Hlavní

Migréna

Citramon

Citramon patří do skupiny narkotik, analgetik. Jedná se o komplexní léčivý přípravek, jehož účinné látky jsou směsí paracetamolu, kofeinu a kyseliny acetylsalicylové.

Díky komplexnímu účinku má léčivo protizánětlivé, analgetické, analgetické, vazodilatační účinky na centra ložiska zánětu. Citramon se používá ke snížení účinků různých bolestí malé intenzity - bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti svalů, periodické křeče..

To je také aktivně užité na horečnaté onemocnění během chřipky. Abychom pochopili, co droga pomáhá a kdy je předepsána, musíte zvážit její složení a účinek.

Klinická a farmakologická skupina

Kombinace analgeticko-antipyretická.

Podmínky prodeje z lékáren

Lze zakoupit bez lékařského předpisu.

Kolik stojí Citramon v lékárnách? Průměrná cena je na 11 rublů.

Složení a forma uvolňování

K dnešnímu dni počet výrobců této drogy neustále roste, a proto se složení Citramonu bude mírně lišit. Hlavní účinná látka se však nezmění..

Složení Citramon "classic" zahrnuje:

  • 0,25 g kyseliny acetylsalicylové (Acidum acetylsalicylicum);
  • 0,17 g fenacetinu (fenacetiny);
  • 0,027 g kofeinu (kofein);
  • 0,021 g kyseliny citronové (kyselina citronová);
  • a 0,014 g kakaa.

Tato kompozice již dnes neexistuje a fenacetin je zakázán přidávat, protože může způsobit vážné komplikace a vedlejší účinky. Složení kombinovaného léčiva nyní nejčastěji zahrnuje hlavní tři složky:

  • aspirin (Acidum acetylsalicylicum);
  • paracetamol (Paracetamoli);
  • a kofein (kofein).

Různé typy Citramonu

V závislosti na výrobci přichází Citramon v jiném složení a názvu. K dnešnímu dni se vyrábějí tyto odrůdy:

  • Citramon P - obsahuje aspirin, kofein a paracetamol. Použití přípravku Citramon P je kontraindikováno u osob mladších 14 let. Dávkování pro dospělé je 1 až 2 tablety třikrát denně. Mezi recepcemi by měla být mezera (nejméně 6 hodin).
  • Citramon Forte - obsahuje kromě aspirinu, kofeinu a paracetamolu a kyseliny citronové. Pomocné složky: kakao, bramborový škrob, stearát hořečnatý. Přidání kyseliny citronové do léku není náhodné, stabilizuje buněčné dýchání na biochemické úrovni. Citramon Forte je předepisován osobám od 14 let věku, dávkování je 1–2 tablety až třikrát denně.
  • Citramon Darnitsa je nejoblíbenější mezi ostatními. Kompozice zahrnuje aspirin, paracetamol, kofein, kyselinu citronovou. Pomocné složky: škrob, kakao, stearát vápenatý a polyvinylpyrrolidon. Pravidla používání se neliší od předchozích léků.
  • Citramon Ultra - skládá se z kyseliny acetylsalicylové, paracetamolu a kofeinu. K dispozici ve formě tobolek, 1-2 tobolky jsou předepisovány až čtyřikrát denně. Denní dávka by neměla přesáhnout osm tobolek.

Farmakologický účinek

Citramon je kombinovaný lék a jeho terapeutický účinek je způsoben vlastnostmi aktivních složek, které tvoří jeho složení:

  1. Paracetamol má antipyretické a analgetické vlastnosti a také mírný protizánětlivý účinek.
  2. Kyselina acetylsalicylová má vlastní antipyretické a protizánětlivé vlastnosti, tato látka také zmírňuje bolest způsobenou zánětem a snižuje koagulaci krve, čímž stimuluje krevní oběh v ohnisku zánětu.
  3. Kofein vyvolává vzrušující účinek na centrální nervový systém a stimuluje činnost psychomotorických center centrálního nervového systému. Zvyšuje lumen krevních cév a snižuje pocit ospalosti a únavy. Kofein je také známý svým stimulačním účinkem, který vytváří na fyzickou a duševní aktivitu. Má kofein a mírný analgetický účinek.

Citramon zvyšuje nebo snižuje krevní tlak?

Tuto otázku často kladou pacienti. Vzhledem k obsahu kofeinu, který stimuluje centrální nervový systém, zvyšuje tón a tlak, může příjem Citramonu také zvýšit tlak, přestože je obsažen v malých dávkách. Kromě toho byste měli být opatrní, pokud pijete čaj, kakao nebo kávu a užíváte Citramon - existuje riziko předávkování kofeinem. Pokud máte nízký krevní tlak a bolesti hlavy, pak při absenci kontraindikací můžete užít pilulku Citramon, která zmírňuje bolest a mírně zvyšuje tlak.

Indikace pro použití

V zásadě se jedná o mírné a střední bolesti na různých místech:

  • bolest hlavy;
  • migréna;
  • bolest při menstruaci;
  • neuralgie;
  • bolest kloubů a svalů;
  • horečka s chřipkou, nachlazením a revmatickými chorobami.

Není pravděpodobné, že by Citramon čelil silným bolestem, a proto se ve složitějších případech doporučují látky s těmito účinky ve větší míře..

Citramon Bolest hlavy

Z bolesti hlavy je to jeden z nejúčinnějších léků, které se obvykle vyskytují v lékárničce. Kombinace jejích složek poskytuje poměrně rychlou akci - odstranění bolesti, zvýšení duševní aktivity a výkonu. Zvládá bolest různých etiologií, včetně migrén. Není to narkotikum, není návykové a návykové.

Je nežádoucí mísit Citramon s jinými léky proti bolesti hlavy - takové problémy by měly být prodiskutovány s lékařem.

Kontraindikace

  • glaukom;
  • hemofilie a dalších poruch srážení krve;
  • operace, které jsou doprovázeny silným krvácením;
  • současné podávání methotrexátu v množství více než 15 mg týdně;
  • poruchy spánku, zvýšená nervová dráždivost;
  • deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • gastrointestinální krvácení nebo perforace;
  • erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu (GIT) v akutní fázi;
  • historie peptického vředu;
  • hypoprothrombinémie, hemoragická diatéza;
  • portální hypertenze;
  • nedostatek vitamínu K;
  • chronické srdeční selhání funkční třídy III a IV podle klasifikace New York Cardiology Association (NYHA);
  • arteriální hypertenze (III. stupeň);
  • neúplná nebo úplná kombinace bronchiálního astmatu, opakující se polypóza paranazálních dutin a nosu, jakož i nesnášenlivost nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), například ASA;
  • závažné jaterní a / nebo renální selhání;
  • Během těhotenství a kojení;
  • věk do 18 let (s horečkou) nebo do 15 let (s bolestí);
  • přecitlivělost na složky Citramonu P.

