspirinu pro muže, měli byste také uvést jeho prospěšné vlastnosti pro prostatu.

Protinádorový účinek se však objevuje na pozadí dlouhodobého užívání drog, například po dobu 15-16 let. Když přestanete brát protinádorový účinek, během několika let zmizí.

Aspirin zvyšuje nebo snižuje krevní tlak.

Aspirin může být prospěšný pro hypertenzi. Lék nemá přímý vliv na mechanismy odpovědné za úroveň tlaku..

Bylo prokázáno, že aspirin může být prospěšný nebo škodlivý, pokud se používá k ředění krve. Tato vlastnost způsobuje pokles tlaku. Tento léčivý přípravek je předepsán pro léčebné a profylaktické účely s přetrvávající hypertenzí, rizikem mozkové mrtvice a srdečních infarktů.

Léčivá vlastnost látky závisí na denní době. Přínosy lze očekávat, pokud užijete Aspirin v noci. Odborníci zdůrazňují, že se doporučuje snížit tlak pomocí ASA pouze s výraznými příznaky. Jinak je použití finančních prostředků nepraktické.

Pomáhá Aspirin s bolestmi hlavy?

Aspirin může být užitečný pro intenzivní bolesti hlavy díky silnému analgetickému účinku. Eliminace bolesti je způsobena blokováním syntézy prostaglandinů a potlačením aktivity receptoru bolesti. Produkce látek zodpovědných za výskyt otoků, bolestí a zánětů se tak zastaví.

Podle pokynů pro léčivo může být aspirin předepsán k odstranění bolesti hlavy, zejména migrény. Lék může být předepsán výhradně pacientům, kteří dosáhli věku 15 let. Přijatá dávka závisí na intenzitě bolesti hlavy a není vyšší než 3 g denně. U starších lidí je maximální dávka snížena na 2 g.

Indikace pro použití Aspirin

Kyselina acetylsalicylová je díky svým četným indikacím oblíbeným lékem. Na základě experimentálních studií bylo prokázáno použití kyseliny acetylsalicylové pro lidské tělo.

Instrukce pro lék ukazuje následující indikace pro použití ASA:

  • symptomatická úleva od bolesti zubů, kloubů a svalů;
  • odstranění bolesti hlavy různé intenzity;
  • menstruační křeče;
  • zvýšená teplota na pozadí akutních respiračních virových infekcí a zánětlivého procesu.

Pravidla pro podávání a dávkování aspirinu

Lék je určen k perorálnímu podání a je předepisován dospělým a dospívajícím, kteří dosáhli věku 15 let. Aspirin se užívá perorálně, nezapomeňte jíst. Tableta by měla být omyta velkým množstvím vody.

Délka užívání závisí na závažnosti příznaků a lékařských předpisech. Samostatné podávání by nemělo přesáhnout 7 dní, což je způsobeno nejen prospěšnými vlastnostmi léku. Lék může být škodlivý při dlouhodobém používání bez jmenování specialistou.

Dávka léku závisí na indikacích pro přijetí. Průměrná dávka se pohybuje od 0,5 do 1 g. Přijatelný interval mezi dávkami je 4 hodiny nebo více.

Použití aspirinu v kosmetologii

Kyselina acetylsalicylová je populární droga, která se používá k odstranění bolesti a příznaků zánětlivého procesu. Mezi výhody léku patří cenová dostupnost, nízké náklady a volno na přepážce. Léčivé vlastnosti Aspirinu se však neomezují pouze na jeho hlavní indikace k užívání.

Aspirin se úspěšně používá v kosmetologii. Tento nástroj lze díky jeho užitečným vlastnostem očistit pokožku obličeje. Masky na bázi aspirinu se doporučují v následujících případech:

  • kombinace nebo mastná kůže;
  • akné, akné.

ASA proniká hluboko do pokožky, zlepšuje její stav a vzhled. Masky s kyselinou acetylsalicylovou dodávají pokožce zdravý vzhled díky blahodárným vlastnostem účinné látky. V důsledku pravidelného používání produktu můžete očekávat, že eliminujete:

  • mastný lesk;
  • zvětšené póry;
  • černé tečky;
  • vyrážky všeho druhu.

Recepty na obličejovou masku Aspirin

Masky s ASA se doporučují pro stárnutí, vyrážky, vadnutí a mastnou pleť. Léčba se neprovádí během kojení a těhotenství, alergií, dilatačních cév.