Droga je předepsána s opatrností v následujících případech:

  • chronické srdeční selhání (funkční třída I a II podle NYHA);
  • epilepsie, tendence ke křečovým záchvatům;
  • současné podávání methotrexátu v množství menším než 15 mg za týden, stejně jako glukokortikoidy, NSAID, antiagregační látky, antikoagulancia, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu;
  • alkoholismus;
  • selhání ledvin a / nebo jater středně a mírně;
  • chronická obstrukční plicní nemoc;
  • dna;
  • ischemická choroba srdeční;
  • Cerebrovaskulární choroby;
  • onemocnění periferních tepen;
  • kouření;
  • starší věk.

Předpis během těhotenství a kojení

Během těhotenství (trimestry I a III) a během kojení je lék kontraindikován. Ve druhém trimestru těhotenství by mělo být léčivo používáno s opatrností, což korelovalo očekávané přínosy pro matku a potenciální riziko pro plod.

Dávkování a způsob podání

Jak je uvedeno v návodu k použití, tablety Citramon jsou určeny k perorálnímu podání, nejlépe po jídle. Průměrná terapeutická dávka pro dospělé a dospívající nad 15 let je 1-3 tablety 2-3krát denně, v závislosti na závažnosti bolesti nebo horečky.

Maximální denní dávka by neměla přesáhnout 6 tablet. Lék není určen k dlouhodobé léčbě, maximální délka užívání tablet by měla přesáhnout 5 dnů.

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky Citramonu:

  • zvýšený krevní tlak, arytmie, tachykardie;
  • zhoršení srdečního selhání, projevy jeho latentně tekoucích forem (při dlouhodobém používání);
  • závratě, nespavost, agitovanost, úzkost, bolesti hlavy, tinnitus, poškození sluchu a zraku, aseptická meningitida;
  • gastralgie, anorexie, nevolnost, tvorba eroze a ulcerativních prvků na sliznici trávicího traktu, žaludeční a střevní krvácení;
  • selhání jater;
  • reakce z přecitlivělosti (včetně vývoje příznaků trojice Fernand-Vidal);
  • intersticiální nefritida, nefrotický syndrom, nekrotická papillitida, při dlouhodobém užívání - selhání ledvin;
  • anémie, trombocytopenie, leukopenie;
  • akutní mastná hepatóza, toxická hepatitida, akutní jaterní encefalopatie (Reyeův syndrom);
  • rozvoj tolerance a slabé psychologické závislosti (při dlouhodobém užívání vysokých dávek léku);
  • bolest hlavy po vysazení přípravku Citramon (pokud byl lék používán po dlouhou dobu).

Při pokusech na zvířatech byl také prokázán teratogenní účinek léčiva na plod.

Příznaky předávkování

Mezi příznaky předávkování patří nauzea, zvracení, závratě, epigastrická bolest. V závažných případech je zaznamenána ospalost, letargia, ztráta vědomí, křeče, bronchospasmus, krvácení, potíže s dýcháním.

Pokud se tyto příznaky objeví, musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba zahrnuje výplach žaludku, enterosorbenty, slané projímadlo. Je zobrazena nucená alkalická diuréza, alkalizační činidla, opatření pro obnovení rovnováhy bcc a acidobazické rovnováhy.

speciální instrukce

Než začnete drogu užívat, přečtěte si speciální pokyny:

  1. U pacientů s predispozicí k hromadění kyseliny močové může užívání drogy vyvolat záchvat dny.
  2. Během příjmu by se mělo zdržet pití alkoholu (zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení a toxického poškození jater).
  3. Kyselina acetylsalicylová zpomaluje srážení krve. Pokud má pacient chirurgický zákrok, měli byste upozornit lékaře na užívání léku.
  4. Při dlouhodobém užívání léku je nutná kontrola periferní krve a funkční stav jater.
  5. Pacientům s přecitlivělostí nebo astmatickými reakcemi na kyselinu salicylovou a její deriváty, včetně kyseliny acetylsalicylové, lze předepsat pouze se zvláštními opatřeními (v pohotovostních službách).
  6. Kyselina acetylsalicylová má teratogenní účinek; při použití v prvním trimestru vede k malformaci - štěpení horního patra; ve třetím trimestru - k inhibici porodu (inhibice syntézy Pg), k uzavření arteriálního kanálu u plodu, což způsobuje plicní vaskulární hyperplázii a hypertenzi v cévách plicní cirkulace. Vylučuje se do mateřského mléka, což zvyšuje riziko krvácení u dítěte v důsledku zhoršené funkce krevních destiček.

Děti mladší 15 let by neměly být předepisovány léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, protože v případě virové infekce mohou zvýšit riziko Reyeova syndromu. Mezi příznaky Reyeova syndromu patří dlouhodobé zvracení, akutní encefalopatie a zvětšení jater..

Kompatibilita s jinými drogami

Při užívání léku je nutné vzít v úvahu interakci s jinými léky:

  1. Kofein urychluje absorpci ergotaminu.
  2. Při současném podávání léčiva a tekutin obsahujících alkohol se zvyšuje riziko toxického poškození jater.
  3. Zvyšuje účinky heparinu, nepřímých antikoagulancií, reserpinu, steroidních hormonů a hypoglykemických léků.
  4. Barbituráty, rifampicin, salicylamid, antiepileptika a další stimulanty mikrosomální oxidace přispívají k tvorbě toxických metabolitů paracetamolu, které ovlivňují funkci jater.
  5. Současné užívání jiných nesteroidních protizánětlivých léčiv methotrexát zvyšuje riziko nežádoucích účinků.
  6. Snižuje účinnost spironolaktonu, furosemidu, antihypertenziv a léků proti dny, které podporují vylučování kyseliny močové.
  7. Metoklopramid urychluje absorpci paracetamolu. Pod vlivem paracetamolu T1 / 2 se chloramfenikol zvyšuje 5krát. Při opakovaném použití může paracetamol zvýšit účinek antikoagulancií (deriváty dicumarinu).

Recenze pacientů

Doporučujeme, abyste si přečetli recenze lidí, kteří používají Citramon P:

  1. Sasha. Citramon je zázračný prášek. Téměř všechno mi pomáhá. Zdá se, že mimozemšťané přišli.. Dokonce i záznamy v tréninku dělají. A ze stresu. A z bolesti hlavy. A od bolesti kloubů. Piji dvě tablety najednou. Asi jednou za dva týdny.
  2. Tatyana. Účinnost Citramonu je časově testována. Používám to pořád: když mám bolesti hlavy, bolesti zubů nebo náhle stoupá teplota. Ačkoli je k těmto tabletkám připojen celý seznam vedlejších účinků, nikdy se ve skutečnosti neobjevily. Droga je opravdu jedinečná a univerzální, ale hlavní věc je velmi levná.
  3. Margarita Při menstruaci trpím bolestmi hlavy, bolí mě žaludek hrozně a žádné pilulky kromě pomoci Citramonu. Jedná se o opravdu dobrý lék, který během několika minut odstraní všechny příznaky dysmenorey. Pokyny jsou jasné, hlavní věcí je přísně dodržovat dávkování, nepřekračovat průběh léčby, pak žádné vedlejší účinky.

Analogy

Strukturální analogy účinné látky:

  • Aquacitramon;
  • Askofen;
  • Acithein;
  • Coficil plus;
  • Migrenol Extra;
  • Citramarin;
  • Citramon Borimed;
  • Citramon P;
  • Citramon Ultra;
  • Citramon LekT;
  • Citramon MFF;
  • Citramon Forte;
  • Citrapar
  • Vynikající.

Před zakoupením analogu se poraďte se svým lékařem.

Skladovatelnost a podmínky skladování

Doba použitelnosti tablet Citramon je 4 roky. Musí být skladovány v celém obalu, na tmavém a suchém místě nepřístupném dětem při teplotě vzduchu ne vyšší než + 25 ° С..

Citramon P

Latinský název: Citramon

Kód ATX: N02BA71

Účinná látka: kyselina acetylsalicylová (kyselina acetylsalicylová) + paracetamol (paracetamol) + kofein (kofein)

Výrobce: BIOSYNTHESIS, OJSC (Rusko), ATOLL, LLC (Rusko), PHARMSTANDART-TOMSKHIMFARM, OJSC (Rusko), MOSHIMFARMPREPARATY im. N. A. Semashko, OJSC (Rusko), CJSC Medisorb (Rusko) atd..

Aktualizace popisu a fotografie: 10.23.2018

Ceny v lékárnách: od 5 rublů.

Citramon P - kombinovaný analgetikum.

Uvolněte formu a složení

Citramon P je k dispozici ve formě válcových kulatých tablet světle hnědé barvy, s zkosením na obou stranách a rizikem na přední straně. Tablety mají charakteristický zápach a mohou obsahovat skvrny (každá po 3, 4, 6 nebo 10 kusech.) V blistrech / blistrech / proužcích, v kartonovém svazku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 nebo 100 blistrů; 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 90 nebo 100 ks. V plechovkách vyrobených z polypropylen / polyethylen tereftalátu, v lepenková krabice 1 plechovka).

1 tableta obsahuje:

  • účinné látky: kyselina acetylsalicylová (ASA) - 240 mg, paracetamol - 180 mg, kofein - 30 mg;
  • pomocné látky: kakaový prášek, monohydrát kyseliny citronové, stearát hořečnatý, sodná sůl kroskarmelosy, mikrokrystalická celulóza, povidon-K25.

Vzhledem k velkému počtu výrobců Citramonu P jsou možné jiné typy balení a změny ve složení pomocných složek léku, než které jsou popsány výše,.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Citramon P je kombinované léčivo obsahující ASA, paracetamol a kofein.

Účinek léku je způsoben účinností jeho aktivních složek:

  • ASA: má protizánětlivé a antipyretické účinky; oslabuje bolest (zejména v důsledku zánětlivých procesů), stimuluje mikrocirkulaci krve v ohnisku zánětu, inhibuje agregaci destiček a trombózu;
  • paracetamol: má antipyretický, analgetický a také extrémně mírný protizánětlivý účinek, a to díky svému účinku na termoregulační centrum v hypotalamu a také slabé schopnosti inhibovat syntézu prostaglandinů v periferních tkáních;
  • kofein: zvyšuje reflexní vzrušivost míchy; má vzrušující účinek na dýchací a vazomotorická centra; podporuje expanzi krevních cév v mozku, kosterních svalech, ledvinách, srdci; snižuje agregaci destiček; snižuje ospalost a pocit únavy, zvyšuje fyzický a duševní výkon. Citramon P obsahuje malou dávku kofeinu, takže nemá téměř žádný stimulační účinek na centrální nervový systém, zvyšuje však tón mozkových cév a pomáhá urychlit krevní oběh.

Farmakokinetika

  • absorpce: při perorálním podání je zcela absorbována; při absorpci podléhá eliminaci: ve střevní stěně je presystémová; v játrech - systémový, deacetylace. Je rychle hydrolyzována albuminesterázou a cholinesterázou, proto T1/2 (eliminační poločas) nepřesahuje 20 minut;
  • distribuce: v těle cirkuluje 75–90% vazby na krevní bílkoviny (hlavně albumin) a je distribuována v tkáních ve formě aniontu kyseliny salicylové; Cmax (maximální koncentrace) je dosaženo po 2 hodinách.
  • metabolismus: vyskytuje se hlavně v játrech, přičemž se tvoří čtyři metabolity, které se nacházejí v moči a mnoha tkáních;
  • vylučování: vylučuje se hlavně ledvinami prostřednictvím aktivní tubulární sekrece salicylátu (60%) nebo jeho metabolitů. S alkalizací moči se zvyšuje ionizace salicylátů, což vede ke zhoršení jejich reabsorpce a významnému zvýšení vylučování. Rychlost vylučování je ovlivněna dávkou: T1/2 při použití malých dávek je to 2-3 hodiny, při zvýšení dávky se zvyšuje na 15-30 hodin. Eliminace salicylátů u novorozenců je mnohem pomalejší.
  • absorpce: Absorpce je vysoká. Dosažení maximální koncentrace (5–20 μg / ml) nastane po 0,5–2 hodinách;
  • distribuce: 15% látky se váže na plazmatické proteiny. Zaznamená se průnik hematoencefalickou bariérou. Ne více než 1% dávky podávané kojící matkou přechází do mateřského mléka. K dosažení terapeuticky účinné koncentrace paracetamolu v plazmě dochází při dávce 10 až 15 mg / kg;
  • metabolismus: vyskytuje se v játrech (až 95%). V důsledku konjugačních reakcí, do kterých vstupuje 80% metabolitů, vznikají neaktivní glukuronidy a sulfáty. Dalších 17% je hydroxylováno za vzniku osmi aktivních metabolitů konjugujících se s glutathionem, což vede k tvorbě již neaktivních metabolitů. V případě nedostatku glutathionu tyto látky blokují enzymatické systémy hepatocytů a způsobují jejich nekrózu. Na metabolismu paracetamolu se podílejí také isoenzymy CYP1A2, CYP2E1 a v menší míře CYP3A4;
  • vylučování: vylučuje se ledvinami ve formě metabolitů (hlavně konjugátů) méně než 5% se vylučuje v nezměněné podobě. T1/2 - 1–4 hodiny. U starších pacientů se clearance léčiva snižuje a poločas se zvyšuje.
  • absorpce: při perorálním podání je absorpce dobrá, dochází po celé délce střeva, hlavně díky lipofilitě. K dosažení Cmax (1,6–1,8 mg / l) dochází 50–75 minut po požití;
  • distribuce: rychle se šíří v tkáních a orgánech, snadno proniká placentou a hematoencefalickou bariérou a také se váže na krevní proteiny o 25–36%. U dospělých je distribuční objem 0,4 - 0,6 l / kg, u novorozenců - 0,78 - 0,92 l / kg;
  • metabolismus: vyskytuje se hlavně v játrech - více než 90%, ale u dětí prvních let života - ne více než 10-15%. U dospělých je asi 80% látky metabolizováno na paraxantin, 10% na teobromin, 4% na theofylin. Dále jsou tyto sloučeniny demetylovány na monomethylxanthiny a methylované kyseliny močové;
  • vylučování: kofein, hlavně ve formě metabolitů, se vylučuje hlavně ledvinami; u dospělých pacientů se 1-2% vylučuje v nezměněné podobě, T1/2 - 3,9–5,3 hodiny (někdy až 10 hodin).