Pro přípravu klasické masky je třeba 6 tablet kyseliny acetylsalicylové rozpustit v lžičce vařené vody. Kůže musí být nejprve očištěna od nečistot a kosmetiky. Směs se před spaním nanese na pokožku obličeje a po 20 minutách se omyje.

Se zdravou citronovou maskou se můžete zbavit akné, stárnutí skvrn. K jeho přípravě potřebujete 2 polévkové lžíce citronové šťávy a 6 tablet aspirinu. Expoziční doba je 10 minut..

Maska kyseliny acetylsalicylové je užitečná, když se objeví první známky stárnutí kůže. Se 4 tabletami aspirinu se smíchá stejné množství vody a medu. Směs se nanese v tenké vrstvě a po 10 minutách se promyje.

Pro mastnou pleť přidejte 4 tablety aspirinu s vodou, ovesné vločky a kefíru. Doba expozice směsi je 15 minut. Můžete odstranit vrásky a akné pomocí masky tablet Aspirin a bílé hlíny, která by měla být přijata ve stejných částech.

Aspirin Harm a vedlejší účinky

Pokud používáte Aspirin každý den, můžete očekávat nejen výhody, ale také újmu. Na pozadí použití ASA se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

  1. Zažívací ústrojí. V některých případech jsou pozorovány následující příznaky: nevolnost, pálení žáhy, zvracení, bolest. Gastrointestinální krvácení může vést k anémii, erozivním vředovým lézí. Dlouhodobé používání kyseliny acetylsalicylové je škodlivé ve formě zvýšené aktivity jaterních enzymů.
  2. Nervový systém. Často je pozorována závratě nebo tinnitus, což ukazuje na předávkování.
  3. Hematopoetický systém. Existuje riziko krvácení.

Kontraindikace Aspirin

Přes své léčivé vlastnosti může být aspirin škodlivý. Před užitím látky musíte zvážit možné kontraindikace.

Odborníci nazývají následující kontraindikace, ve kterých se použití přípravku nedoporučuje:

  • exacerbace erozivních a ulcerativních lézí souvisejících s gastrointestinálním traktem;
  • hemoragická diatéza;
  • bronchiální astma díky NSAID;
  • kombinované použití s ​​methotrexátem;
  • první nebo poslední trimestr těhotenství;
  • laktace;
  • hypersenzitivní reakce.

S opatrností lze tento lék užívat během těhotenství 2 trimestry, nosní polypózu, anamnézu peptického vředu.

Je možné aspirin během těhotenství

Výhody Aspirinu pro ženy jsou nepopiratelné. Tento léčivý přípravek je předepisován pro různé patologické stavy. Mnoho těhotných žen má otázku, zda lze během období těhotenství užívat kyselinu acetylsalicylovou. Možnost přijetí závisí na gestačním věku.

Používání přípravku je zakázáno v 1. a 3. trimestru těhotenství. Poškození je způsobeno zvýšeným rizikem vrozených vad u dítěte a slabostí práce. Tablety můžete používat ve druhém trimestru pouze se souhlasem lékaře.

Mohu dát dítěti Aspirin

Možnost použití aspirinu přímo souvisí s jeho vlastnostmi a účinky na tělo. Tento lék ředí krev a blokuje tvorbu látek, které ovlivňují výskyt bolesti. Použití finančních prostředků je povoleno od 15 let. Užívání v mladším věku může poškodit tělo dítěte..

Interakce aspirinu s jinými látkami

Společné podávání methotrexátu zvyšuje jeho toxicitu. Účinek je také pozorován při současném užívání jiných NSAID, narkotických analgetik, trombolytik, diuretik, heparinu, hypoglykemických a antihypertenziv.

Glukokortikoidy mohou zvyšovat nepříznivé účinky na žaludeční sliznici. Harm se také projevuje v riziku krvácení. Antacida zpomalují vstřebávání ASA.

Aspirin a alkohol

Pití alkoholu během terapie je zakázáno. Poškození spočívá v pravděpodobnosti gastrointestinálního krvácení a poškození sliznice trávicího systému.

Analogy aspirinu

Aspirin má nejen vlastnosti ředění krve. Výhodná jsou také analogická protidestičková činidla..

Odborníci nazývají následující lékové analogy s podobným mechanismem účinku:

  • Aspirinový komplex;
  • Salicylát sodný;
  • Cefecon H;
  • Cofacil Plus;
  • Aspagel.

Závěr

O výhodách a škodách Aspirinu není pochyb. Tablety mají širokou škálu indikací k použití. Používají se nejen pro interní, ale také pro externí použití. Před užitím kontraindikace a možné nežádoucí účinky, které mohou být škodlivé.