Indikace pro použití

  • febrilní syndrom (například s akutními infekcemi dýchacích cest, chřipka);
  • bolestový syndrom mírné až střední závažnosti různých etiologií (migréna, bolest hlavy nebo bolesti zubů, neuralgie, myalgie, artralgie, algomenorea).

Kontraindikace

  • gastrointestinální krvácení nebo perforace;
  • erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu (GIT) v akutní fázi;
  • historie peptického vředu;
  • hypoprothrombinémie, hemoragická diatéza;
  • portální hypertenze;
  • nedostatek vitamínu K;
  • chronické srdeční selhání funkční třídy III a IV podle klasifikace New York Cardiology Association (NYHA);
  • arteriální hypertenze (III. stupeň);
  • neúplná nebo úplná kombinace bronchiálního astmatu, opakující se polypóza paranazálních dutin a nosu, jakož i nesnášenlivost nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), například ASA;
  • závažné jaterní a / nebo renální selhání;
  • glaukom;
  • hemofilie a dalších poruch srážení krve;
  • operace, které jsou doprovázeny silným krvácením;
  • současné podávání methotrexátu v množství více než 15 mg týdně;
  • poruchy spánku, zvýšená nervová dráždivost;
  • deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • Během těhotenství a kojení;
  • věk do 18 let (s horečkou) nebo do 15 let (s bolestí);
  • přecitlivělost na složky Citramonu P.

Droga je předepsána s opatrností v následujících případech:

  • selhání ledvin a / nebo jater středně a mírně;
  • chronická obstrukční plicní nemoc;
  • dna;
  • ischemická choroba srdeční;
  • Cerebrovaskulární choroby;
  • onemocnění periferních tepen;
  • chronické srdeční selhání (funkční třída I a II podle NYHA);
  • epilepsie, tendence ke křečovým záchvatům;
  • současné podávání methotrexátu v množství menším než 15 mg za týden, stejně jako glukokortikoidy, NSAID, antiagregační látky, antikoagulancia, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu;
  • alkoholismus;
  • kouření;
  • starší věk.

Návod k použití Citramon P: metoda a dávkování

Tablety Citramonu P se užívají perorálně s dostatečným množstvím tekutiny po jídle nebo během jídla.

Doporučené dávkování podle indikací:

  • bolest hlavy: jedna dávka - 1-2 tablety. V případě silných bolestí hlavy po 4-6 hodinách je doporučeno užít lék znovu;
  • příznaky migrény: jednorázová dávka - 2 tablety. Pokud je to nutné, doporučuje se užít lék znovu po 4-6 hodinách;
  • bolest: jednorázová dávka pro dospělé pacienty - 1–2 tablety, denní dávka 3–4 tablety, maximální denní dávka 8 tablet.

Průběh léčby citramonem P jako analgetikem by neměl při léčbě bolesti hlavy nebo migrény přesáhnout 5 dní, jako antipyretikum - 3 dny - 4 dny.

Vedlejší efekty

  • kardiovaskulární systém: zřídka - rozvoj arytmie, zvýšená srdeční frekvence (HR); zřídka - hyperémie, zhoršená periferní cirkulace;
  • trávicí systém: často - nevolnost a břišní nepohodlí; zřídka - sucho v ústech, průjem, zvracení; zřídka - říhání, nadýmání, zvýšené slinění, parestezie v ústech, dysfagie;
  • dýchací systém: zřídka - hypoventilace, výtok z nosu, krvácení z nosu;
  • metabolismus a výživa: zřídka - ztráta chuti k jídlu;
  • infekce, nákazy: zřídka - faryngitida;
  • nervový systém: často - závratě; občas - výskyt bolesti hlavy, parestézie, třes; zřídka - porucha chuti, hyperestezie, amnézie, porucha pozornosti, narušená koordinace pohybů, bolest v oblasti paranazálních dutin;
  • psychika: často - nervozita; občas - nespavost; zřídka - euforický stav, úzkost, vnitřní stres;
  • sluch: zřídka - výskyt tinnitusu;
  • Vize: zřídka - poškození zraku;
  • muskuloskeletální systém: zřídka - bolest v zádech a / nebo krku, svalové křeče, muskuloskeletální ztuhlost;
  • kůže: hyperhidróza, kopřivka, svědění;
  • obecné poruchy: zřídka - výskyt zvýšené dráždivosti nebo únavy; zřídka - bolest na hrudi, rozvoj astenie.

V období pozorování po registraci byly zaznamenány následující vedlejší účinky přípravku Citramon P:

  • imunitní systém: přecitlivělost;
  • nervový systém: vývoj migrény, ospalost;
  • duševní poruchy: úzkost;
  • respirační systém: rozvoj dušnosti, bronchospasmus;
  • kardiovaskulární systém: snížení krevního tlaku (BP), bušení srdce;
  • játra, žlučové cesty: vývoj selhání jater;
  • zažívací systém: bolesti břicha a epigastrického systému, dyspepsie, gastrointestinální krvácení, erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu;
  • kůže: erytém, angioedém, vyrážka;
  • obecné poruchy: nepohodlí, malátnost.

Po 4–8 dnech užívání ASA přetrvává zvýšená pravděpodobnost krvácení. Velmi vzácně se může objevit těžké krvácení, včetně život ohrožujícího (například mozkové krvácení). K indikovanému účinku dochází nejčastěji při kombinovaném použití antikoagulancií a / nebo u pacientů s arteriální hypertenzí.

Mnoho z těchto nežádoucích účinků závisí na dávce a jejich závažnost u různých pacientů je odlišná.

Předávkovat

V důsledku mírné intoxikace (koncentrace v plazmě od 150 do 300 μg / ml) se mohou objevit závratě, hluchota, hučení v uších, nevolnost, zvracení, zvýšené pocení, bolesti hlavy a zmatenost. Léčba se provádí zrušením Citramonu P nebo snížením jeho dávky.

Příjem ASA v koncentraci vyšší než 300 μg / ml přispívá k rozvoji závažnější intoxikace, která se projevuje úzkostí, horečkou, hyperventilací, ketoacidózou, respirační alkalózou, metabolickou acidózou. Vzhledem k inhibici centrálního nervového systému existuje riziko kómatu, kardiovaskulárního kolapsu a respiračního selhání.

Pokud je u starších pacientů a dětí několik dní užíváno více než 100 mg / kg, je riziko vzniku chronické intoxikace výrazně zvýšeno.

V závislosti na velikosti odhadované plazmatické koncentrace se doporučuje následující terapie při předávkování:

  • > 120 mg / kg salicylátů za poslední hodinu: doporučuje se opakovaný příjem aktivního uhlí. Rovněž by měla být stanovena plazmatická koncentrace salicylátů, ačkoli predikce závažnosti předávkování na základě tohoto ukazatele není možná - je nutné dodatečně zohlednit biochemické a klinické ukazatele;
  • > 500 mcg / ml (pro děti do 5 let ve věku> 350 mcg / ml): odstranění salicylátů z plazmy se provádí intravenózním podáním hydrogenuhličitanu sodného;
  • > 700 mcg / ml (nižší koncentrace u starších pacientů a dětí) nebo se závažnou metabolickou acidózou: léčbou volby je hemoperfúze nebo hemodialýza..

Paracetamol

V případě předávkování je možné intoxikaci, zejména u dětí a starších pacientů, pacientů s onemocněním jater (včetně chronického alkoholismu), v případě podvýživy, přičemž se berou induktory mikrozomálních jaterních enzymů. V důsledku intoxikace lze pozorovat vývoj selhání jater, fulminantní, cytolytickou nebo cholestatickou hepatitidu (v těchto případech je někdy možný fatální výsledek).

Klinický obraz akutního předávkování paracetamolem se vyvíjí během dne po jeho podání. Hlavní příznaky: bledost kůže, gastrointestinální poruchy (ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, bolest břicha).

Po současném podání paracetamolu se u dospělých v dávce 7,5 g au dětí v dávce 140 mg / kg rozvine hepatocytová cytolýza, úplná a nevratná nekróza jater, selhání jater, metabolická acidóza, encefalopatie, což může vést k bezvědomí a smrti. Po 0,5–2 dnech po podání se zvýší koncentrace bilirubinu, aktivita laktát dehydrogenázy, mikrozomální jaterní enzymy a sníží se obsah protrombinu. K projevům klinických příznaků poškození jater dochází po 2 dnech a dosahuje maximálně 4–6 dní.

V případě předávkování paracetamolem je nutná okamžitá hospitalizace..

Po předávkování a před zahájením léčby by měl být stanoven kvantitativní obsah paracetamolu v krevní plazmě. V průběhu prvních 8 hodin je nejúčinnější terapie dárců skupiny SH a prekurzorů syntézy glutathionu, acetylcysteinu a methioninu..

Rozhodnutí o dalších terapeutických opatřeních (další podávání methioninu, intravenózní podání acetylcysteinu) se přijímá na základě údajů o obsahu paracetamolu v krvi a době, která uplynula po jeho podání..

Při symptomatické léčbě předávkování paracetamolem by měla být aktivita mikrozomálních jaterních enzymů sledována na začátku léčby a poté každých 24 hodin. Ve většině případů se tento ukazatel normalizuje po dobu 1–2 týdnů. V těžkých případech může být nutná transplantace jater..

Kofein

Nejčastěji se při předávkování kofeinem projevují tyto příznaky: agitace, gastralgie, úzkost, delirium, úzkost, nervozita, mentální agitace, nespavost, zmatenost, záškuby svalů, křeče, rychlé močení, dehydratace, hypertermie, zvýšená hmatová nebo bolestivá citlivost, tinnitus, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení (včetně krve). V případě závažného předávkování se může rozvinout hyperglykémie. Projevy kardiologických poruch jsou tachykardie a arytmie..

Pro léčbu stavu je nutné snížení dávky nebo stažení kofeinu.

speciální instrukce

Obecné zvláštní pokyny

Citramon P by neměl být předepisován ve spojení s jinými léky, které zahrnují paracetamol nebo ASA.

Při prvním použití přípravku Citramon P při léčbě migrény nebo atypických příznaků tohoto onemocnění se doporučuje opatrnost, aby se zabránilo rozvoji potenciálně závažných neurologických poruch. Pokud příznaky migrény přetrvávají i po užití 2 tablet, poraďte se s lékařem..

Lék by se neměl používat na bolesti hlavy, pokud bylo v posledních třech měsících pozorováno více než 10 záchvatů za měsíc. Takový účinek může být důsledkem nadměrného příjmu léčiv a vyžaduje radu lékaře. Citramon P se nedoporučuje k léčbě migrény, pokud více než polovina případů vyžaduje odpočinek nebo více než 20% záchvatů pacienta je doprovázeno zvracením.

Lék se používá s opatrností u pacientů s rizikovými faktory dehydratace (průjem, zvracení, před nebo pooperační období).

Citramon P může maskovat příznaky infekce.

Zvláštní pokyny kvůli přítomnosti ASA

U pacientů s diabetes mellitus, dnou, nekontrolovanou hypertenzí, dehydratací, deficitem glukózy-6-fosfátdehydrogenázy by se měl přípravek Citramon P užívat opatrně..

Protože ASA inhibuje agregaci destiček, může se doba krvácení během chirurgického zákroku (včetně malého) a v pooperačním období prodloužit.

Bez lékařského dohledu by léčivo nemělo být používáno ve spojení s léky, které ovlivňují proces srážení krve (zejména s antikoagulanty). Pokud během léčby přípravkem Citramon P dojde ke srážení krve, musí být pacienty pečlivě sledovány. Opatrnost je také třeba v případě děložního krvácení různých etiologií nebo hypermenorrhea..

S rozvojem ulcerace nebo krvácení gastrointestinálního traktu na pozadí léčby Citramonem P byste měli léčbu okamžitě zastavit. Použití NSAID zvyšuje riziko potenciálního fatálního krvácení, ulcerace nebo perforace gastrointestinálního traktu, a to i v nepřítomnosti anamnézy prekurzorů nebo závažných gastrointestinálních komplikací. Tyto účinky jsou zvláště výrazné u starších pacientů..

Společné podávání glukokortikosteroidů, NSAID a alkoholu může zvýšit pravděpodobnost gastrointestinálního krvácení.

Vzhledem k falešně pozitivní nízké koncentraci levotyroxinu nebo trijodtyroninu může užívání ASA zkreslit data laboratorní studie funkce štítné žlázy..

Citramon P může vést k rozvoji bronchospasmu a exacerbaci bronchiálního astmatu, stejně jako k dalším reakcím přecitlivělosti. Mezi rizikové faktory patří: chronické obstrukční plicní onemocnění, chronické respirační infekce, sezónní alergická rýma, nosní polypóza, bronchiální astma. Tyto jevy se mohou objevit u pacientů, kteří mají alergické reakce na jiné látky. V takových případech je nutná mimořádná opatrnost..

Zvláštní pokyny z důvodu přítomnosti paracetamolu

Použití přípravku Citramon P zvyšuje riziko závažných kožních reakcí (toxická epidermální nekrolýza, akutní generalizovaná exanthematózní pustulosis, Stevens-Johnsonův syndrom s možným fatálním následkem). Pacient by měl být informován o těchto reakcích a varovat, že pokud k nim dojde, měli byste okamžitě přestat užívat lék.

Současné podávání dalších potenciálně hepatotoxických léčiv, které indukují mikrozomální jaterní enzymy (isoniazid, rifampicin, chloramfenikol, hypnotika a antikonvulziva, včetně karbamazepinu, fenytoinu, fenobarbitalu atd.) Zvyšuje pravděpodobnost otravy paracetamolem.

U pacientů se závislostí na alkoholu existuje riziko poškození jater, proto při léčbě přípravkem Citramon P buďte opatrní.

Zvláštní pokyny kvůli kofeinu

Citramon P by měl být používán s opatrností k léčbě pacientů s hypertyreózou, arytmií a dnou. Aby se předešlo bušení srdce a rozvoji nervozity, nespavosti, podrážděnosti, je nutné během léčby omezit spotřebu kofeinových produktů..

Vliv na schopnost řídit vozidla a složité mechanismy

Studie vlivu přípravku Citramon P na schopnost řídit vozidla a složité mechanismy nebyly provedeny. Ale takové nežádoucí reakce, jako je závratě a ospalost, vyžadují zdržení se činností, které vyžadují zvýšenou koncentraci pozornosti a rychlost reakcí. Výskyt těchto účinků by měl být oznámen vašemu lékaři..

Těhotenství a kojení

Během těhotenství a kojení je Citramon P zakázán.

Použití v dětství

Podle pokynů je Citramon P zakázán v pediatrické praxi:

  1. Jako anestetikum: k léčbě dětí a dospívajících mladších 15 let.
  2. Jako antipyretikum: k léčbě dětí a dospívajících mladších 18 let. V přítomnosti virové infekce zvyšuje užívání ASA pravděpodobnost vzniku Reyeova syndromu, jehož příznaky se projevují hyperpyrexií (horečka nad 41,1 ° C), dlouhodobým zvracením, metabolickou acidózou, poruchami nervového systému a psychiky, hepatomegálií a zhoršenou funkcí jater, akutní encefalopatií, respirační selhání, křeče, kóma.

V případě poruchy funkce ledvin

Citramon P by měl být používán s opatrností u pacientů se zhoršenou funkcí ledvin..

S poškozenou funkcí jater

Citramon P by měl být používán s opatrností u pacientů se zhoršenou funkcí jater..

Použití ve stáří

Citramon P by měl být používán s opatrností u starších pacientů, zejména v případě snížené tělesné hmotnosti.

Léková interakce

Při interakci ASA obsažené v přípravku Citramon P s jinými léky se mohou vyvinout následující účinky:

  • NSAID: výskyt gastrointestinálního krvácení a poškození gastrointestinální sliznice. V případě společného užívání se doporučuje užívat gastroprotektory;
  • orální antikoagulancia (zejména deriváty kumarinu): užívání ASA může zesílit účinky těchto léků, proto se doporučuje klinické a laboratorní sledování času krvácení a protrombinového času. Kombinované použití perorálních antikoagulancií a přípravku Citramon P se nedoporučuje;
  • glukokortikoidy: poškození gastrointestinální sliznice, rozvoj krvácení. V případě společného užívání se doporučují gastroprotektivní látky, a pokud je to možné, je třeba se této kombinaci vyhnout, zejména při léčbě starších pacientů;
  • heparin: vývoj krvácení, který vyžaduje laboratorní a klinické sledování doby krvácení. Kombinované použití heparinu a Citramonu P se nedoporučuje;
  • trombolytika: možnost krvácení. Nedoporučuje se předepisovat Citramon P během prvních 24 hodin po akutní mozkové příhodě. Kombinované použití trombolytik a ASA je nepřijatelné;
  • selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu: rozvoj krvácení vlivem na funkci krevních destiček a koagulaci krve. Kombinované použití s ​​Citramonem P se nedoporučuje;
  • inhibitory agregace destiček (klopidogrel, cilostazol, ticlopidin, paracetamol): vývoj krvácení, který vyžaduje laboratorní a klinické sledování doby krvácení. Kombinované použití s ​​Citramonem P se nedoporučuje;
  • kyselina valproová: v důsledku narušení vazby na plazmatické proteiny zvyšuje ASA toxicitu kyseliny valproové. Při společném použití je nutné kontrolovat plazmatickou koncentraci kyseliny valproové;
  • fenytoin: zvýšená plazmatická koncentrace fenytoinu; je nezbytné zajistit kontrolu tohoto ukazatele;
  • smyčková diuretika (například furosemid): snížení jejich aktivity v důsledku inhibice syntézy prostaglandinů a narušení procesu glomerulární filtrace. NSAID mohou způsobit akutní selhání ledvin (zejména u dehydratovaných pacientů). Kombinované použití diuretik a Citramonu P vyžaduje přiměřenou rehydrataci, sledování funkce ledvin a kontrolu krevního tlaku (zejména v počátečním stadiu léčby diuretiky);
  • antagonisté aldosteronu (spironolakton, canrenoát): snížení aktivity těchto léků v důsledku snížené exkrece sodíku. Doporučuje se zajistit kontrolu krevního tlaku;
  • urikosurická činidla (například sulfinpyrazon, probenecid): snížení aktivity těchto léků v důsledku zvýšení plazmatické koncentrace ASA v důsledku inhibice tubulární reabsorpce;
  • antihypertenziva (ACE inhibitory, antagonisté receptoru angiotensinu II, blokátory kalciových kanálů): snížení jejich aktivity v důsledku inhibice syntézy prostaglandinů v ledvinách. Společné podávání při léčbě dehydratovaných nebo starších pacientů může vést k akutnímu selhání ledvin. Vyžaduje se přiměřená rehydratace, monitorování renálních funkcí a krevního tlaku;
  • deriváty sulfonylmočoviny, inzulín: zvýšený hypoglykemický účinek. Vysoká dávka ASA vyžaduje snížení dávky hypoglykemických látek a kontrolu hladiny glukózy v krvi;
  • methotrexát (v dávce až 15 mg týdně): snížení tubulární sekrece methotrexátu, zvýšení jeho plazmatické koncentrace a zvýšení toxicity v důsledku vývoje těchto procesů. Použití přípravku Citramon P se nedoporučuje k léčbě pacientů, kteří dostávají vysoké koncentrace methotrexátu. Při užívání nízkých koncentrací methotrexátu je nutné vzít v úvahu pravděpodobnost interakce s ASA, zejména v případech zhoršené funkce ledvin. Použití methotrexátu a Citramonu P vyžaduje monitorování funkce ledvin, jater a obecný krevní test (zejména v první den takové terapie);
  • alkohol: zvýšená pravděpodobnost gastrointestinálního krvácení. Sdílení by se nemělo vyhýbat.

Při interakci paracetamolu obsaženého ve složení přípravku Citramon P s jinými léky se mohou rozvinout následující účinky:

  • induktory mikrozomálních jaterních enzymů, potenciálně hepatotoxických látek (například alkohol, kombinace rifampicinu a isoniazidu, antiepileptika, hypnotika, včetně karbamazepinu, fenytoinu, fenobarbitalu): zvýšená toxicita paracetamolu a poškození jater i při užívání netoxických dávek léku, které vyžaduje sledování jaterních funkcí. Nedoporučuje se používat tyto léky současně;
  • zidovudin: zvýšené riziko neutropenie. Je nutné sledovat hematologické parametry. Současné podávání léku je možné pouze podle pokynů lékaře;
  • chloramfenikol: zvýšené riziko jeho zvýšené koncentrace. Nedoporučuje se používat tyto léky společně;
  • nepřímé antikoagulancia: zvýšený antikoagulační účinek po opakovaném (na 1 týden nebo déle) příjem paracetamolu. Příležitostné podávání paracetamolu nemá významný účinek;
  • probenecid: snížení clearance paracetamolu, což vyžaduje snížení jeho dávky. Nedoporučuje se společné užívání těchto léků;
  • metoclopramid a další léky, které urychlují evakuaci ze žaludku: zvyšují rychlost absorpce paracetamolu, zvyšují účinnost a přibližují se k zahájení analgetického působení;
  • propanthelinu a další léky, které zpomalují evakuaci žaludku: snížení rychlosti absorpce paracetamolu, snížení nebo oddálení rychlé úlevy od bolesti;
  • kolestriamin: snížená absorpce paracetamolu. V případě potřeby by měla být maximální hladina analgezie pro colesterol předepsána 1 hodinu po užití přípravku Citramon P.

Při interakci kofeinu obsaženého v přípravku Citramon P s jinými léky se mohou rozvinout následující účinky:

  • prášky na spaní (například blokátory receptoru H1-histaminu, barbituráty, benzodiazepiny): snižování jejich spacích tablet, snižování antikonvulzivního účinku barbiturátů. Kombinované užívání drog se nedoporučuje. Pokud potřebujete současně s uvedenými léky užívat přípravek Citramon P, měli byste užít kombinaci kofeinu ráno;
  • disulfiram: zvýšené riziko zhoršení abstinenčních příznaků z důvodu stimulačního účinku kofeinu na kardiovaskulární nebo centrální nervový systém;
  • lithium: zvýšení plazmatické koncentrace v důsledku zvýšené renální clearance v důsledku stažení kofeinu. Ukončení léčby přípravkem Citramon P může vyžadovat snížení dávky lithia. Kombinované užívání drog se nedoporučuje;
  • sympatomimetika nebo levotyroxin: zvýšený chronotropní účinek v důsledku vzájemného zesílení léků. Sdílení s Citramonem P se nedoporučuje;
  • látky podobné efedrinům: zvýšené riziko drogové závislosti. Kombinované užívání drog se nedoporučuje;
  • chinolonové antibakteriální látky (ciprofloxacin, enoxacin, kyselina pipemidová), terbinafin, cimetidin, fluvoxamin, perorální kontraceptiva: prodloužený poločas kofeinu v důsledku inhibice jaterního cytochromu P450. V případě srdečních arytmií, jaterních funkcí, latentní epilepsie je třeba se vyhnout kofeinu;
  • theofylin: snížené vylučování;
  • clozapin: zvýšení koncentrace v séru, což vyžaduje monitorování tohoto ukazatele. Kombinované užívání drog se nedoporučuje;
  • fenylpropanolamin, fenytoin, nikotin: snížení terminálního poločasu kofeinu.

Účinek účinných látek Citramonu P na laboratorní údaje:

  • paracetamol: může změnit výsledky stanovení kyseliny močové metodou kyseliny fosforečné wolframové a také glykémií metodou glukózaoxidáza / peroxidáza;
  • ASA: při užívání vysokých dávek může zkreslit údaje z klinických a biochemických studií;
  • kofein: může zvrátit účinky dipyridamolu na průtok krve myokardem. V případě vhodné studie přestaňte užívat kofein během 8-12 hodin.

Analogy

Analogy Citramonu P jsou: Askofen-P, AquaCitramon, Migrenol Extra, Coficil-plus, Citramon P Forte, Citramarine, Excedrine, Citrapar atd..

Podmínky skladování

Skladujte na tmavém místě nepřístupném pro děti při teplotách do 25 ° C..

Citramon-Borimed: návod k použití

Popis

Struktura

Farmakoterapeutická skupina

Farmakologické vlastnosti

Indikace pro použití

Kontraindikace

Dávkování a podávání

Vedlejší účinek

Interakce s jinými drogami

Interakce jednotlivých složek, které tvoří Citramon-Borimed, s jinými látkami jsou dobře známy. Neexistují žádné podmínky, které by vedly ke změně povahy interakcí při společném použití. Mezi kyselinou acetylsalicylovou a paracetamolem neexistují žádné interakce, které by mohly nepříznivě ovlivnit bezpečnost..

Kombinace kyseliny acetylsalicylové s:

Jiná nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID)

V důsledku synergických účinků existuje zvýšené riziko vzniku gastrointestinálních vředů a krvácení. Je-li nutné současné použití, je třeba při prevenci poškození gastrointestinálního traktu způsobeného používáním nesteroidních protizánětlivých léčiv zvážit možnost předepisování léků na ochranu žaludeční sliznice. Současné použití se nedoporučuje (viz bod „Bezpečnostní opatření“).

V důsledku synergických účinků existuje zvýšené riziko vzniku gastrointestinálních vředů a krvácení. U pacientů užívajících kyselinu acetylsalicylovou a kortikosteroidy, zejména u starších pacientů, je vhodné zvážit použití léků na ochranu žaludeční sliznice. Proto se současné použití nedoporučuje (viz bod „Bezpečnostní opatření“).

Perorální antikoagulancia (např. Deriváty kumarinu)

Kyselina acetylsalicylová může zvýšit antikoagulační účinek. Mělo by být provedeno klinické a laboratorní sledování času krvácení a protrombinového času. Proto se současné použití nedoporučuje (viz bod „Bezpečnostní opatření“).

Existuje zvýšené riziko krvácení. Zejména by neměla být zahájena léčba kyselinou acetylsalicylovou během prvních 24 hodin po léčbě pacientů s akutní mozkovou příhodou. Proto se současné použití nedoporučuje (viz bod „Bezpečnostní opatření“).

Inhibitory agregace heparinu a destiček (ticlopidin, klopidogrel, cilostazol)

Existuje zvýšené riziko krvácení.

Mělo by být provedeno klinické a laboratorní sledování času krvácení a protrombinového času. Proto se současné použití nedoporučuje (viz bod „Bezpečnostní opatření“).

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)

Při současném použití s ​​kyselinou acetylsalicylovou může ovlivnit koagulaci nebo funkci krevních destiček, což vede ke zvýšení počtu případů krvácení obecně a zejména gastrointestinálního krvácení. Proto by se nemělo současně používat..

Kyselina acetylsalicylová zvyšuje hladinu v séru; při současném použití je třeba pečlivě sledovat hladinu fenytoinu v séru.

Kyselina acetylsalicylová inhibuje její metabolismus, a proto může zvýšit její toxicitu; hladina valproátu by měla být pečlivě sledována.

Antagonisté Aldosteronu (spironolakton, canrenon)

Kyselina acetylsalicylová může snížit svou aktivitu v důsledku inhibice vylučování sodíku močí; krevní tlak musí být pečlivě sledován.

Smyčková diuretika (např. Furosemid)

Kyselina acetylsalicylová může snížit svou aktivitu v důsledku kompetice a inhibice ledvinových prostaglandinů. NSAID mohou způsobit akutní selhání ledvin, zejména u dehydratovaných pacientů. Pokud se diuretikum podává současně s kyselinou acetylsalicylovou, je nutné zajistit řádnou hydrataci pacienta a sledovat renální funkce a krevní tlak, zejména na začátku léčby diuretiky..

Antihypertenziva (ACE inhibitory, antagonisté receptoru angiotensinu II, blokátory kalciových kanálů)

Kyselina acetylsalicylová může snížit svou aktivitu v důsledku kompetice a inhibice ledvinových prostaglandinů. Užívání této kombinace může vést k akutnímu selhání ledvin u starších nebo dehydratovaných pacientů. Na začátku léčby se doporučuje pečlivě sledovat krevní tlak a funkci ledvin, pacient by měl pravidelně pít tekutinu. V případě spojení s verapamilem by měla být také sledována doba krvácení..

Urikosurická léčiva (např. Probenecid, sulfinpyrazon)

Kyselina acetylsalicylová může snižovat svou aktivitu v důsledku inhibice tubulární resorpce, což vede k vysokým hladinám kyseliny acetylsalicylové v plazmě..

Kyselina acetylsalicylová, stejně jako všechny NSAID, snižuje tubulární sekreci methotrexátu, zvyšuje jeho plazmatickou koncentraci, a tudíž i toxicitu. Proto se současné podávání NSAID nedoporučuje u pacientů užívajících vysoké dávky methotrexátu (viz bod „Kontraindikace“). U pacientů užívajících nízké dávky methotrexátu, zejména u pacientů se zhoršenou funkcí ledvin, by mělo být zváženo riziko interakce mezi methotrexátem a NSAID. Pokud je vyžadována kombinovaná léčba, pak by měl být proveden kompletní krevní obraz, funkce jater a ledvin, zejména v prvních dnech léčby.

Sulfonylmočovina a inzulín

Kyselina acetylsalicylová zvyšuje jejich hypoglykemický účinek, takže při použití velkých dávek salicylátů může být nutné malé snížení dávky antidiabetika. Doporučuje se zvýšená kontrola hladiny glukózy v krvi..

Existuje zvýšené riziko vzniku gastrointestinálního krvácení; užívání této kombinace je třeba se vyhnout.

Kombinace paracetamolu s:

Induktory jaterních enzymů nebo potenciální hepatotoxické látky (např. Alkohol, rifampicin, isoniazid, hypnotika a antiepileptika, včetně fenobarbitalu, fenytoinu a karbamazepinu)

Zvýšená toxicita paracetamolu může vést k poškození jater i při použití dávek paracetamolu, které nemají škodlivý účinek; proto by měla být sledována funkce jater (viz bod „Preventivní opatření“). Současné použití se nedoporučuje.

Paracetamol může zvýšit riziko zvýšení plazmatických koncentrací chloramfenikolu. Současné použití se nedoporučuje.

Paracetamol může zvýšit tendenci k rozvoji neutropenie; proto by mělo být provedeno hematologické monitorování krve. Současné použití se nedoporučuje, dokud není zajištěn lékařský dohled..

Snižuje clearance paracetamolu, proto by měla být dávka paracetamolu snížena při použití kombinace s probenecidem. Současné použití se nedoporučuje.

Opakované použití paracetamolu po dobu delší než jeden týden zvyšuje antikoagulační účinky. Jednotlivé dávky paracetamolu nemají významný účinek..

Propantheline nebo jiné léky, které zpomalují vyprazdňování žaludku

Tato léčiva zpomalují absorpci paracetamolu; rychlé zmírnění bolesti může být zpomaleno a oslabeno.

Metoklopramid nebo jiné léky, které urychlují vyprazdňování žaludku

Tyto účinné látky urychlují vstřebávání paracetamolu, zvyšují účinnost a také urychlují nástup analgetického účinku..

Snižuje absorpci paracetamolu; proto by se cholestyramin neměl užívat do 1 hodiny po užití paracetamolu, je-li nutné dosáhnout maximálního analgetického účinku.

Kombinace kofeinu s:

Prášky na spaní (např. Benzodiazepiny, barbituráty, antihistaminika atd.)

Současné použití může snížit hypnotický účinek nebo způsobit antagonismus antikonvulzivních účinků barbiturátů. Proto se současné použití nedoporučuje. V případě potřeby může být tato kombinace účinnější, pokud se užije ráno..

Odběr kofeinu zvyšuje koncentraci lithia v séru, protože renální clearance lithia může být zvýšena s kofeinem. Pokud přestanete používat kofein, možná budete muset snížit dávku lithia. Současné použití se nedoporučuje.

Pacienti s alkoholem, kteří se zotavují po léčbě disulfiramem, by měli být upozorněni, že je třeba se vyhnout kofeinu, aby se předešlo riziku zhoršení syndromu abstinenčního syndromu způsobeného kardiovaskulárním a mozkovým vzrušením..

Látky efedrinového typu

Taková kombinace může mít zvýšený potenciál pro rozvoj závislosti. Proto se současné použití nedoporučuje.

Sympatomimetika nebo levotyroxin

Tato kombinace může zvýšit tachykardický účinek jako výsledek synergických účinků. Proto se současné použití nedoporučuje.

Současné použití může snížit vylučování theofylinu..

Antibakteriální látky, jako jsou chinolony (ciprofloxacin, enoxacin a kyselina pipemidová), terbinafin, cimetidin, fluvoxamin a perorální antikoncepční prostředky

Prodloužený poločas kofeinu v důsledku inhibice jaterního cytochromu P-450; Proto by se pacienti s poruchou funkce jater, srdeční arytmie nebo latentní epilepsie neměli užívat kofeinu..

Nikotin, fenytoin a fenylpropanolamin

Snižte poločas kofeinu.

Prostřednictvím farmakokinetických a farmakodynamických mechanismů zvyšuje kofein hladiny klozapinu v séru. Sérový klozapin by měl být sledován. Proto se současné použití nedoporučuje.